Șase dintr-o lovitură! Poliția spaniolă a arestat hoții care i-au prădat pe Rodrygo și pe colegul lui Rațiu
Naționala Spaniei l-a pierdut definitiv pe Brahim Diaz
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare

Video Spania - Cehia 1-0. Pique a adus primele 3 puncte pentru La Roja, campioana en-titre a Europei

13.06.2016, 10:59

Spania a câștigat cu greu în fața Cehiei, deși a dominat copios aproape pe întreaga durată a partidei. Pique, devenit atacant pe final de meci, a marcat cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă a coechipierului său de la Barcelona, Andres Iniesta.

la roja piqu
  • Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

În minutul 87, fundașul catalan a reușit să reducă la tăcere atât galeria cehă, cât și cea spaniolă, care-l fluierase până atunci. La Toulouse, Pique a transformat huiduielile în aplauze, într-o zi de 13 iunie care a însemnat și finalul epocii Casillas și startul erei De Gea. Portarul lui Manchester United a fost providențial, iar în minutul 92 a reușit să salveze cele trei puncte, la un șut puternic al lui Darida.

Spania a debutat la această ediție a Euro cu o oarecare imprecizie, deși a dominat autoritar partida. A durat totuși 15 minute până la prima mare ocazie a meciului, când Juanfran și Silva au fabricat o ocazie imensă pentru Morata, care a șutat în Ceh din careul mic.

Ulterior, Spania și-a început asaltul. Tot Morata a avut a doua mare șansă de gol, dar același Ceh a deviat șutul său în corner (29). Jordi Alba l-a remarcat și el, din nou, pe goalkeeper-ul lui Arsenal, în minutul 40. Repriza s-a încheiat după singura ocazie a cehilor, ratată de Tomas Necid, care nu i-a pus mari probleme lui De Gea.

Repriza secundă a început fără nicio modificare în cele două echipe. Morata (46) și Sergio Ramos (47) au ratat, unul după altul, desprinderea. Cehii au ieșit cu bine dintr-un prim sfert de oră sufocant al spaniolilor și, în minutul 57 reușesc chiar să amenințe și ei poarta spaniolă. Krejci trimite o lovitură liberă în careu, de unde Hubnik reia spre poartă, dar De Gea se întinde și respinge în corner.

Aduriz i-a luat locul lui Morata, iar Thiago lui Cesc Fabregas. Mijlocașul lui Chelsea nu părăsește însă terenul înainte de a scoate o minge aproape de pe linia porții lui De Gea.

Jordi Alba (71) mai reușește o ratare incredibilă, după o centrare excelentă a lui David Silva, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Silva a trecut chiar el și la finalizare, două minute mai târziu, șutând din marginea careului puțin pe lângă poartă.

Aduriz a ratat și el câteva oportunități, culminând cu o foarfecă spectaculoasă, dar mingea a ocolit poarta lui Ceh.

A fost nevoie de o nouă sclipire de geniu a magicianului Iniesta, pentru a sparge lacătul cehilor, care s-au apăcat pe trei rânduri în finalul partidei. Mijlocașul Barcelonei - pe merit declarat jucătorul meciului - l-a servit excelent pe Pique, ajuns în careu, de unde a trimis cu capul în poarta lui Cech. A fost doar al cincilea gol al fundașului catalan pentru naționala Spaniei. Spania și-a extins la 13 seria de meciuri fără înfrângere la Europene și a ajuns la șase partide consecutive fără gol primit.

Campionatul European poate fi urmărit în rețeaua RCS-RDS pe canalul Pro TV, care transmite toate meciurile României și cele mai importante partide ale zilei. Toate meciurile vor fi în format LIVE TEXT pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

LIVE TEXT

Min. 90+3: FINAL! Spania reușește să câștige cele trei puncte, grație golului lui Gerard Pique, din finalul partidei.

Min. 90+1: Ocazie uriașă a cehilor pe final de meci! Darida șutează puternic din afara careului, dar De Gea boxează și îndepărtează pericolul!

Min. 89: Ultima schimbare la cehi. Iese Rosicky, intră Pavelka

Min. 87: GOOOOOOOOOOL!!! Pique marchează, cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă venită de la Andres Iniesta.

VEZI AICI GOLUL MARCAT DE GERARD PIQUE

Min. 86: Schimbare la cehi: Iese Selassie, intră Sural.

INFO: Tomas Rosicky este singurul jucător de la această ediție a Europenelor, care a jucat și la Euro 2000.

