ratari
VIDEO ACS Poli - Dinamo 0-0. ”Câinii” termină anul în afara play-off-ului
VIDEO FC Voluntari - Sepsi 3-0. Victorie categorică a ilfovenilor
sucu-14
Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

• 90+4 | Final repriza 2
    Fluier final. Atletico - Barcelona 1-0. Madrilenii merg în semifinalele UEFA Champions League!
  • 90+2 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Mascherano
    Daniel Alves încasează și el un cartonaș galben
  • 90+1 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Koke
  • 90 | OcaziiAtletico Madrid
    Ocazie imensă pentru Atletico! Cristian Rodriguez a fost lansat în spatele apărătorilor Barcelonei, a preluat cu capul și a pătruns în careu, dar șutul său puternic a fost scos în corner de Pinto
  • 83 | Faze meciAtletico Madrid
    Barcelona presează în jumătatea de teren a madrilenilor, însă nu reușește să trimită către poarta lui Courtois
  • 79 | Schimbări
    Schimbare la Atletico: iese David Villa și intră Cristian Rodriguez
  • 78 | OcaziiAtletico Madrid
    Șansă mare de gol pentru Barcelona! Neymar a reluat excelent cu capul o centrare de pe dreapta, dar mingea a trecut agonizant pe lângă stâlpul drept al porții lui Atletico
  • 72 | Schimbări
    Schimbare la Barcelona: iese Iniesta și intră Pedro Rodriguez
  • 72 | Faze meciAtletico Madrid
    Atletico cere penalty, la o cădere a lui Gabi de lângă Mascherano, dar Howard Webb lasă din nou jocul liber
  • 70 | OcaziiAtletico Madrid
    Ratare imensă a lui Atletico! Gabi a scăpat singur pe partea stângă, a pătruns în careu fără a fi atacat de vreun apărător al Barcelonei, dar șutul său slab, cu latul, a fost scos cu piciorul de Pinto, de la colțul lung
  • 68 | Faze meciAtletico Madrid
    Messi șutează în zid, dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri
  • 65 | OcaziiAtletico Madrid
    Ocazie mare pentru Atletico! Diego a primit în careu și a șutat puternic, din unghi, însă Pinto a reușit să respingă. Mingea a revenit la brazilian, care a încercat să trimită în fața porții, dar Jordi Alba a reușit să devieze în corner
  • 61 | Schimbări
    Modificare și la Atletico: iese Adrian Lopez, înlocuit de Diego Ribas
    Prima schimbare la Barcelona: iese Fabregas și intră Alexis Sanchez
  • 60 | OcaziiAtletico Madrid
    Xavi reușește să trimită cu capul din 6 metri, dar lovește mingea insuficient de tare și trimite alături de poarta lui Courtois
  • 57 | Faze meciAtletico Madrid
    Atletico Madrid încearcă să lovească prin acțiuni rapide. David Villa este lansat în jumătatea catalană, dar pasa lui pentru urcarea lui Koke este prea lungă
  • 54 | Faze meciAtletico Madrid
    Catalanii cer penalty la o intervenție a lui Juanfran în fața lui Xavi, reclamând un henț comis de apărătorul lui Atletico. Howard Webb a păstrat puțin tensiunea, până când s-a consultat cu arbitrul asistent, apoi a decis să lase jocul să continue
  • 49 | OcaziiAtletico Madrid
    Ocazie de zile mari pentru Barcelona! Neymar a primit o pasă strălucită în careu, dar a fost blocat excelent de Courtois din situație de unul la unul. Mingea a ajuns la Messi, care a evitat să șuteze cu dreptul, apoi Daniel Alves a centrat înalt. Courtois a ratat intervenția, iar Xavi a reușit să trimită din careul mic, dar peste poartă. Ocazie foarte mare pentru oaspeți
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză pe Vicente Calderon, acolo unde Atletico Madrid conduce cu 1-0 în fața Barcelonei
  • 45+1 | Faze meciAtletico Madrid
    Bartra a reluat cu capul o centrare din corner, dar mingea l-a lovit în figură pe Godin, care a reușit să respingă
  • 44 | Faze meciAtletico Madrid
    Centrare periculoasă a lui Messi dintr-un corner de pe dreapta, dar Juanfran reușește să respingă cu spatele. Se poate să fi atins și mingea cu mâna, dar fusese incomodat în săritură de un adversar
  • 43 | Faze meciAtletico Madrid
    Cere și Barcelona un penalty, la o căderea  lui Fabregas, după un duel cu Godin, dar și de această dată jocul este lăsat să continue
  • 41 | Faze meciAtletico Madrid
    Adrian Lopez pătrunde în careu, îl depășește în viteză pe Mascherano, care îl incomodează, iar șeptarul madrilenilor a căzut, dar Howard Webb lasă jocul să continue
  • 36 | Faze meciAtletico Madrid
    Marc Bartra încearcă un șut de la mare distanță, dar trimite cu mult alături
  • 30 | Faze meciAtletico Madrid
    Momente bune pentru Barcelona, care pare să fi pus stăpânire pe joc. Catalanii aduc des mingea în preajma careului lui Atletico, însă nu reușesc să își și creeze faze periculoase la poarta lui Courtois
  • 27 | Faze meciAtletico Madrid
    Iniesta urcă frumos cu mingea la picior și pătrunde în centru de pe partea stângă, dar șutul său din afara careului este prea slab și nu îi poate pune probleme lui Courtois, care prinde cu siguranță
  • 24 | OcaziiAtletico Madrid
    Șansă de gol pentru Barcelona! Neymar a pătruns superb pe stânga, a driblat încântător doi adversari, intrând în careu, apoi i-a pasat lui Messi, venit excelent la colțul scurt. Argentinianului nu i-a ieșit cum și-a fi dorit șutul cu stângul, din prima, iar Atletico a scăpat cu fața curată
  • 19 | OcaziiAtletico Madrid
    Încă o bară pentru Atletico! David Villa a primit din nou în careu, și-a făcut mingea cu capul și a șutat puternic din unghi, dar a izbit bara transversală a porții lui Pinto, care rămăsese fără replică
  • 18 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Sergio Busquets
  • 15 | Faze meci
    După un sfert de oră "de foc", jocul s-a mai domolit, dar lucrurile sunt departe de a fi decise. La acest scor, Atletico este calificată în semifinalele UCL.  Barcelona are nevoie de un gol pentru a trimite meciul în prelungiri - după ce în tur scorul a fost 1-1 - și de două pentru a se califica direct
  • 13 | OcaziiAtletico Madrid
    Ocazie pentru Barcelona! Daniel Alves a centrat de pe dreapta, iar Lionel Messi a reluat cu capul din mijlocul careului, însă la câțiva centimetri pe lângă stâlpul stâng al porții madrilene
  • 11 | OcaziiAtletico Madrid
    Bară pentru Atletico! David Villa a primit de la Koke în careu, la limita ofsaidului și a șutat frumos, către colțul scurt, dar mingea a lovit în plin bara porții lui Pinto
  • 9 | Faze meciAtletico Madrid
    Barcelona pare să nu își revină. Madrilenii conduc autoritar jocul, păstrând posesia de minute bune și presând în preajma careului catalan
  • 5 | GoluriAtletico Madrid

