Screenshot 2024-01-26 at 20.17.00
Reacția lui Adrian Mutu, după ce Ioan Varga a anunțat prima de un milion de euro pentru titlu
Declarația surprinzătoare a lui Ivaylo Petev înaintea duelului cu CFR. Cine va rata sigur meciul de la Cluj
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare

ACS Poli Timişoara - CFR Cluj 0-0 (6-5 d.l.d.). Prima semifinalistă din Cupa României s-a decis după un meci dramatic

28.03.2017, 19:35

ACS Poli Timişoara este prima semifinalistă a Cupei României. ÎN DIRECT la Digi Sport, bănăţenii au eliminat-o pe CFR, deţinătoarea trofeului, după loviturile de la 11 metri, după 120 de minute fără niciun gol marcat.

bucurie timisoara-1
  • Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

ACS Poli Timișoara este prima semifinalistă a Cupei României după ce a eliminat pe CFR Cluj în urma loviturilor de departajare. Chiar dacă tabela a rămas intactă atât după timpul regulamentar cât și după prelungiri, ocaziile nu au lipsit pe Dan Păltinișanu. Larie a trimis în bară în minutul patru, iar gazdele au replicat prin Fucek din lovitură liberă. Şeroni a fost şi el aproape de deschiderea scorului, dar cea mai mare ocazie au avut-o clujenii. Deac a executat bine un corner, iar Gomelt a ratat incredibil, din faţa porţii.

Timişoara a jucat aproape o repriză în zece după ce Şeroni a luat roşu pentru o intrare asupra lui Laurenţiu Rus. Bărbuţ a înscris după ce arbitrul a semnalizat ofsaid, şi nu s-a ales decât cu un cartonaş galben. Reluările arată că mijlocaşul bănăţenilor era în poziţie regulamentară. Oaspeţii au asediat poarta timişorenilor în ultimele minute, dar nici Thiago Lopez şi nici Omrani nu au putut să evite prelungirile.

Cristi Bud a continuat seria ratărilor şi în prima repriză a prelungirilor. Bărbuţ a driblat doi adversari, dar a tras puţin peste poartă şi semifinalista s-a decis la loteria penaltiurilor. Străuţ a ratat primul, apoi Larie a executat o scăriță drept în bratele lui Curileac, şi după prima serie era 4-4. Curileac a apărat în faţa lui Deac, iar Neagu a transformat lovitura decisivă şi timişorenii au ajuns în careul de ași al Cupei României.

LIVE TEXT:

GOOOL ACS POLI! 6-5! Neagu a transformat și ACS Poli Timișoara este prima echipă calificată în semfiinalele Cupei Românie

RATARE CFR CLUJ! 5-5! Curileac a parat lovitura lui Ciprian Deac și dacă bănățenii marchează următorul penalty se califică în semifinale!

GOOOL ACS POLI! 5-5! Scurtaru a transformat și el

GOOOL CFR CLUJ! 4-5! Cristi Bud a marcat fără emoții de la punctul cu var

GOOOL ACS POLI! 4-4! Bărbuț transformă cu siguranță

GOOOL CFR CLUJ! 3-4! Omrani înscrie și el și ardelenii sunt din nou în avantaj

GOOOL ACS POLI! 3-3! Soljic readuce egalitatea

RATARE CFR CLUJ! 2-3! Larie a încercat o scăriță, Curileac nu s-a lăsat păcălit și a reținut fără probleme

RATARE ACS POLI! 2-3! Străuț a tras pe centrul porții și nu l-a putut învinge pe Mincă

GOOOL CFR CLUJ! 2-3! Gomelt transformă cu siguranță

GOOOL ACS POLI! 2-2! Fucek înscrie și el de la 11 metri

GOOOL CFR CLUJ! 1-2! Thiago Lopes a marcat și el de la punctul cu var

GOOOL ACS POLI! 1-1! Drăghici a readus egalitatea

GOOOL CFR Cluj! 0-1! Nascimento a transformat prima lovitură de la 11 metri pentru CFR Cluj

Min. 120: S-a încheiat și a doua repriză de prelungiri. Prima semifinalistă din Cupa României se va decide la loviturile de departajare

Min. 120:     Tiago Lopes de la CFR Cluj și Croitoru de la ACS Poli au fost avertizați după un clinci la mijlocul terenului

Min.120: Drăgici a intrat în locul lui Popovici

Min. 120:     Larie a primit cartonașul galben pentru un fault asupra lui Popovici

Min. 118:     Ciprian Deac a fost avertizat pentru o simulare în marginea careului timișorean