Min. 85: Rosicky respinge din careu o centrare a lui Juanfran. Cehi se apără cu toată echipa.

Min. 82: Ultima schimbare la spanioli: intră Pedro, iese Nolito.

Min. 80: Spania domină finalul de meci, dar cehii se apără eroic.

Min. 76: Foarfecă a lui Aduriz, mingea trece pe lângă bara din dreapta lui Petr Cech. Bascul, la 35 de ani, este cel mai vârstnic jucător care evoluează pentru Spania la un turneu final european!

Min. 75: Schimbare la cehi: intră Lafata, iese Tomas Necid.

Min. 73: David Silva șutează din marginea careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 71: Centrare excelentă a lui David Silva în centrul careului, unde Jordi Alba e singur, nemarcat. Fundașul Barcelonei întârzie șutul și cehii apucă să respingă în corner.

Min. 70: Încă o schimbare la naționala Spaniei: iese Fabregas, intră Thiago Alcantara.

Min. 69: Centrare Jordi Alba, dar Aduriz nu ajunge la minge.

INFO: Cehii au reușit să echilibreze partida, după un start al reprizei secunde în care au fost înghesuiți în propria jumătate.

Min. 65: Ocazie mare pentru cehi. Cesc Fabregas reușește să scoată o minge aproape de pe linia porții!

Min. 62: Schimbare la spanioli: intră Aduriz, iese Morata.

Min. 61: Primul cartonaș galben al meciului este văzut de Limbersky, pentru un fault.

Min. 60: Șut al lui Iniesta! Dar fără probleme pentru Petr Cech.

Min. 57: Prima ocazie a Cehiei în această repriză! Krejci trimite din lovitură liberă în centrul careului, de unde reia Hubnik spre poartă, iar De Gea scoate cu greu.

INFO: Spaniolii au întețit asalturile la poarta Cehiei. Pare că e doar o chestiune de timp până când va cădea și golul.

Min. 47: Încă o oportunitate pentru ”La Roja”. De data asta e Sergio Ramos cel care șutează, dar cehii resping mingea în corner.

Min. 46: Ocazie uriașă a Spaniei. Centrarea lui Morata este respinsă în bară de Hubnik!

Min. 46: Începe repriza secundă. Nicio schimbare operată de cei doi selecționeri.

INFO: Petr Cech a închis poarta naţionalei ţării sale în prima repriză. Goalkeeperul lui Arsenal a încheiat repriza cu patru parade.

INFO: Spania a depăşit bariera a 16 ore fără gol primit la turneele finale de Campionat European.

Pauză: Spania - Cehia 0-0. Arbitrul polonez Marciniak nu a acordat niciun minut de prelungire pentru prima repriză, în care spaniolii lui Vicente Del Bosque şi-au dominat categoric adversarii.

Min.45: Ocazie Cehia. Tomas Necid a irosit prima situaţie de gol a cehilor. Şutul său nu i-a pus însă mari probleme lui David De Gea.

Min.40: Ocazie Spania. Jordi Alba a ratat o nouă ocazie importantă de gol. Petr Cech a fost însă din nou la post.

INFO: Spania a câştigat ultimele trei dueluri directe contra Cehiei, în faţa căreia n-a pierdut niciuna din cele patru confruntări de după separarea cehilor de slovaci.

INFO: Tripla campioană europeană avea o posesie covârşitoare, de 73 %, după prima jumătate a reprizei. Mijlocaşul Barcelonei, Andres Iniesta, nu greşise niciuna din primele 19 pase.

INFO: Campioana ultimelor două ediţii, Spania, are nouă victorii şi trei egaluri în ultimele 12 partide jucate la Euro. Ultimul eşec a fost în 2004, contra Portugaliei.

Min.29: Ocazie Spania. Alvaro Morata a irosit a doua şansă de gol a campioanei continentale. Şutul său a fost deviat de portarul ceh în corner.

INFO: Veteranul cehilor, Tomas Rosicky, a debutat la un turneu final de Campionat European încă din urmă cu 16 ani. De atunci, singurul turneu continental ratat a fost cel din 2008, din cauza unei accidentări.

INFO: Spania are opt victorii consecutive în meciurile oficiale fără gol primit.

Min.15: Ocazie Spania. Alvaro Morata ratează prima ocazie importantă a meciului. Atacantul lui Juventus a fost servit perfect de David Silva, însă nu l-a putut învinge din careul mic pe Petr Cech.

