FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, AMICAL (22.03.2024)
Italienii au văzut prestația lui Dennis Man din amicalul contra Columbiei și au dat verdictul

26 februarie 2014
Schalke 04 Schalke 04
Real Madrid Real Madrid
  • 90+2 | Final repriza 2
    FINAL. REAL MADRID a făcut instrucție la Gelsenkirchen și s-a impus cu 6-1, după un meci fără istoric.
  • 90 | Goluri
    GOOOOOL SCHALKE: 1-6, HUNTELAAR. Atacantul a finalizat cu un șut din prima, de la marginea careului, direct în vinclul din stânga porții lui Casillas
  • 89 | Goluri
    GOOOOOL REAL MADRID: 0-6, RONALDO. Atacantul l-a driblat pe Fahrmann și a realizat și el dubla.
  • 86 | Faze meciSchalke 04
    Benzema a ratat ocazia de a face 6-0, după ce a primit o pasă la întâlnire de la Marcelo, dar Fahrmann a scos iar printr-un șpagat. Oricum, francezul a fost semnalizat în ofsaid
  • 84 | Faze meciSchalke 04
    REAL PUTEA PRIMI PENALTY. Benzema a intrat în careu, dar a fost deposedat prin fault de Santana. Howard Webb a considerat un simplu duel de joc și a făcut semn ca jocul să continue
  • 81 | Faze meciSchalke 04
    Ronaldo a fost și el aproape de dublă, după ce a ajuns în ipostaza de a marca, din pasa lui Benzema, dar portughezul l-a luat la țintă pe Fahrmann, care a prins în doi timpi.
  • 69 | Goluri
    GOOOOOL REAL MADRID: 0-5, BALE. Galezul a plecat de la limita ofsaidului, după o pasă foarte bună pe linie a lui Ramos, a intrat în careu, pe dreapta, și a finalizat elegant la colțul lung pe lângă Fahrmann
  • 68 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA REAL. A ieșit Di Maria, a intrat ISCO
  • 62 | Cartonaşe Galbene
    Howedes a primit un cartonaș galben.
  • 60 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA SCHALKE. A ieșit Boateng, care are probleme musculare, a intrat GORETZKA. Inițial, Keller a vrut să-l schimbe pe Draxler, dar a fost nevoit să-și schimbe planurile după ce i-a făcut semn Boateng că nu mai poate.
  • 57 | Goluri
    GOOOOOL REAL MADRID: 0-4, BENZEMA. Francezul a finalizat, profitând de neputința fundașilor nemți, după ce a primit o pasă în careu, cu călcâiul de la Ronaldo.
  • 52 | Goluri
    GOOOOOL REAL MADRID: 0-3, RONALDO. Contraatac devastator al madrilenilor, mingea a ajuns la Ronaldo, care după ce l-a ridiculizat pe Matip a trimis la colțul lung.
  • 47 | OcaziiSchalke 04
    Boateng a prins un șut foarte bun, din afara careului, dar Casillas a respins în lateral. Mingea a juns apoi la Meyer, dar reluarea acestuia a fost lamentabilă.
    A început repriza a doua
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 45+1 | OcaziiSchalke 04
    Ronaldo și-a mai trecut o ocazie în cont. Benzema l-a deschis superb în careu, portughezul a căutat colțul lung, dar Fahrmann a respins după un șpagat de zile mari.
  • 44 | OcaziiSchalke 04
    ULUITOARE RATARE REAL. Benzema a fost aproape de ”dublă”, dar francezul a trimis din prima, de pe linia de șase metri, milimetric pe lângă vinclul colțului scurt, din centrarea lui Marcelo. Fahrmann era însă bătut.
  • 42 | Faze meciSchalke 04
    Bale a centrat bine în careu, acolo unde se afla Benzema, dar Santana, mult mai atent, decât la faza golului doi, a intervenit și a respins.
  • 40 | Faze meciSchalke 04
    Ronaldo a executat slab o lovitură liberă, de la peste 20 de metri, mingea a atins zidul a revenit la același Ronaldo, care a tras mai bine a doua oară, dar mingea a fost deviată în corner. Faza a rămas fără rezultat.
  • 37 | Ocazii
    Ronaldo a mai trecut o dată pe lângă gol. De data aceasta, șutul său a fost deviat de Fahrmann iar mingea a trecut foarte puțin peste transversală.
  • 36 | Faze meciSchalke 04
    Farfan n-a reușit un șut bun din careu, deși se afla în poziție excelentă
  • 32 | Ocazii
    BARĂ REAL! Ronaldo a luat o fază pe cont propriu, pe partea dreaptă, și, deși era flancat, a tras foarte bine la colțul lung. Mingea l-a depășit pe Fahrmann dar s-a oprit în stâlpul din dreapta porții, după care a revenit în teren, fiind prinsă de portarul nemților.
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    Di Maria a primit un cartonaș galben.
  • 24 | Faze meciSchalke 04
    Bale a încercat să-l mai învingă o dată pe Fahrmann, dar ”ghiuleaua” acestuia s-a dus peste transversală.
  • 22 | Goluri
    GOOOOOL REAL MADRID: 0-2, BALE. Galezul a finalizat superb, după o fază în care l-a ridiculizat pe Santana, cel care greșișe și cu câteva secunde mai devreme, atunci când Benzema i-a furat mingea și i-a pasat-o lui Bale.
  • 14 | OcaziiSchalke 04
    ULUITOARE OCAZIE SCHALKE. Draxler, din poziție centrală, n-a reușit să marcheze, asta și din cauza lui Casillas, care a avut un reflex uluitor. Mingea a ajuns apoi la Meyer, dar ultimul a trimis peste.
  • 13 | Goluri
    GOOOOOL REAL MADRID: 0-1, BENZEMA. Fază școală de atac a madrilenilor. Bale i-a pasat în centru lui Ronaldo, acesta a retrimis cu călcâiul spre Benzema, iar francezul n-a iertat.
  • 10 | Faze meciSchalke 04
    Boateng l-a dominat pe Pepe la un duel aerian, dar Casillas este greu de învins.
  • 4 | Faze meciSchalke 04
    Ronaldo, excelent lansat pe stânga, a plecat în viteză, dar asistentul Child a semnalizat ofsaid. Reluăruile tv au demonstrat că Santana l-a ținut în joc pe portughez.
  • 2 | OcaziiSchalke 04
    Howedes a reluat cu capul de lângă Ramos, dar mingea a trecut de puțin de stâlpul din dreapta porții lui Casillas.