Min. 115: OCAZIE ACS POLI! Bărbuț a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat doi adversari și a șutat de la 20 de metri. Mingea a trecut puțin peste transversala porții clujene

Min. 106: A început repriza a doua

Min. 105: S-a încheiat prima repriză de prelungiri

Min. 105:     Omrani a ridicat mâinile după un duel cu Scutaru și a cerut fault, însă l-a lovit involuntar pe fundașul gazdelor. Adrian Cojocaru i-a arătat cartonașul galben

Min. 99: OCAZIE CFR CLUJ! Cristi Bud l-a văzut puțin ieșit pe Curileac și a încercat un lob de la 15 metri, dar portarul gazdelor a reușit să respingă în corner

Min. 91:      Bud l-a faultat pe Scutaru și a văzut cartonașul galben

Min. 91: A început prima repriză de prelungiri

Min. 90+3: Timpul regulamentar de joc s-a încheiat cu o ocazie importantă a gazdelor. Omrani a șutat din centrul careului de 16 metri, mingea a fost deviată de un fundaș al gazdelor și reținută în cele din urmă de Curileac. Urmează două reprize a câte 15 minute și apoi, dacă va fi nevoie, lovituri de departajare

Min. 90:     Soljic a fost avertizat pentru un fault la mijlocul terenului

Min. 85: OCAZIE CFR CLUJ! Camora a centrat din lovitură liberă, Tiago Lopes a reluat cu capul către colțul lung, dar mingea a trecut puțin pe lângă bară

Min. 73:     Străuț cade în careu după un duel cu Deac și cere lovitură de la 11 metri. Centralul Cojocaru nu a fost impresionat și i-a acordat cartonațul galben jucătorului de la ACS Poli

Min. 66:     Bărbuț a văzut cartonașul galben pentru că a șutat în minge după fluierul arbitrului. Acesta scăpase singur cu Mincă, dar tușierul a ridicat fanionul. Reluările au arătat însă că jucătorul gazdelor se afla în poziție regulamentară

Min 63: Vasile Miriuță efectuează și ultima schimbare. Nouvier este înlocuit cu Bud

Min. 56: A doua schimbare la CFR. Sorsa intră în locul lui Laurențiu Rus

Min. 54: Prima modificare și la gazde. Pedro Henrique a fost înlocuit cu George Neagu

Min 53:     Scutaru a căzut în careul CFR-ului și a cerut o lovitură de la 11 metri. Centralul Cojocaru a considerat că acesta a simulat și i-a acordat cartonașul galben

Min. 51: OCAZIE CFR CLUJ! Omrani a centrat pentru Nascimento la marginea careului de 16 metri, acesta a șutat puternic, dar Curileac a reținut balonul

Min. 50:      CARTONAȘ ROȘU PENTRU ȘERONI! Gazdele vor evolua aproape o repriză întreagă în inferioritate numerică. Șeroni a avut o intrare cu talpa asupra lui Laurențiu Rus și a fost eliminat

Min. 46: A început repriza secundă a meciului dintre ACS Poli Timișoara și CFR Cluj

Min. 46: O primă schimbare la oaspeți. Juan Carlos a fost înlocuit de către Nascimento

Min. 45+2: Final de primă repriză la Timișoara. Cele două formații au intrat la egalitate la cabine, scor 0-0

Min. 40:     Laurențiu Rus a oprit un contraatac al echipei lui Ionuț Popa și a fost avertizat de către centralul partidei

Min. 37: OCAZIE URIAȘĂ PENTRU CFR CLUJ! Deac a centrat pe bara a doua din corner, iar Gomelt, nemarcat, din 6 metri, a trimis peste poarta apărată de Curileac

Min. 33: OCAZIE ACS POLI! Șeroni a pătruns pe partea stângă a ofensivei gazdelor și a șutat puternic. Mincă a respins în față, iar defensiva CFR-ului a reușit să îndepărteze pericolul

Min. 30: OCAZIE CFR CLUJ! Omrani s-a întors cu un adversar în spate la marginea careului de 16 metri al gazdelor și a încercat un șut cu efect. Curileac a fost atent și a reținut fără mari probleme mingea

Min. 22: OCAZIE ACS POLI! Fucek a executat direct către poartă lovitura liberă obținută de Bărbuț, dar mingea a trecut puțin pe lângă buturile apărate de Mincă

Min. 21:     Bărbuț a plecat într-o cursă spre poarta lui Mincă, dar a fost oprit prin fault de către Horj, care a fost și avertizat. Gazdele vor beneficia de o lovitură liberă de la 25 de metri