INFO: Până la debutul acestui meci, Spania primise un singur gol în ultimele 15 ore şi 18 minute de joc la Campionatul European.

Min.8: Fază amuzantă la Toulouse. Alvaro Morata a fost semnalizat în afara jocului, însă nu s-a putut opri la timp şi l-a lovit pe unul dintre arbitrii-asistenţi.

Min.1: A început partida de la Toulouse. Lovitura de start a aparţinut campioanei europene.

INFO:  Cei 11 titulari din lotul Spaniei au împreună 702 selecţii şi 18 titluri mondiale şi europene.

INFO: Cehia a înscris în fiecare din ultimele 11 meciuri jucate în faza grupelor la Europene.

INFO: David Silva joacă astăzi al 100-lea meci pentru naţionala Spaniei. Este al 11-lea fotbalist iberic din istorie care atinge această cifră.

UPDATE 14:30: Echipele de start

Spania (4-3-3): De Gea - Juanfran, Ramos, Pique, Jordi Alba - Busquets, Iniesta, Cesc - Silva, Morata, Nolito

Rezerve: Aduriz, Alcantara, Azpilicueta, Bartra, Bellerin, Casillas, Lucas, Koke, Rico, Pedro, San Jose, Bruno

Selecţioner: Vicente Del Bosque

Cehia (4-2-3-1): Cech - Kaderabek, Sivok, Hubnik, Limbersky - Darida, Plasil - Gebre Selassie, Rosicky, Krejci - Necid

Rezerve: Dockal, Kadlec, Kolar, Koubet, Lafata, Pavelka, Pudil, Skalak, Skoda, Sural, Vaclik

Selecţioner: Pavel Vrba

Arbitri: Szymon Marciniak - Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (toţi din Polonia)

Etichete: spania , euro 2016 , cehia

Câştigătorul celor 5,86 de milioane de euro la Joker şi-a ridicat banii. Cine este, mesajul său, și ce spune despre numerele jucate

Câştigătorul premiului de categoria I la tragerea Joker din 14 martie s-a prezentat, luni, la...

popescu mutu
Gică Popescu a spus cine este cel mai mare fotbalist român din toate timpurile

Gigi Becali a auzit că Radunovic a anunțat că pleacă de la FCSB și a intrat în direct: ”A venit la mine la palat”
gigi baluta
Caz de dopaj în SuperLigă! A fost depistat pozitiv: ”Sunt uluit!” Reacția conducerii: ”Am rămas fără cuvinte”
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2024)
Întrebat cine a fost cel mai bun fotbalist, Giovanni Becali a răspuns imediat: ”Numărul 1! Un geniu”
giovanni becali 7
Cum arată "Popeye", la 3 ani după ce a recunoscut că și-a injectat ulei de motor pentru a avea bicepși uriași
Russian 'Popeye', 23, with bulging biceps from synthol injections is defeated after only three minutes in MMA contest
ilie

Video Exclusiv Ionuț Negoiță, atac dur la Mircea Lucescu. ”N-are măsura cuvintelor. Pun pariu că nu va investi la Dinamo”
lucescu-negoita
E gata! Viitorul lui Ionuț Radu a fost decis deja: ”Nu e bine pentru el”. Ce se va întâmpla cu portarul român
ionut-radu
Presa din Ungaria a reacționat după ce Cosmin Matei, jucătorul lui Sepsi, a fost depistat pozitiv
cosmin-matei
Cum a apărut un mire la ședința foto organizată după nuntă. Imaginile au stârnit ample controverse: „Ar trebui să divorțezi de el!”
Louis Munteanu la Rapid! Șucu vrea să-i dea lovitura lui Gigi Becali. „E ținta noastră la vară”
Toate detaliile transferului lui Louis Munteanu. Sumă de achiziție + salariul: doar Șucu și Becali și-l permit
A fost deschis testamentul lui Matthew Perry. Cine sunt cei patru beneficiari ai averii actorului din „Friends”
Fosta iubită a lui Dorian Popa, în bustieră albă, o fustă minusculă și cizme până la coapse. Babs strălucește la 41 de ani
Bizarerii marca FRF. Se știu echipele care prind locurile de promovare în Superliga, înainte de startul play-off-ului
De ce spun maghiarii că românii trăiesc ca în America Latină? Ce i-a enervat atât de rău?
Gigantul francez care deschide o nouă fabrică în România. Investiția extraordinară vine cu sute de locuri de muncă și salarii pe măsură