FINAL! ROMÂNIA S-A CALIFICAT LA EURO 2016 după ce s-a impus cu 3-0 în Feroe
  • 85 | Faze meci
  • 84 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE FEROE. A ieșit Nattestad, accidentat la umăr, a intrat BALDVINSSON
  • 83 | Goluri
    GOOOOOL ROMÂNIA: 0-3, MAXIM. ”Decarul” tricolorilor a primit o pasă foarte bună, la marginea careului de 16 metri, din partea lui Stancu, după care a marcat în stânga lui Nielsen
  • 79 | Faze meci
  • 78 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE ROMÂNIA. A ieșit Torje, a intrat MAXIM
  • 76 | Faze meci
  • 74 | OcaziiInsulele Feroe
    OCAZIE ROMÂNIA! Contraatac al tricolorilor, Stancu a intrat în careu, s-a oprit, i-a pasat apoi lui Budescu, care, de pe loc, a șutat cu dreptul, pe colțul lung, dar Nielsen a respins de lângă bara din dreapta sa.
  • 71 | Cartonaşe Galbene
    HANSSON pentru un fault asupra lui Adi Popa
  • 69 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA FEROE. A ieșit Vatnhamar, a intrat FREDERIKSBERG
    PRIMA SCHIMBARE LA FEROE. A ieșit Holst, a intrat OLSEN
  • 65 | Faze meciInsulele Feroe
    Budescu a combinat frumos cu Popa, acesta i-a retrimis cu călcâiul, Budescu a intrat în careu după care a șutat la poartă, dar Nattestad a blocat și a acordat corner.
  • 61 | OcaziiInsulele Feroe
    Bartalsstovu a primit o pasă în margine, a venit spre centru după care a șutat din afara careului, dar pe lângă poarta lui Tătărușanu.
  • 55 | Faze meciInsulele Feroe
    Hoban i-a pasat lui Adi Popa, a reprimit, după care i-a pasat lui Torje la marginea careului de 16 metri, după care ultimul a șutat din prima, peste transversală
  • 47 | OcaziiInsulele Feroe
    OCAZIE FEROE! Hansson a profitat de o eroare a lui Mățel și a scăpat singur cu Tătărușanu, dar a șutat pe colțul scurt și portarul tricolorilor a respins. Ai noștri n-au avut reacție pentru că un jucător al feroezilor era căzut la pământ și au crezut că arbitrul va fluiera.
    S-a reluat partida
  • 45+2 | Final repriza 1
    PAUZĂ! ROMÂNIA conduce cu 2-0 după primele 45 de minute și este CALIFICATĂ la Euro 2016!
  • 45+1 | Goluri
    GOOOOOL ROMÂNIA: 0-2, BUDESCU. Golgheterul Astrei a marcat un gol senzațional cu un șut de la mare distanță, lateral dreapta, aproape de linia de aut, după o pasă a lui Adi Popa.
  • 44 | Faze meciInsulele Feroe
    Raț a oferit o centrare foarte bună lui Stancu, care era singur cu Nielsen, dar și în ofsaid.
  • 40 | Faze meciInsulele Feroe
    Chiricheș a dat o pasă frontală, Stancu a deviat subtil spre Adi Popa, care a rămas singur cu Nielsen, dar mingea a fost prea în față și portarul a reținut fără probleme.
  • 36 | OcaziiInsulele Feroe
    OCAZIE FEROE! Nattestad, din patru metri, de lângă Grigore, a reluat spre poartă, dar am avut noroc pentru că fundașul feroezilor n-a cadrat.
  • 34 | OcaziiInsulele Feroe
    Torje primește o minge cu șansă, după ce șutul lui Chiricheș a fost deviat, la marginea careului, și mijlocașul a șutat fără preluare, puțin pe lângă bară.
  • 30 | OcaziiInsulele Feroe
    Acțiune bună de atac a tricolorilor. Adi Popa a luat o fază pe cont propriu, a driblat mai mulți jucători, a intrat în careu după care a șutat, dar pe lângă poarta lui Nielsen
  • 26 | Faze meci
  • 18 | OcaziiInsulele Feroe
    Nattestad a șutat de la marginea careului, pe colțul scurt, dar Tătărușanu a respins.
  • 18 | Cartonaşe Galbene
    TORJE pentru un fault asupra lui Bartalsstovu
  • 16 | OcaziiInsulele Feroe
    Hendriksson a centrat de pe stânga, Chiricheș a respins pe spate și a fost pericol în careul de șase metri al echipei noastre
  • 13 | OcaziiInsulele Feroe
    Bogdan Stancu a șutat din afara careului, puțin pe lângă poarta lui Nielsen
  • 13 | Faze meciInsulele Feroe
    Sorenssen a șutat de la distanță, Edmundsson a deviat subtil, dar Tătărușanu nu a putut fi păcălit și a reținut. S-a arătat însă ofsaid de la margine.
  • 7 | Cartonaşe Galbene
    NATTESTAD pentru un fault din spate, din alunecare, asupra lui Chiricheș
  • 5 | Faze meci
  • 4 | Goluri
    GOOOOL ROMÂNIA: 0-1, BUDESCU. Torje a executat, de la aproximativ 40 de metri, o lovitură liberă, a pasat în stânga la Raț, fundașul a pasat, la rându-i, în interiorul careului, în centru, la marginea acestuia, după care jucătorul Astrei a șutat fără nicio speranțe pentru Nielsen.
  • 3 | Faze meciInsulele Feroe
    Faero s-a lovit în urma unui duel cu Budescu și are nevoie de îngrijiri medicale.
  • 1 | Faze meciInsulele Feroe
    Prima acțiune la poartă le-a aparținut gazdelor. Edmundsson a șutat de la marginea careului, dar pe lângă bara din stânga porții lui Tătărușanu.
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut tricolorilor.
Anghel IordănescuRomânia

