• La liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)
  • Fotbal, Liga 1, etapa a 19-a: Botoşani - Craiova (vineri, 20:45, Digi Sport 1) şi Astra - FCSB (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Se cunosc echipele calificate în optimile Cupei României, fază ce va avea loc la 29 noiembrie. Acestea sunt CS Universitatea Craiova, Dinamo, Astra, FC Viitorul, FCSB, FC Botoșani, CSM Iași, Gaz Metan Mediaș, Juventus București, ACS Poli Timișoara, toate echipe din primul esalon, AFC Hermannstadt, CS Mioveni, CS Afumați și Chindia Târgoviște din liga a doua, dar și două formații din esalonul trei, și anume U Cluj și Unirea Slobozia.

Pentru că sistemul de desfășurare a tragerii la sorți a fost modificat încă din sezonul trecut, din cele 16 echipe ce vor lua parte la tragere, doar două nu sunt în urna capilor de serie: U Cluj și Chindia Târgoviște.

PROGRAMUL CANALELOR DIGI SPORT

Astfel, echipe precum Hermannstadt, Afumați, Slobozia sau Mioveni, au fost calificate și anul trecut în optimile competiției sau au preluat ”coeficientul” echipelor pe care le-au eliminat în ”16”-imi.

În aceste condiții, în faza următoare a competiției KO am putea avea deja unele meciuri foarte tari, precum CS U Craiova - FCSB sau FCSB - Dinamo, dar și partide între echipe de L 3, Unirea Slobozia - Universitatea Cluj.
Meciurile se vor disputa tot într-o singură manșă, pe terenul echipei mai slab clasate sezonul trecut.

În optimi putem avea super meciuri:
FCSB - Dinamo
CS U Craiova - Dinamo sau FCSB,
dar și
Unirea Slobozia - ”U” Cluj.

Rezultatele complete şi marcatorii din 16-imi

Joi, 26 octombrie

ora 18:00, AFC Botoşani - FC CFR 1907 Cluj SA 1-1, 3-2 la lov. de departajare FINAL
Au marcat: J. Rodriguez 69 / Omrani 42

ora 21:00, CS Aerostar Bacău - SC Dinamo 1948 SA 0-1 FINAL
A marcat: Nemec 85


Miercuri, 25 octombrie

ora 20:30 CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca - SC Fotbal Club FCSB SA 1-6 FINAL
A marcat: Negru 83 / Dennis Man 17, 23 pen, D. Benzar 32, De Amorim 45, Achim 58, I. Stoica 90+2

ora 18:00 ACS ASU Politehnica Timișoara - ACS Poli Timişoara 0-1, FINAL
A marcat: Abraw 52

ora 16:00 CS Concordia Chiajna - AFC Astra 0-3 FINAL
Au marcat: Romario Moise 40, 74, V. Gheorghe 82

AFC Hermannstadt - SC FC Voluntari SA 1-0 FINAL
A marcat: Dîlbea 97

CS Afumaţi - AFC UTA Arad 5-2 FINAL
Au marcat: Dedu 16 - pen., 64, Buduroi 49, Olariu 73-pen, 88 / Stahl 39, 42

ora 14:30 AFC Unirea 04 Slobozia - AFC ASA 2013 Târgu Mureş 4-0 FINAL
A marcat: Bucă 9, 10, 16, 25

ACS FC Academica Clinceni - AFC Chindia Târgovişte 0-1 FINAL
A marcat: Liviu Mihai 79

FC Metaloglobus Bucureşti - CS Gaz Metan Mediaş 1-2 FINAL
Au marcat: Bilciurescu 3 / Baradji 14 autogol, Mitic 71 

ACS Dacia Unirea Brăila - ASC Juventus Bucureşti 1-2 FINAL
Au marcat: Banyoi 84 / Băjenaru 17, Al. Zaharia 74

CSM Școlar Reșita - FC Viitorul 2-4 FINAL
Au marcat: Costin 85, Liuba 90+1 / Ene 5, 7, Mățan 13, Vînă 64 


Marţi 24 octombrie

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - Club Sportiv U Craiova SA 0-2 (Mitriță, 27, Băluță, 88)
Fotbal Club Argeş - CSM Politehnica Iaşi 1-2 (I. Năstăsie, pen 52 - Spătaru, 71, Cisse, 86)
ACS Petrolul 52 - CS Mioveni 1-1 (4-5, după penalty-uri) (A. Vintilă 90+2/ C. Năstăsie 35)
AS FC Universitatea Cluj - CS Ştiinţa Miroslava 2-1 (Giurgiu, `61, pen, B. Lemac `89 -  Marin, `73, pen)