GOOOOL Atletico Madrid! Koke deschide rapid scorul, la capătul unei faze în care madrilenii au trimis și mingea în bară. Au petrecut momente bune în careul catalanilor, care au părut hipnotizați, nereușind să respingă balonul din zona periculoasă, iar Koke a trimis în plasă, din recentrarea lui Adrian Lopez

• 4 | Faze meciAtletico Madrid
    Raul Garcia încearcă un șut surprinzător din colțul drept al careului catalan, însă mingea trece cu puțin peste vinclul porții lui Pinto. Execuția a semănat cu cea din care Diego Ribas a deschis scorul săptămâna trecută, în meciul tur
  • 3 | Faze meciAtletico Madrid
    Messi șutează din afara careului, însă trimite mult prea înalt și mingea trece peste poarta lui Courtois
    Începutul meciului dintre Atletico Madrid și FC Barcelona, din returul sferturilor de finală din UEFA Champions League
Gerardo "Tata" MartinoBarcelona

VIDEO Atletico - Barcelona 1-0. Calificare istorică în semifinalele UCL pentru madrileni, după 40 de ani

Atletico Madrid a furnizat una dintre cele mai mari surprize ale sezonului în UEFA Champions League, calificându-se în semifinalele competiției în detrimentul Barcelonei, una dintre marile favorite la câștigarea trofeului. După 1-1 în tur, pe Nou Camp (REZUMATUL VIDEO și DETALII AICI), echipa lui Diego Simeone a câștigat, miercuri, cu 1-0 pe Vicente Calderon și a obținut biletele pentru penultimul act.

