France v Australia
FIFA i-a luat golul lui Pogba din partida de debut a Franţei la CM 2018
Brazilia Germania CM 2014 poarta
Plasa uneia dintre porţile semifinalei Germania - Brazilia (7-1) va fi vândută în scop caritabil
csa-steaua-fcsb
Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua

VIDEO Portugalia - SUA 2-2. Lusitanii au egalat în cel de-al cincilea minut al prelungirilor

22.06.2014, 14:33

Fără doar și poate, asistăm la unul dintre cele mai spectaculoase turnee finale din istoria modernă a Cupei Mondiale. După o serie întreagă de jocuri antologice, ziua de luni, cea de-a 12-a competiției din Brazilia, ne-a adus în față un nou meci care a avut aproape de toate: ocazii, răsturnări de scoruri, extaz și agonie.

varela.portugal
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

VIDEO CLICK AICI PENTRU REZUMATUL VIDEO AL PARTIDEI PORTUGALIA - SUA 2-2

Paradoxal, însă, meritul principal al spectacolului de pe teren de la Portugalia - SUA le-a aparținut elevilor lui Jurgen Klinsmann. După ce s-au trezit conduși aproape de la vestiare în urma reușitei lui Nani, din minutul 5, aceștia s-au așezat cu răbdare în jumătatea de teren a lusitanilor și au început să toace careul lui Beto.

Fostul portar al clujenilor de la CFR avea să aibă prima oară treabă cu Dempsey în minutul 17, când a întins un picior salvator la colțul scurt și a acordat corner. În următoarele cinci minute, cei doi s-au întâlnit din nou, dar de fiecare dată goalkeeper-ul a ieșit învingător.
Yankeii au continuat să preseze, în timp ce Portugalia s-a trezit că din postura de echipă care inițial a acceptat deliberat dominarea SUA nu mai putea să iasă deloc din propriul teren. Tot pe acest registru, Bradley, Johnson și Jones au încercat poarta lui Beto, de abia în minutul 42 apărând o primă ocazie mare în careul americanilor. CR7 i-a pasat marcatorului golului, dar șutul puternic al lui Nani a fost respins de Howard!

Portarul lui Everton avea să aibă parte mai întâi de noroc, apoi de inspirație trei minute mai târziu, când același Nani a trimis în bară din afara careului, balonul a sărit la Eder, care, aflat pe linia de 16 metri, n-a reușit să-l învingă pe portarul americanilor printr-un lob scor in extrem de acesta în corner.

Pauza le-a prins însă bine americanilor, care au profitat de ratările lusitanilor și au revenit pe gazon și mai deciși decât în prima parte. După un forcing de 10 minute, Bradley a irosit o ocazie rarisimă, mingea lovită de acesta din 7-8 metri fiind scoasă în corner cu genunchiul de Ricardo Costa, singurul fotbalist care se afla pe linia porții. Senzația că egalarea plutea în aer s-a acentuat însă cu fiecare minut, așa că reușita de excepție a lui Jermaine Jones, din minutul 64, n-a reprezentat deloc o surpriză.

La 1-1, americanii au mai slăbit puțin ritmul, mai ales că înaintea partidei acesta fusese obiectivul stabilit la vestiare. Cum însă Portugalia nu s-a regăsit deloc, Dempsey a înscris în minutul 81 un gol care părea să ducă deja reprezentativa Statelor Unite în optimi. N-a fost însă așa din două motive. În primul rând, Bradley a pierdut o minge la mijlocul terenului, iar aceasta a ajuns exact acolo unde n-ar fi trebuit: la Cristiano Ronaldo. Iar cel mai recent câștigător al Balonului de Aur, ca și inexistent până atunci, a centrat ca pe computer la întâlnire pentru nou-intratul Valera, care a înscris astfel printr-o lovitură de cap imparabilă, la ultima fază a meciului.

S-a terminat 2-2, iar rezultatul este că soarta calificării în faza următoare se va juca în cursul acestei săptămâni, toate cele patru echipe din grupă având șanse matematice de a merge mai departe.

LIVE TEXT

Min. 90+5: Fluier final, partida de termină la egalitate, cu 2-2!

Min. 90+5, GOOOL PORTUGALIA, 2-2: Incredibil! La ultima fază a meciului, în cel de-al cincilea minut al prelungirilor, Cristiano Ronaldo centrează perfect la întâlnire pentru Varela, iar acesta înscrie!

VIDEO 3D - Golul prin care Varela a egalat la ultima fază a meciului

Min. 90, ULTIMA SCHIMBARE A PARTIDEI: Zusi iese și intră Omar Gonzales

Min. 87, SCHIMBARE PENTRU SUA: Eroul reprezentativei SUA, Dempsey, este înlocuit cu Wondolowski

Min. 81, GOOOL PENTRU STATELE UNITE, 1-2: Yankeii par să dea lovitura grupei și să elimine Portugalia! Dempsey a judecat excelent o fază la care a fost scos din ofsaid de Bruno Alves și a marcat cu pieptul!

VIDEO 3D Golul lui Dempsey:

Min. 80: Nani are o ocazie bună, dar trimite peste poartă

Min. 75    : Galben pentru marcatorul golului americanilor, Jermaine Jones

Min. 72: SCHIMBARE LA SUA! Yedlin, în vârstă de 20 de ani, i-a luat locul lui Bentoya

Min. 69: ULTIMA SCHIMBARE LA PORTUGALIA: Intră Varela și iese Meireles!

Min. 67: Vine replica lusitanilor, dar Howard se opune la șutul lui Meireles

Min. 64: GOOOL SUA, 1-1: Jermaine Jones trimite plasat de la 18 metri pe colțul lung, Beto nu poate interveni și americanii egalează meritat!

