France v Australia
FIFA i-a luat golul lui Pogba din partida de debut a Franţei la CM 2018
Brazilia Germania CM 2014 poarta
Plasa uneia dintre porţile semifinalei Germania - Brazilia (7-1) va fi vândută în scop caritabil
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare

VIDEO Spania - Chile 0-2. Golurile lui Vargas și Aranguiz o trimit acasă pe deținătoarea titlului mondial

18.06.2014, 16:11

Nici în cele mai negre vise, fanii La Roja nu credeau că vor trăi o asemenea deziluzie. Deținătoarea Cupei Mondiale, Spania, a fost eliminată de la turneul final, după ce a suferit două înfrângeri în primele jocuri din Brazilia.

spania - chile
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Naționala Spaniei nu pierduse niciodată două meciuri la rând cu antrenorul Vicente Del Bosque pe bancă, însă acest lucru s-a întâmplat joi seara, pe Maracana.

VIDEO CLICK AICI PENTRU A VEDEA REZUMATUL MECIULUI SPANIA - CHILE 0-2

Obligată să învingă pentru a mai spera la calificarea în optimile de finală, selecționata iberică a fost mai periculoasă în startul meciului, însă nici David Silva și nici Xabi Alonso nu au reușit să îl învingă pe Bravo.

În minutul 19, Vargas a deschis scorul după ce a profitat de o bâlbâială apărută în defensiva iberică. Chilianul a rămas tare pe picioare și l-a învins pe Casillas printr-un șut de la 8 metri.

Spania se agăța de istoria confruntărilor directe, care îi era net favorabilă: 8 victorii și două egaluri în cele 10 meciuri precedente cu reprezentativa din Chile, însă acest lucru nu a ajutat echipa lui Del Bosque.

Diego Costa și același Alonso au mai ratat două ocazii importante, însă tot s-a mai marcat un gol până la pauză: Aranguiz a înscris în minutul 44 și misiunea ibericilor devenea aproape imposibilă. Alexis a șutat din lovitură liberă de la 20 de metri, Casillas a respins în careu, unde, Aranguiz a fost pe fază și a șutat puternic sub bară.

S-a intrat cu scorul de 0-2 la pauză, iar Del Bosque l-a trimis în teren pe Koke, în speranța că mijlocașul lui Atletico va aduce mai multă clarviziune în jocul trupei Roja.

Busquets putea readuce Spania în cărți, dar a ratat o ocazie rarisimă în minutul 52, atunci când a trimis pe lângă poarta goală din doar 5 metri.

Peste doar 15 minute, la cealaltă poartă a avut loc o fază aproape identică: Isla a tras peste transversală cu poarta goală.

Până la finalul meciului, cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Andres Iniesta, care în minutul 84 a șutat plasat, la vinclu, dar Bravo a respins și de acea dată în corner.

Partida s-a încheiat cu victoria chilienilor, cu 2-0, care sunt siguri de calificarea în faza optimilor de finală. Meciul lor viitor, cel cu Olanda, va decide ordinea finală în Grupa B, iar batavii au nevoie de un egal pentru a se păstra pe prima poziție.

De cealaltă parte, Spania are 0 puncte după primele două meciuri și este eliminată din competiție. Campioana lumii en-titre părăsește Mondialul din faza grupelor, pentru a cincea oară în istorie. (DETALII AICI)

LIVE TEXT

Min 90+6. FINAL DE MECI! SPANIA PIERDE CU 0-2 ȘI NU MAI ARE ȘANSE DE CALIFICARE ÎN FAZA OPTIMILOR DE FINALĂ. GRUPA B ȘI-A STABILIT CELE DOUĂ FORMAȚII CARE VOR FACE PASUL SPRE RUNDA URMĂTOARE: OLANDA ȘI CHILE!!!

Min 90+2. Alba, venit din spate, șutează cu sete, la mare distanță de poarta lui Bravo

Min 90. Partida va fi prelungită cu 6 minute!!!

