VIDEO ACS Poli - Dinamo 0-0. ”Câinii” termină anul în afara play-off-ului
VIDEO FC Voluntari - Sepsi 3-0. Victorie categorică a ilfovenilor
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Bayern Munchen Bayern Munchen
FC Barcelona FC Barcelona
Faze meci
  • 90+3 | Final repriza 2
    Final de meci la Munchen! Bayern a întors rezultatul de la pauză şi s-a impus cu 3-2. Doar o victorie de palmares pentru bavarezi, pentru că Barcelona este prima finalistă a UEFA Champions League în acest sezon.
  • 87 | Schimbări
    Ultima modificare la gazde. Javi Martinez a intrat în locul lui Schweinsteiger.
    Schimbare la Bayern. Gotze l-a înlocuit pe Muller.
  • 85 | Cartonaşe Galbene
    Şi Pedro este avertizat, în urma unui fault facăut asupra lui Rafinha.
  • 84 | Cartonaşe Galbene
    Rode l-a faultat pe Messi şi a primit cartonaşul galben.
  • 81 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Xabi Alonso, după un fault asupra lui Pedro.
  • 78 | OcaziiBayern Munchen
    Ocazie Bayern! Lewandowski a tras bine în diagonală, dar şutul său a fost deviat în corner de Pique.
  • 76 | Cartonaşe Galbene
    Galben pentru Lewandowski, care a protestat după o decizie a arbitrului.
  • 75 | Schimbări
    Ultima modificare la oaspeţi. A ieşit Iniesta, a intrat Xavi.
  • 74 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOL, 3-2 Bayern! Thomas Muller îi aduce în avantaj pe germani cu un şut frumos din marginea careului.
  • 71 | Schimbări
    O nouă modificare la Barcelona. Mathieu a intrat în locul lui Rakitic.
  • 68 | Schimbări
    Schimbare la Bayern. Rode i-a luat locul lui Lahm.
  • 64 | Cartonaşe Galbene
    Rakitic a fost avertizat pentru un fault asupra lui Lewandowski.
  • 59 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOL Bayern, 2-2! Lewandowski restabileşte egalitatea, cu un şut frumos din marginea careului, după ce s-a distrat cu Mascherano.
  • 46 | Schimbări
    Prima schimbare la Barcelona. Pedro a intrat în locul lui Luis Suarez. Uruguayanul a suferit o contractură musculară, iar staff-ul catalanilor nu a dorit să rişte.
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Munchen! Barcelona conduce cu 2-1, după ce a revenit de la 0-1, graţie dublei lui Neymar, şi este foarte aproape de finala UCL.
  • 45+2 | Cartonaşe Galbene
    Thiago Alcantara a fost avertizat, după ce l-a faultat pe Mascherano.
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    Rafinha primeşte cartonaşul galben, în urma unui fault asupra lui Iniesta.
  • 40 | OcaziiBayern Munchen
    Ocazie Bayern! Lewandowski a irosit o oportunitate uriaşă de a egala. Atacantul polonez, liber în centrul careului catalan, a tras puternic, dar ter Stegen a avut două intervenţii providenţiale. Mai întâi a blocat mingea cu mâna, apoi a respins de pe linia porţii.
  • 38 | OcaziiBayern Munchen
    Ocazie Bayern! Schweinsteiger a reluat superb cu capul centrarea lui Bernat, dar ter Stegen a răspuns pe măsură şi a respins de sub bară.
  • 29 | Goluri
    GOOOOOOOOL, 2-1 Barcelona! Neymar reuşeşte dubla, după un contraatac superb al echipei lui Luis Enrique şi o altă pasă decisivă a lui Luis Suarez.
  • 29 | OcaziiBayern Munchen
    Ocazie Bayern! Muller a ajuns în poziţie excelentă după o acţiune a lui Thiago Alcantara, dar a tras slab, iar ter Stegen a prins.
  • 28 | OcaziiBayern Munchen
    Ocazie Barcelona! Prima apariţie periculoasă a lui Messi în careul gazdelor. Argentinianul a tras pe centru, iar Neuer a prins.
  • 27 | OcaziiBayern Munchen
    Ocazie Bayern! Acţiune în viteză a bavarezilor, cu Lewandowski la finalizare după o pasă foarte bună a lui Muller. Şutul polonezului a fost slab, iar ter Stegen a prins.
  • 19 | OcaziiBayern Munchen
    Ocazie Bayern! ter Stegen a reuşit o paradă senzaţională la lovitura de cap a lui Muller, mingea îndreptându-se spre vinclu.
  • 15 | Goluri
    GOOOOOOOOOL Barcelona, 1-1! Catalanii reuşesc să egaleze rapid, prin Neymar, care a înscris simplu din apropiere, după o acţiune superbă creată de Messi şi Luis Suarez, uruguayanul fiind autorul pasei decisive.
  • 7 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOL, 1-0 Bayern! Benatia a deschis scorul cu o lovitură de cap. Fostul fundaş al Romei a fost lăsat nemarcat la o lovitură de colţ şi l-a învins pe ter Stegen de la aproximativ 11 metri.
  • 6 | Faze meciBayern Munchen
    Contraatac al gazdelor, în urma căruia mingea a ajuns la Thiago Alcantara, al cărui şut a fost blocat.
  • 5 | OcaziiBayern Munchen
    Ocazie Barcelona! Rakitic a păcălit pasul la offside al germanilor, după o pasă superbă a lui Dani Alves, dar şutul croatului a fost respins de Neuer.
Luis EnriqueFC Barcelona