VIDEO 3D - Șutul lui Jermaine Jones

Min. 62: Cristiano Ronaldo are o execuție complet ratată după o acțiune pe partea dreaptă, trimițând la zece metri de poartă

Min. 60: Americanii atacă în valuri, însă nu reușesc să marcheze

Min. 55: OCAZIE URIAȘĂ PENTRU STATELE UNITE! Bradley reia din 5 metri spre poarta lusitanilor unde nu se afla decât Ricardo Costa, dar acesta reușește să respingă cu genunchiul!

Min. 49: Paradă Beto după un șut deviat din partea dreaptă! Cornerul rămâne fără rezultat

Min. 46: A DOUA SCHIMBARE LA PORTUGALIA: Almeida i-a lăsat locul lui Wiliam

Min. 46: S-a reluat jocul!

Min. 45+2: Pauză la Manaus, Portugalia conduce cu 1-0

Min. 45: DUBLĂ MARE OCAZIE PORTUGALIA! Nani trimite în bară de la 20 de metri, mingea ajunge pe linia careului mare la Eder, acesta retrimite spre poarta americanilor, unde Howard are o intervenție uluitoare și scoate în corne!

Min. 43: Cristiano Ronaldo execută slab o lovitură liberă

Min. 42: Cristiano Ronaldo îl deschide pe dreapta pe Nani, acesta șutează foarte puternic, dar Howard respinge!

Min. 40: Pauză de hidratare

Min. 36: Cristiano Ronaldo trimite spre poarta americanilor, prinde Howard fără probleme

Min. 34: Jones șutează, reține Beto din plonjon!

Min. 32: Johnson încearcă și el poarta lui Beto, mingea trece puțin pe lângă

Min. 24: Bradley trimite un trasor de la 30 de metri, mingea survolează cu puțin poarta lusitanilor

Min. 21: Dempsey urmărește o minge în adâncime, dar fostul portar al celor de la CFR Cluj iese în afara careului și degajează!

Min. 18: Același Dempsey trimite un lob după corner, balonul se duce pe lângă poartă

Min. 17: OCAZIE MARE PENTRU AMERICANI! Dempsey scapă pe partea dreaptă și trimite din unghi, dar Beto respinge cu piciorul în corner!

Min. 16: PRIMA SCHIMBARE LA PORTUGALIA: Eder intră în locul lui Postiga, accidentat

Min. 13: Dempsey trimite puțin peste transversală dintr-o lovitură liberă, de la 22 de metri

Min. 8: Howard reține cu siguranță centrarea lui Veloso

Min. 5 GOOOL PORTUGALIA, 1-0! Nani profită de o eroare mare a lui Cameron și trimite sub bara lui Howard de la 7 metri lateral dreapta, în condițiile în care goalkeeper-ul lui Everton se pregătise pentru un șut pe colțul lung!

VIDEO 3D - Golul marcat de Nani în minutul 5

Min. 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

Portugalia: Beto - Joao Pereira, Ricardo Costa, Bruno Alves, Andre Almeida - Veloso, Moutinho, Meireles - Nani, Cr. Ronaldo - Postiga. Selecționer: Paulo Bento

SUA: Howard - Johnson, Besler, Cameron, Beasley - Beckerman, J. Jones - Bradley, Zusi, Bedoya - Dempsey. Selecționer: Jurgen Klinsmann

Etichete: portugalia - sua live , portugalia - sua video , portugalia - sua live video , portugalia - sua cm 2014

O familie a primit cadavrul unui rus cu plete și plin de tatuaje în locul tatălui mort în Cuba. Apoi situația a devenit și mai bizară

O familie din Canada a primit un cadavru greșit, după ce un membru al familiei a murit în Cuba...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
vlad-chiriches
Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan Târnovanu amână petrecerea de titlu
Screenshot 2024-04-24 231756
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
Înlocuitorul lui Kylian Mbappe vine de la Barcelona! PSG a pregătit oferta: 200.000.000€
profimedia-0865397989

Foto Arena de 65.000.000 € din centrul orașului! ”Arată super”. Când va fi gata
stadion corvinul.5JPG
Florinel Coman a caracterizat în două cuvinte accidentarea gravă a lui Moruțan, care îl face să rateze EURO
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Interzis la FCSB! Patronul clubului a făcut anunțul: ”E singura echipă la care nu pot să-l las”
stefanescu
World Cup hero 2014 Mario Goetze in the squad for the World Cup in Qatar.
Exclusiv Lucescu pune eşecul Braziliei şi pe seama lui Neymar: "A jucat foarte mult pentru el"
mircea lucescu
Cum s-a răzbunat o femeie pe soțul infidel. Fapta ei, criticată dur de internauți: „Ar fi trebuit să gândești înainte să acționezi”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Risto Radunovic e pe lista de transferuri a lui Nelu Varga pentru noul CFR Cluj de titlu! Ce salariu îi oferă
Dominic West, la peste 3 ani de când s-a sărutat în public cu Lily James, deși era căsătorit: "A fost extrem de stresant"
Sore, dans în costum de baie pe plaja din Maldive și gesturi tandre cu iubitul de care e îndrăgostită până peste cap: "Sunt fericită"
România asistaților sociali. Mii de beneficiari de ajutoare sociale refuză să muncească, chiar cu riscul de a le pierde
A învins Mihai Viteazul în bătălia de la Călugăreni? Adevărul despre lupta cu Sinan Pașa
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Dembele și Mbappe au adus titlul la PSG. Gol de mare rafinament marcat de Kylian plus o fază în care și-a ridiculizat adversarul VIDEO