7 septembrie (0-1 la pauză)
90+5 |
Fluier final. Grecia - România 0-1
90+4 |
Cartonaș galben și pentru Tătărușanu, care a întârziat repunerea mingei în joc la această lovitură liberă
90+4 |
Cartonaș galben pentru Panagiotis Kone, după un fault asupra lui Prepeliță
90+2 |
Grecii domină autoritar pe acest final de meci, cu românii încercând să facă un presing agresiv. Apărarea României rezistă foarte bine și respinge centrare după centrare
90 |
De la margine se arată 4 minute de prelungire
90 |
Ultima schimbare la România: iese Chipciu și intră Torje
88 |
Bară și ocazie mare pentru Grecia! Torosidis a reluat puternic cu capul o centrare dintr-o lovitură liberă de pe stânga, dar mingea a izbit bara transversală, l-a lovit în cap pe Tătărușanu și a revenit în centrul careului, de unde un alt grec a reluat cu stângul din vole, însă prea slab pentru a-i pune prolenme portarului României
85 |
Pintilii este lovit de minge în mână, după ce s-a dezechilibrat la o respingere, dar Clattenburg a făcut semn ca jocul să continue
83 |
Schimbare la România: iese Ovidiu Hoban - accidentat - și intră Andrei Prepeliță
80 |
România reușește să mențină un ritm scăzut al jocului și are și o posesie bună după eliminarea lui Marica
77 |
Ocazie pentru Grecia! Kone a reluat cu capul, de la colțul scurt, o centrare trimisă de Torosidis de pe dreapta, dar Tătărușanu a fost bine plasat și atent, reținând cu siguranță într-un moment greu
71 |
Christodoulopoulos a șutat direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la circa 35 de metri, lateral stânga, când toată lumea s-ar fi așteptat la o centrare, dar Tătărușanu nu a putut fi surprins
68 |
Schimbare la România: iese Alexandru Maxim și intră Gabriel Enache, jucătorul Astrei
65 |
Ultima modificare la gazde: iese Samaris și intră Panagiotis Kone
65 |
Schimbare la Grecia: iese Mantalos și intră Christodoulopoulos
65 |
Încă o șansă de gol pentru gazde! Samaris a șutat puternic din afara careului, după o minge respinsă în față de apărătorii români la capătul unei centrări, dar mingea a trecut pe lângă bara dreaptă a porții lui Tătărușanu
62 |
Ocazie pentru Grecia! Diamantakos a șutat pe lângă poartă, după o acțiune pelungită de atac a grecilor
59 |
România continuă să țină mingea departe de poartă și apare destul de des în careul advers
58 |
Cartonaș galben pentru Diamantakos, după un fault din spate comis asupra lui Tamaș, care plecase foarte bine pe un contraatac
54 |
Banderola de căpitan a trecut pe brațul lui Raț, după eliminarea lui Marica
53 |
Eliminare la România! Ciprian Marica a încasat al doilea cartonaș galben, după o intrare cu piciorul sus asupra lui Samaris, în cercul de la mijlocul terenului. România va juca în inferioritate numerică
51 |
Tricolorii au apărut bine în careul grecilor, iar Marica a scos bine cu călcâiul pentru Chipciu, dar apărătorii eleni scot în corner
49 |
Ocaziile de poartă întârzie să apară în această repriză secundă. România reușește să țină mingea departe de propriul careu
46 |
Schimbare la Grecia: iese Samaras și intră Diamantakos
46 |
Începutul reprizei secunde
45+2 |
Pauză la Pireu, acolo unde România conduce cu 1-0 în fața Greciei, în primul meci din preliminariile Camăpionatului European din 2016
45+2 |
Ciprian Marica încasează și el un cartonaș galben, după ce a șutat în minge după fluierul arbitrului, încercând să tragă de timp
45+2 |
Cartonaș galben pentru Torosidis
45 |
Ocazie imensă de gol pentru România! Dragoș Grigore a reluat cu capul o centrare venită dintr-un corner de pe dreapta, executat de maxim, dar a trimis pe centrul porții, iar Karnezis s-a culcat pe minge și a reținut-o chiar pe linie
44 |
Chipciu obține un corner la poarta grecilor, după ce doi apărători ai gazdelor s-au lovit cap în cap
41 |
Momente bune pentru Grecia, care are câteva faze fixe în jumătatea de teren a României, dar defensiva tricoloră reușește să respingă de fiecare dată centrările
37 |

Ocazie pentru România! Alexandru Maxim a urcat cu mingea la picior, până aproape de colțul drept al careului elen, de unde a șutat puternic, dar la o palmă peste poarta lui Karnezis