VIDEO Bayern Munchen - FC Barcelona 3-2. Catalanii s-au calificat în finala UEFA Champions League

FC Barcelona a pierdut returul cu Bayern Munchen, din semifinalele UEFA Champions League, scor 2-3, dar va juca cu trofeul pe masă la Berlin, pe 6 iunie, datorită victoriei clare din prima manşă (3-0).

Va fi cea de-a opta finală de Liga Campionilor din istoria grupării catalane, care a cucerit trofeul de patru ori până acum. Ultimul succes a fost obţinut în 2011, cu Pep Guardiola pe bancă.

Bayern nu a reuşit miracolul, ci doar să se revanşeze în faţa propriilor fani cu o victorie, după eşecul dureros de pe Camp Nou.

Partida de la Munchen a început furtunos. Lansat excelent de Dani Alves, Rakitic a încercat să-l învingă pe Neuer, dar portarul gazdelor a respins. Imediat, în minutul 7, bavarezii au replicat prin golul lui Benatia, care a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Xabi Alonso.

Speranţele germanilor au fost însă spulberate de golul lui Neymar din minutul 15. Messi l-a găsit pe Luis Suarez în adâncime, iar uruguayanul a dat dovadă de altruism şi i-a pasat brazilianului în faţa porţii.

O paradă senzaţională a lui ter Stegen, la reluarea cu capul a lui Thomas Muller, i-a împiedicat pe elevii lui Guardiola să revină în avantaj. Au marcat în schimb catalanii, tot prin Neymar, în minutul 29. Şi de această dată, Luis Suarez a fost omul cu pasa decisivă.

Bayern nu a renunţat la luptă, dar a avut în faţă un ter Stegen în zi de graţie. Portarul oaspeşilor a respins mai întâi lovitura de cap a lui Schweinsteiger, apoi a scos formidabil voleul lui Lewandowski.

Barcelona a intrat în avantaj la pauză, iar Guardiola a avut chiar timp să schimbe o vorbă cu Messi în drumul spre vestiare. Gazdele au vrut să evite un nou eşec şi Lewandowski a înscris superb pentru 2-2, după ce s-a distrat cu Mascherano, în minutul 59.

În minutul 73, Thomas Muller şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, cu un şut frumos din afara careului, şi a stabilit rezultatul final. Barcelona merge mai departe cu scorul general de 5-3 şi aşteaptă să-şi afle adversara din ultimul act, care va avea loc pe 6 iunie, la Berlin.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...