De miercuri a început Cupa României, faza naţională, etapă în care evoluează formaţiile din primele trei eşaloane ale fotbalului românesc, dar şi cele 42 de câştigătoare din fazele judeţene.

Prima rundă a fazei naţionale a adus în urnă cele 42 de echipe care au cucerit trofeul judeţean şi 38 de cluburi care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3. Faza secundă a Cupei României, la care vor participa cele 40 de echipe calificate din faza I plus 26 echipe participante în ediţiile precedente ale Ligii 2 şi Ligii 3, se va disputa peste două săptămâni.

Rezultatele (neomologate) partidelor disputate în primul tur al fazei naţionale:

CSO Bragadiru (IF) - FC Dinamo 1948 SA 2 (B) 1-4 (0-1)
AS Electroaparataj (B) - AS Voinţa Snagov (IF) (foto) 7-1 (2-0)
CS Tunari (IF) – CS Concordia Chiajna 2 (IF) 2-3 (1-1)
ACS Arsenal Malu (GR) – ACS Urban Titu (DB) 0-2 (0-0)
Unirea Bascov (AG) – CS Atletic Bradu (AG) 2-1 (1-1)
ACS Unirea Brânceni (TR) – CS Sporting Roşiori 2008 (TR) 3-1 (2-0)
CSM Flacăra Moreni (DB) – FC Aninoasa (DB) 2-0 (1-0)
ACS Știinta Danubius Bechet (DJ) – CS Podari (DJ) 0-2 (0-1)
CSS Slatina (OT) – ACSO Filiaşi (DJ) 0-2 (0-1)
CS Posada Perişani (VL) – CS U Craiova SA 2 (DJ) 3-1 (0-1)
Internaţional Băleşti (GJ) – CS Pandurii Târgu Jiu 2 (GJ) 3-1 (3-1)
FC Avrig (SB) – AFC Odorheiu Secuiesc (HG) 2-0 (0-0)
CS Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure (MS) – CS Iernut (MS) 3-6 (0-5)
CS Chimia Oraş Victoria (BV) – AFC Hărman (BV) 1-5 (0-2)
ACS Industria Sârmei 1921 (CJ) – FC Unirea Dej (CJ) 3-1 (2-0)
Viitorul Sîntimbru (AB) – Sănătatea Servicii Publice Cluj (CJ) 1-2 (1-1)
Voinţa Lupac (CS) – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM) 2-3 (1-1)
ACS Şoimul Băiţa (HD) – CS Millenium Giarmata (TM) 1-3 (0-2)
ACS Ghiroda (TM) – CS Municipal Lugoj (TM) 4-2 (1-0, 2-2)
CS Şoimii Lipova (foto) (AR) – CS Oşorhei (BH) 3-0 (0-0)
Viitorul Ulmeni (MM) – ACS Fotbal Comuna Recea (MM) 0-3 (0-1)
Unirea Mirşid (SJ) – CS FC Zalău (SJ) 1-3 (1-1)
ACS Șomuzul Preutești (SV) – ACS FC Bistriţa (BN) 1-0 (0-0)
Vitis Şuletea (VS) – CS Aerostar Bacău (BC) 1-8 (1-3)
CS Gloria Iveşti (GL) – Atletico Vaslui (VS) 1-4 (0-0)
Euromania Dumbrăveni (VN) - Gauss Răcăciuni (BC) 7-6 (0-0, 0-0, 1-1)
ACS FC Păpăuţi (CV) – CS Petrolistul Boldeşti (PH) 3-4 (1-3)
CS Voinţa Lanurile (BZ) - CS Păuleşti (PH) 3-4 (3-2)
ACS Sportul Chişcani (BR) – FC Viitorul 2 SA (CT) 2-6 (0-4)
AS Victoria Mihai Viteazu (CT) - AS Pescăruşul Sarichioi (TL) 2-1 (1-0)
CS Abatorul Slobozia (IL) – ACS Înainte Modelu (CL) 0-3 (0-0)
CS Victoria Chirnogi (CL) - CSM Olteniţa (CL) 1-2 (0-2)
AS Unirea Cristuru Secuiesc (HG) – CS Măgura Cisnădie (SB) Oaspeţii nu s-au prezentat la meci
Voinţa Ion Creangă (NT) – CS Panciu (VN) Oaspeţii nu s-au prezentat la meci
ACS Gloria Popeşti Leordeni (IF) - CS Ştefăneşti (IF) NU S-A DISPUTAT
CS Pandurii Cerneţi (MH) - CS Minerul Motru (GJ) NU S-A DISPUTAT
Someşul Oar (SM) - CSM Sighetu Marmaţiei (MM) NU S-A DISPUTAT
CSC FC Hidişel (BH) – CS Ineu (AR) NU S-A DISPUTAT
ACS Transdor Tudora (BT) – ACS Inter Dorohoi (BT) NU S-A DISPUTAT
AS Siretul Lespezi (IS) – CSM Paşcani (IS) NU S-A DISPUTAT

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2016-2017 a Cupei României:

24 august 2016 - Faza a II-a
14 septembrie 2016 - Faza a III-a
5 octombrie 2016 - Faza a IV-a
26 octombrie 2016 - Șaisprezecimi de finală
14 decembrie 2016 - Optimi de finală
29 martie 2017 - Sferturi de finală
26 aprilie 2017 - Semifinale (tur)
17 mai 2017 - Semifinale (retur)
27 mai 2017 - Finala