Min 89. Bravo este de netrecut: Cazorla a șutat din afara careului, din lovitură liberă, la colțul lung, dar goalkeeper-ul chilian a respins în corner

Min 88. Ultima modificare a partidei: Vidal este înlocuit de Carmona

Min 85. Schimbare Chile: autorul primului gol, Vargas, îi lasă locul lui Valdivia

Min 84. Iniesta a șutat frumos, din afara careului, Bravo a scos de la vinclu și a respins în corner

Min 80. Cazorla a atras la colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă poartă

Min 76. Ultima schimbare a Spaniei: Cazorla intră în locul lui Pedro

Min 69. Ratare imensă pentru Chile! Isla a rămas singur cu jumătate de poartă goală, dar a tras peste buturile lui Casillas

Min 64. Chilienii mută și ei: Gutierrez intră în locul marcatorului golului 2, Aranguiz

Min 63. Schimbare Spania: Torres îi ia locul lui Diego Costa.

Min 52. Ratare uluitoare Busquets! Diego Costa a trimis o foarfecă pe în fața porții, iar jucătorul Barcelonei trimite pe lângă, din interiorul careului mic, deși nu era talonat de nimeni

Min 48. Iniesta îi pasează excelent lui Diego Costa care nu reușește să îl învingă pe Bravo. Atacantul spaniol a fost blocat în momentul șutului de Isla.

Min 46. A început repriza a doua. Del Bosque îl schimbă pe Xabi Alonso și îl introduce pe Koke.

Min 45. PAUZĂ! CAMPIOANA MONDIALĂ ESTE CONDUSĂ CU 0-2 LA INTRAREA LA CABINE ȘI ARE NEVOIE DE O MINUNE PENTRU A NU RATA CALIFICAREA ÎN OPTIMI

Min 42. GOOOOL CHILE! Naționala sud-americană a beneficiat de o lovitură liberă dintr-o poziție bună, de la 20 de metri de poartă. Alexis a tras la colțul scurt, Casillas a respins în careu, iar Aranguiz, pe fază, a introdus balonul în poartă printr-un șut de la 8 metri

VIDEO 3 D - ARANGUIZ MAJOREAZĂ AVANTAJUL CHILIENILOR

Min 27. Diego Costa a pătruns foarte bine, a șutat din interiorul careului, la colțul scurt, dar mingea a lovit plasa laterală

Min 23. Diego Costa i-a potrivit mingea foarte bine lui Xabi Alonso, care a șutat din voleu de la limita careului, mult peste poartă

Min 19. GOOOOL CHILE! Vargas a profitat de o bâlbâială apărută în defensiva iberică. Javi Martinez și Sergio Ramos l-au scăpat din marcaj pe Vargas, care a șutat din întoarcere, de la 8 metri, în poarta lui Casillas

VIDEO 3 D - GOLUL PRIN CARE VARGAS A DESCHIS SCORUL

Min 14. Xabi Alonso a venit foarte bine din spate, a șutat de la 7 metri, dar mingea l-a lovit în piept pe Bravo.

Min 12. Spania are o lovitură liberă periculoasă de la 20 de metri, dar schema ibericilor nu iese și mingea se scurge în afara terenului

Min 1. A început partida de pe Maracana

ECHIPELE DE START:

Spania: Casillas - Azpilicueta, Javi Martinez, S. Ramos, Alba - Busquets, Xabi Alonso, D. Silva, Iniesta, Pedro - D. Costa.
Selecționer: V. Del Bosque

Chile: Bravo - Isla, Medel, Jara, Silva, Mena - A.Vidal, Marcelo Diaz, Aranguiz - Alexis, Vargas.
Selecționer: J. Sampaoli

Etichete: cm 2014 , spania del bosque , spania chile cm 2014 , spania grupa b cm 2014 , chile cm 2014

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece

Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Cine este modelul care i-a ”furat” inima lui Jude Bellingham: este cu 5 ani mai mare decât starul de la Real Madrid
titlu

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
boboc
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Antonio Conte s-a decis și semnează! Salariu de 6.5 milioane de euro
Tottenham Hotspur v Nottingham Forest, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 Mar 2023
World Cup hero 2014 Mario Goetze in the squad for the World Cup in Qatar.
Exclusiv Lucescu pune eşecul Braziliei şi pe seama lui Neymar: "A jucat foarte mult pentru el"
mircea lucescu
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?