31 |
Cartonaș galben pentru Pintilii, din cauza unui fault comis în jumătatea de teren a Greciei
29 |
Mitroglou reușește să trimită mingea în plasa porții lui Tătărușanu, dar golul nu este validat, fiindcă nouarul gazdelor se afla în poziție de offside
25 |
Cartonaș galben și pentru Manolas, care l-a faultat pe Chipciu
23 |
Tătărușanu este atent și boxează un șut puternic trimis de Salpingidis de pe dreapta, din apropierea liniei de fund
17 |
Samaris încasează primul cartonaș galben al meciului, după un fault asupra lui Hoban, la circa 35 de metri de poarta lui Karnezis, pe faza de construcție a României
11 |
Șut de la mare distanță trimis de Bogdan Stancu, însă mingea se oprește în plasa laterală a porții elene
10 |
GOOOOL România! Ciprian Marica a deschis scorul, transformând fără emoții lovitura de la 11 metri. A șutat în stânga portarului, care plonjase în direcția opusă
9 |
Penalty pentru România! Holebas l-a faultat în careu pe Alexandru Chipciu, iar arbitrul Mark Clattenburg a arătat fără dubii punctul cu var
6 |
Primul șut pe poartă le aparține românilor. Încercarea i-a aparținut lui Alexandru Maxim, care a tras de la distanță, pe jos, însă portarul Karnezis a reținut cu siguranță, de la rădăcina barei drepte
5 |
Marica pătrunde în careu, după ce reușește o preluare de efect, cu călcâiul, dar nu reușește să obțină cornerul
2 |
Grecii au parte de primul corner al meciului, după ce șutul slab trimis de Salpingidis, de la circa 20 de metri, a fost ușor deviat în corner. Centrarea din lovitura de colț a fost respinsă de Marica, venit în sprijinul defensivei
1 |
Fluier de start al meciului dintre Grecia și România, primul din preliminariile Campionatului European din 2016

VIDEO Grecia - România 0-1. Marica, gol şi cartonaş roşu

România a început excelent campania de calificare la Campionatul European din 2016. A câștigat cu 1-0 în fața Greciei, la Pireu, pe stadionul pe care, în urmă cu 8 luni, pierdea cu 1-3 în turul barajului pentru CM 2014 și le dădea elenilor prima șansă, pe care aceștia au fructificat-o la maximum.

În preliminariile Europeanului francez, lucrurile au stat cu totul altfel. Ciprian Marica a adus victoria duminică seară, cu un gol dintr-un penalty obținut de Alexandru Chipciu (10) și a fost eliminat în repriza secundă, după ce a încasat două cartonașe galbene.

Alexandru Maxim a semnat primul șut pe poartă al serii, dar Karnezis a prins cu siguranță mingea trimisă de la distanță de mijlocașul care a purtat în premieră tricoul cu numărul 10 în prima reprezentativă a României.

În minutul 9, Chipciu a fost agăţat de Holebas în careu, iar Ciprian Marica a transformat penalty-ul acordat, marcând golul care avea să aducă și victoria României la meciul de debut în preliminariile EURO 2016.

Tricolorii au continuat jocul bun, s-au apărat bine şi au blocat aproape orice încercare ofensivă a gazdelor, încercând, totodată, ieşiri periculoase pe contraatac. Stancu (12) a ameninţat şi el poarta elenă, dar şutul s-a dus pe lângă poartă. Nici Maxim (36) nu a nimerit ţinta, de la distanţă, iar prima repriză s-a încheiat cu o ocazie bună a lui Dragoş Grigore, dar lovitura sa de cap a trimis mingea în braţele portarului Karnezis (45), încheind o repriză gestionată perfect de elevii lui Victor Pițurcă.

Partea secundă a început prost pentru echipa noastră, căpitanul României, Ciprian Marica, fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben în minutul 53. Atacantul legitimat la Konyaspor primise un avertisment în prelungirile primei reprize (45+2), iar pe al doilea l-a încasat după o intervenţie imprudentă asupra lui Samaris, la mijlocul terenului.

Grecii au crescut presiunea la poarta lui Tătăruşanu, iar Diamantakos a avut o situaţie bună, în minutul 62, dar a şutat în plasa laterală din unghi. Samaris (65) a tras din afara careului, o minge respinsă de apărarea României, dar balonul s-a dus alături de poartă. Tătăruşanu a fost atent la mingea deviată cu capul de Kone (77).

Echipa lui Ranieri a avut cea mai mare ocazie în minutul 88, când Torosidis a reluat mingea în bara transversală, după o lovitură liberă bătută de Kone. Christodoulopoulos (90) şi-a încercat şi el şansa, dar balonul a ocolit poarta, la fel cum s-a întâmplat şi la voleul lui Diamantakos (90+1).

Echipa lui Victor Piţurcă a obţinut trei puncte foarte importante în cursa pentru turneul final din Franţa şi şi-a luat, totodată, o revanşă după ce Grecia a eliminat echipa reprezentativă din barajul pentru CM 2014, cu 3-1 la Pireu şi 1-1 la Bucureşti.

Următorul meci al României va avea loc pe 11 octombrie, la Bucureşti, cu Ungaria, când Marica nu va putea juca, fiind suspendat pentru o etapă, după eliminarea suferită la Pireu.