Fără Arda Turan și golgheterul Diego Costa, misiunea madrilenilor era una aproape imposibilă în manșa secundă a duelului 100% spaniol din sferturi. Fluierul de start a fost, însă, ca un semnal de luptă pentru elevii lui Simeone, care s-au năspustit către poarta catalanilor. După un șut dezamăgitor al lui Messi (2) și o încercare periculoasă a lui Raul Garcia (4), care a semănat cu execuția lui Diego Ribas de la golul madrilen din tur, a început asediul în careul lui Pinto. Koke a deschis scorul încă din al cincilea minut, la capătul unei faze prelungite de atac, în care Atletico a nimerit și bara. Fiesta deja începea pe un Vicente Calderon plin până la refuz, în care dungile alb-roșii jucau în toate direcțiile. Gazdele au păstrat posesia și au continuat să hăituiască o apărare parcă hipnotizată a catalanilor, care era să cedeze din nou peste 6 minute, când doar bara l-a salvat pe Pinto la un șut trimis de David Villa la colțul scurt.

Echipa lui Gerardo "Tata" Martino a ieșit la rampă destul de târziu, iar Messi a trimis pe lângă poartă, cu o lovitură de cap dintr-o centrare a lui Daniel Alves (13). Până să treacă 20 de minute din meci, același Villa și-a mai trecut în cont o bară, la un șut violent care a izbit transversala, de această dată cu o execuție din dreapta careului. Neymar, foarte activ în stânga, a inventat o dribling superb și i-a pus lui Messi mingea pe tavă, dar cvadruplul câștigător al Balonului de Aur a șutat din nou alături.

Barcelona a înclinat balanța posesiei în favoarea ei după o jumătate de oră de joc, însă apărarea agresivă gândită de Simeone i-a pus mari probleme. Ambele tabere au cerut un penalty până la pauză, dar Howard Webb a lăsat jocul să continue la căderile lui Adrian Lopez (41) și Fabregas (43).

Când trecuseră 4 minute din repriza secundă, Courtois a avut un nou moment de magie în poarta lui Atletico, blocându-l în stil mare pe Neymar. I-a scos mingea din picior în mijlocul careului, când brazilianul scăpase singur cu el. Faza a continuat, Messi a ezitat să șuteze, iar balonul a ajuns la Alves, care a centrat în careul mic. Courtois a alunecat și nu a putut sări, Miranda a respins înalt cu capul, iar Xavi a reluat ciudat din numai câțiva metri, trimițând peste poartă, la una dintre cele mai mari ratări ale meciului.

Catalanii au cerut din nou penalty, în minutul 58, când Juanfran a respins din fața aceluiași Xavi, dar arbitrul a lăsat din nou jocul să continue, după un moment de incertitudine. Căpitanul Barcelonei a apărut din nou periculos la finalizare, dar a trimis cu capul alături (60). Autorul golului madrilen din tur, Diego Ribas, a intrat pe teren în minutul 61, iar peste alte patru putea marca din nou în poarta lui Pinto, dar goalkeeper-ul l-a blocat excelent.

Gabi a irosit una dintre cele mai mari șanse de gol, după ce a scăpat singur pe stânga, a pătruns în careu și a preferat un șut moale, scos de Pinto cu piciorul (70). Tot el a căzut de lângă Mascherano, dar încă o dată penalty-ul a fost refuzat (72). Neymar a trimis agonizant pe lângă poartă cu o lovitură de cap (78), iar catalanii au turat motoarele, în încercarea de a reveni, însă nu au mai putut pune pericol la poarta lui Courtois. Tot gazdele au avut cele mai mari șanse pe final, dar Pinto a apărat din nou (90), de această dată în fața lui Cristian Rodriguez - intrat 79.

Atletico rămâne singura echipă neînvinsă în actualul sezon de UEFA Champions League. Până marți, nici Real Madrid nu cunoscuse înfrângerea, însă a pierdut cu 0-2 pe terenul Borussiei Dortmund.

Este cea de-a patra calificare a lui Atletico Madrid în semifinalele celei mai puternice competiții inter-cluburi. Cea mai recentă datează de acum 40 de ani, din sezonul 1973-74. Celelalte prezențe în careul de ași al UCL / CCE au fost în 1958-59 și 1970-71.

Echipa lui Simeone se alătură, astfel, lui Real Madrid, Chelsea Londra și Bayern Munchen în penultimul act al întrecerii numărul 1 din Europa.

Tragerea la sorți pentru semifinalele UEFA Champions League va avea loc vineri, 11 aprilie și va fi transmisă ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, de la ora 13:00.

CLICK AICI PENTRU PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT 1, DIGI SPORT 2 ȘI DIGI SPORT 3

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după...