VIDEO Feroe - România 0-3. Tricolorii s-au calificat la EURO 2016! Din nou la un turneu final după 8 ani

România s-a calificat la Campionatul European din 2016, după cea mai clară victorie din preliminarii.
Selecționata antrenată de Anghel Iordanescu și-a respectat statutul de favorită și s-a impus în Insulele Feroe. Constantin Budescu a deschis scorul, în minutul 4, din pasa căpitanului Răzvan Raţ și a semnat primul gol în tricoul naționalei.

Gazdele au replicat prin Nattestad, dar Tătăruşanu a fost la post. Adi Popa și Torje puteau dubla avantajul tricolorilor, dar, din păcate, nu au fost inspirați la finalizare.

Nattestad le-a mai dat o dată emoții românilor, dar acestea au fost risipite în prelungirile primei reprize. Același Budescu a înscris un gol memorabil, cu un șut plasat din apropierea liniei de aut, lateral dreapta.

În minutul 47, Hannson a fost aproape să-i readucă pe feroezi în joc. La cealaltă poartă, Budescu a avut șansa de a face hat-trick-ul. Golul de 3-0 a venit până la urmă, dar cu opt minute înainte de final și a fost marcat de Maxim, care a profitat de pasa lui Bogdan Stancu și a stabilit scorul final.

CLASAMENT FINAL GRUPA F

Exclusiv Cea mai dură reacție după FCSB - Sepsi...

FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)

Video FCSB - Sepsi 2-1. Golul lui Băluță a...

baluta

Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din...

ilie

Bernd Storck a anunțat două plecări de...

• 14:15 LIVE Superliga: Rezumatele Etapei
  • FOTBAL:FARUL CONSTANTA-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (12.02.2024)

MEDIA: Digi Sport Special, 21:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

”500 de euro ca să bem o cafea”. La 30 de ani, s-a lăsat de fotbal și câștigă o ”avere”: ”Nicio lună fără 5 cifre în cont”