A doua repriză

Real Madrid a lămurit calificarea în sferturile UEFA Champions League încă din turul dublei cu Schalke. Spaniolii s-au impus cu 6-1 la Gelsenkirchen.

Elevii lui Carlo Ancelotti au intrat pe Stadionul Gelsenkirchen cu gândul de a obține toate punctele puse în joc, dar nici ei nu credeau că vor avea parte de cel mai ușor meci al sezonului și că vor avea ocazia de a intra în istoria competiției.

Madrilenii, care și-au respectat supranumele de ”galactici” au dat de pământ cu omologii de la Schalke și se gândesc deja la partida din faza următoare a competiției.

Benzema a deschis scorul în minutul 13, după o pasă cu călcâiul a lui Cristiano Ronaldo. Peste opt minute, Bale i-a ridiculizat pe apărătorii lui Schalke şi a marcat golul de 2-0. Ronaldo a nimerit doar bara în minutul 32, însă tot el a majorat diferenţa la şapte minute de la reluare, după ce a trecut uşor de Matip.

Real nu s-a oprit, si Benzema a realizat dubla în minutul 57, după o nouă pasă cu călcâiul a lui Ronaldo. A fost 5-0 pentru madrileni în minutul 69, atunci când Bale, plecat de la limita ofsaidului, a marcat şi el pentru a doua oară.

Cu orgoliul rănit, ”Gheata de Aur 2013”, Cristiano Ronaldo, nu s-a lăsat mai prejos. Lusitanul și-a trecut și el dubla în cont, în minutul 89, spre uluiala lui Jens Keller, care ar fi vrut să arunce prosopul, numai ca ”măcelul” să se termine cât mai repede.

Și pentru că ultima impresie contează, cei de la Schalke au mai spălat din rușine, grație lui Klass-Jan Huntelaar, care a marcat golul de onoare, după o execuție senzațională, șut din prima, fără preluare, direct în vinclul din stânga porții lui Casillas.

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano