0 - 0
Argentina logo Argentina
sâmbătă, 4 iulie, ora 23:00
127 |
4-1, Chile!!!!! Alexis înscrie cu o scăriţă şi gazdele câştigă Copa America!!!!!
126 |
3-1! Ratare Argentina!!! Bravo a parat execuţia lui Banega!
125 |
3-1! GOOOOL Chile!!!! GOOOOL Aranguiz.
124 |
2-1, Chile! Ratare Argentina!!! Higuain şutează peste poartă!!!
123 |
2-1, Chile! Vidal marchează cu noroc, mingea fiind atinsă de Romero!
122 |
1-1! GOOOOOL MESSI!!! Argentinianul l-a învins pe colegul său de la Barcelona, Bravo!
121 |
1-0, Chile!!! Fernandez trimite în forţă sub bară!
120 |
S-au terminat cele 120 de minute! Urmează penalty-uri.
114 |
Vidal i-a furat o minge lui Zabaleta la marginea careului, i-a pasat lui Aranguiz. dar şutul acestuia a trecut peste poartă.
106 |
A început a doua repriză a prelungirilor.
105 |
S-a terminat prima repriză a prelungirilor.
105 |
Ocazie imensă a gazdelor: Alexis a profitat de o eroare mare a lui Mascherano, a scăpat singur cu portarul, dar a şutat peste poarta lui Romero.
98 |
Diaz combină cu Henriquez, dar şutul său din întoarcere, de la marginea careului, trece peste poarta lui Romero.
98 |
8 goluri s-au marcat în prelungirile Copei America: Argentina şi Chile au înscris în două rânduri fiecare.
95 |
Henriquez intră în locul lui Vargas.
91 |
Banega este avertizat.
91 |
A început prima repriză a prelungirilor.
90+3 |
S-a terminat timpul regulamentar! Urmează prelungirile!
90+2 |
Ocazie imensă pentru Argentina: Pumele au pornit pe contraatac, Messi a scos din joc 2 adversari, i-a pasat lui Lavezzi, care a trimis un şut centrare reluat în plasa laterală de Higuain.
87 |
Aranguiz este avertizat.
82 |
Ocazie mare a lui Alexis: a reluat din voleu, din poziţie singur cu portarul, dar şutul său în diagonală a trecut puţin pe lângă poartă.
73 |
Isla a primit o pasă în diagonală de la Alexis, a driblat un adversar şi a centrat pentru Vargas, dar şutul acestuia a fost slab şi Romero a prins fără probleme.
60 |
Pentru prima oară într-un ultim act al Copei America, un singur jucător aflat pe teren evoluează în campionatul intern al ţării sale (Beausejour).
56 |
Mascherano primeşte cartonaşul galben.
55 |
Rojo este avertizat.
50 |

Aceasta este a cincea finală a Copei America în care rezultatul la pauză este 0-0. Doar una (1979) a rămas fără gol marcat.

46 |
Chile începe repriza în forţă: Alexis centrează de pe partea dreaptă şi Vidal reia cu capul, dar Romero este pe fază şi reţine.
46 |
A început actul secund.
45+2 |
S-a terminat prima repriză.
45+2 |
Lavezzi are o şansă mare de a deschide scorul: Pastore driblează un adversar pe partea stângă, scoate minge la 14 metri, de unde atacantul lui PSG trimite în forţă, dar execuţia este pe direcţia lui Bravo, care boxează salvator.
45+1 |
Alexis ratează o nouă şansă de a marca: primeşte o pasă de la Vidal şi încearcă o execuţie cu efect, de la marginea careului, dar Romero prinde fără probleme.
44 |
Diaz este avertizat, după ce l-a ţinut de tricou pe Lionel Messi.
34 |
Medel primeşte cartonaşul galben.
29 |
Lavezzi intră în locului lui Di Maria. Starul lui Manchester United a reclamat probleme musculare.
27 |

Argentina a disputat 32 de meciuri în deplasare împotriva lui Chile: a înregistrat 13 victorii, 13 egaluri şi 6 înfrângeri.

24 |
Silva primeşte primul cartonaş galben al meciului.
23 |
Edu Vargas primeşte o pasă de 40 de metri de la Silva, pătrunde spre poarta lui Romero, dar şutul său de la marginea careului nu nimereşte ţinta.
20 |
Argentina are prima şansă de gol a meciului: Messi execută la colţul scurt o lovitură liberă de pe partea dreaptă, Aguero reia cu capul, dar Bravo respinge în lateral.
15 |
Doar 2 dintre cei 22 de jucători care au început meciul au mai disputat o finală de Copa America: Lionel Messi (2007) şi Javier Mascherano (2004, 2007).
11 |
OCAZIE mare a gazdelor: Alexis centrează de pe partea dreaptă, Demichelis respinge greşit la 10 metri, de unde Vidal şutează din voleu, dar Romero respinge de lângă bară şi împiedică deschiderea scorului.
10 |
Edu Vargas semnează prima ocazie a finalei Copei America: şutează de la 22 de metri, dar mingea trece pe lângă poarta lui Romero.
5 |
Primul 11 al chilienilor a adunat 80 de meciuri la Copa America, în timp ce echipa de start a Argentinei a strâns 93 de partide.

Video rezumat: Chile - Argentina

VIDEO Chile - Argentina 0-0 (4-1 d.l.d.). Gazdele au câştigat Copa America pentru prima oară în istorie!

Chile a câştigat pentru prima oară în istorie de 99 de ani a Copei America, timp în care a disputat 173 de meciuri. Selecţionata condusă de Jorge Sampaoli s-a impus în faţa Argentinei, după loviturile de departajare, cu 4-1.

Vidal a ratat prima ocazie a meciului: a profitat de o respingere greşită a lui Demichelis, dar şutul său din voleu a fost respins de Romero. Aguero a replicat, dar lovitura sa de cap la colţul scurt nu l-a surprins pe Bravo.

Martino a întâmpinat prima problemă în minutul 29, atunci când a fost nevoit să îl scoată de pe teren pe Di Maria, care a acuzat probleme musculare. Cel care l-a înlocuit, Lavezzi, a semnat şi ultima ocazie a primei reprize: a şutat în forţă din careu, dar Bravo a fost din nou la post.

Finalul primelor 90 de minute a fost unul încins: Alexis a reluat din voleu puţin pe lângă poartă, în minutul 82, iar Higuain a trimis în plasa laterală la ultima fază a timpului regulamentar.

În prelungiri, singura mare ocazie i-a aparţinut lui Alexis, care nu a profitat de o greşeală mare a lui Mascherano, şi a trimis peste poartă.

La penalty-uri, gazdele au avut nervii mai tari şi s-au impus cu 4-1, după ce din lotul Argentinei au ratat Higuain şi Banega. Ultima execuţie a fost una specială. Alexis l-a învins pe Romero cu o "scăriţă" şi l-a lăsat pe fostul său coleg de la Barcelona, Lionel Messi, fără niciun trofeu câştigat cu echipa naţională.