Min. 7:     Pedro Henrique este primul jucător avertizat de centralul Adrian Cojocaru. Atacantul gazdelor l-a lovit cu cotul pe Horj și a văzut cartonașul galben

Min. 4: BARĂ CFR CLUJ! Oaspeții au fost aproape să deschidă scorul încă din startul partidei. Larie a urcat în careul bănățenilor la un corner și a reluat cu capul. Mingea a lovit transversala și a ieșit în afara terenului

Min. 1: A început partida dintre ACS Poli Timișoara și CFR Cluj. Este primul duel din sferturile de finală ale Cupei României

ECHIPELE:

ACS Poli (4-2-3-1): Curileac - Străuț, Cânu, Scutaru, Șeroni - Poparadu, Soljic - Bărbuț, Croitoru, Fucek - Pedro Henrique
Antrenor: Ionuț Popa

Rezerve: Smaranda, Bocșan, Neagu, Popovici, Drăghici, Novak

CFR Cluj (4-2-3-1): Mincă - Tiago Lopes, Larie, Horj, Camora - Gomelt, Juan Carlos - Rus, Deac, Nouvier - Omrani
Antrenor: Vasile Miriuță

Rezerve: Marc, Andrei Mureșan, Peteleu, Nascimento, Sîrbu, Sorsa, Bud

Etichete: cfr cluj , cupa romaniei , acs poli timisoara , timisoara cfr

Câştigătorul celor 5,86 de milioane de euro la Joker şi-a ridicat banii. Cine este, mesajul său, și ce spune despre numerele jucate

Câştigătorul premiului de categoria I la tragerea Joker din 14 martie s-a prezentat, luni, la...

gigi baluta
Gigi Becali a auzit că Radunovic a anunțat că pleacă de la FCSB și a intrat în direct: ”A venit la mine la palat”

Întrebat cine a fost cel mai bun fotbalist, Giovanni Becali a răspuns imediat: ”Numărul 1! Un geniu”
giovanni becali 7
Cum arată "Popeye", la 3 ani după ce a recunoscut că și-a injectat ulei de motor pentru a avea bicepși uriași
Russian 'Popeye', 23, with bulging biceps from synthol injections is defeated after only three minutes in MMA contest
Caz de dopaj în SuperLigă! A fost depistat pozitiv: ”Sunt uluit!” Reacția conducerii: ”Am rămas fără cuvinte”
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2024)
Gigi Becali s-a convins, după prima etapă din play-off: "Ea e principala adversară, fără să supăr pe nimeni!"
FOTBAL:PREZENTARE BOGDAN ANDONE LA FCSB (5.06.2019)
ilie

Video Exclusiv Ionuț Negoiță, atac dur la Mircea Lucescu. ”N-are măsura cuvintelor. Pun pariu că nu va investi la Dinamo”
lucescu-negoita
E gata! Viitorul lui Ionuț Radu a fost decis deja: ”Nu e bine pentru el”. Ce se va întâmpla cu portarul român
ionut-radu
Presa din Ungaria a reacționat după ce Cosmin Matei, jucătorul lui Sepsi, a fost depistat pozitiv
cosmin-matei
Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul după CFR - Craiova 1-2! Două penalty-uri neacordate: ”Se duce cu intenție!”
ion craciunescu
Vasile Mogoș, declarația serii după CFR - Craiova 1-2: ”Ghinion? Nu e vorba de asta. N-a pălit-o bine Bîrligea!”
vasile mogos-cfr cluj
Cum a apărut un mire la ședința foto organizată după nuntă. Imaginile au stârnit ample controverse: „Ar trebui să divorțezi de el!”
Louis Munteanu la Rapid! Șucu vrea să-i dea lovitura lui Gigi Becali. „E ținta noastră la vară”
Toate detaliile transferului lui Louis Munteanu. Sumă de achiziție + salariul: doar Șucu și Becali și-l permit
A fost deschis testamentul lui Matthew Perry. Cine sunt cei patru beneficiari ai averii actorului din „Friends”
Fosta iubită a lui Dorian Popa, în bustieră albă, o fustă minusculă și cizme până la coapse. Babs strălucește la 41 de ani
Bizarerii marca FRF. Se știu echipele care prind locurile de promovare în Superliga, înainte de startul play-off-ului
De ce spun maghiarii că românii trăiesc ca în America Latină? Ce i-a enervat atât de rău?
Gigantul francez care deschide o nouă fabrică în România. Investiția extraordinară vine cu sute de locuri de muncă și salarii pe măsură