adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

Gol din Penalty
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
  • 90+5 | Final repriza 2
    Fluier final. Grecia - România 0-1
  • 90+4 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Tătărușanu, care a întârziat repunerea mingei în joc la această lovitură liberă
    Cartonaș galben pentru Panagiotis Kone, după un fault asupra lui Prepeliță
  • 90+2 | Faze meci
    Grecii domină autoritar pe acest final de meci, cu românii încercând să facă un presing agresiv. Apărarea României rezistă foarte bine și respinge centrare după centrare
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată 4 minute de prelungire
  • 90 | Schimbări
    Ultima schimbare la România: iese Chipciu și intră Torje
  • 88 | OcaziiGrecia
    Bară și ocazie mare pentru Grecia! Torosidis a reluat puternic cu capul o centrare dintr-o lovitură liberă de pe stânga, dar mingea a izbit bara transversală, l-a lovit în cap pe Tătărușanu și a revenit în centrul careului, de unde un alt grec a reluat cu stângul din vole, însă prea slab pentru a-i pune prolenme portarului României
  • 85 | Faze meciGrecia
    Pintilii este lovit de minge în mână, după ce s-a dezechilibrat la o respingere, dar Clattenburg a făcut semn ca jocul să continue
  • 83 | Schimbări
    Schimbare la România: iese Ovidiu Hoban - accidentat - și intră Andrei Prepeliță
  • 80 | Faze meci
    România reușește să mențină un ritm scăzut al jocului și are și o posesie bună după eliminarea lui Marica
  • 77 | OcaziiGrecia
    Ocazie pentru Grecia! Kone a reluat cu capul, de la colțul scurt, o centrare trimisă de Torosidis de pe dreapta, dar Tătărușanu a fost bine plasat și atent, reținând cu siguranță într-un moment greu
  • 71 | Faze meciGrecia
    Christodoulopoulos a șutat direct pe poartă dintr-o lovitură liberă de la circa 35 de metri, lateral stânga, când toată lumea s-ar fi așteptat la o centrare, dar Tătărușanu nu a putut fi surprins
  • 68 | Schimbări
    Schimbare la România: iese Alexandru Maxim și intră Gabriel Enache, jucătorul Astrei
  • 65 | Schimbări
    Ultima modificare la gazde: iese Samaris și intră Panagiotis Kone
    Schimbare la Grecia: iese Mantalos și intră Christodoulopoulos
  • 65 | OcaziiGrecia
    Încă o șansă de gol pentru gazde! Samaris a șutat puternic din afara careului, după o minge respinsă în față de apărătorii români la capătul unei centrări, dar mingea a trecut pe lângă bara dreaptă a porții lui Tătărușanu
  • 62 | OcaziiGrecia
    Ocazie pentru Grecia! Diamantakos a șutat pe lângă poartă, după o acțiune pelungită de atac a grecilor
  • 59 | Faze meciGrecia
    România continuă să țină mingea departe de poartă și apare destul de des în careul advers
  • 58 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Diamantakos, după un fault din spate comis asupra lui Tamaș, care plecase foarte bine pe un contraatac
  • 54 | Faze meciGrecia
    Banderola de căpitan a trecut pe brațul lui Raț, după eliminarea lui Marica
  • 53 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Eliminare la România! Ciprian Marica a încasat al doilea cartonaș galben, după o intrare cu piciorul sus asupra lui Samaris, în cercul de la mijlocul terenului. România va juca în inferioritate numerică
  • 51 | Faze meciGrecia
    Tricolorii au apărut bine în careul grecilor, iar Marica a scos bine cu călcâiul pentru Chipciu, dar apărătorii eleni scot în corner
  • 49 | Faze meci
    Ocaziile de poartă întârzie să apară în această repriză secundă. România reușește să țină mingea departe de propriul careu
    Schimbare la Grecia: iese Samaras și intră Diamantakos
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Pireu, acolo unde România conduce cu 1-0 în fața Greciei, în primul meci din preliminariile Camăpionatului European din 2016
  • 45+2 | Cartonaşe Galbene
    Ciprian Marica încasează și el un cartonaș galben, după ce a șutat în minge după fluierul arbitrului, încercând să tragă de timp
    Cartonaș galben pentru Torosidis
  • 45 | OcaziiGrecia
    Ocazie imensă de gol pentru România! Dragoș Grigore a reluat cu capul o centrare venită dintr-un corner de pe dreapta, executat de maxim, dar a trimis pe centrul porții, iar Karnezis s-a culcat pe minge și a reținut-o chiar pe linie
  • 44 | Faze meciGrecia
    Chipciu obține un corner la poarta grecilor, după ce doi apărători ai gazdelor s-au lovit cap în cap
  • 41 | Faze meciGrecia
    Momente bune pentru Grecia, care are câteva faze fixe în jumătatea de teren a României, dar defensiva tricoloră reușește să respingă de fiecare dată centrările
  • 37 | OcaziiGrecia

Ocazie pentru România! Alexandru Maxim a urcat cu mingea la picior, până aproape de colțul drept al careului elen, de unde a șutat puternic, dar la o palmă peste poarta lui Karnezis

• 31 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Pintilii, din cauza unui fault comis în jumătatea de teren a Greciei
  • 29 | Faze meciGrecia
    Mitroglou reușește să trimită mingea în plasa porții lui Tătărușanu, dar golul nu este validat, fiindcă nouarul gazdelor se afla în poziție de offside
  • 25 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Manolas, care l-a faultat pe Chipciu
  • 23 | Faze meciGrecia
    Tătărușanu este atent și boxează un șut puternic trimis de Salpingidis de pe dreapta, din apropierea liniei de fund
  • 17 | Cartonaşe Galbene
    Samaris încasează primul cartonaș galben al meciului, după un fault asupra lui Hoban, la circa 35 de metri de poarta lui Karnezis, pe faza de construcție a României
  • 11 | Faze meciGrecia
    Șut de la mare distanță trimis de Bogdan Stancu, însă mingea se oprește în plasa laterală a porții elene
  • 10 | Gol din Penalty
    GOOOOL România! Ciprian Marica a deschis scorul, transformând fără emoții lovitura de la 11 metri. A șutat în stânga portarului, care plonjase în direcția opusă
  • 9 | Penalty-uriGrecia
    Penalty pentru România! Holebas l-a faultat în careu pe Alexandru Chipciu, iar arbitrul Mark Clattenburg a arătat fără dubii punctul cu var
  • 6 | OcaziiGrecia
    Primul șut pe poartă le aparține românilor. Încercarea i-a aparținut lui Alexandru Maxim, care a tras de la distanță, pe jos, însă portarul Karnezis a reținut cu siguranță, de la rădăcina barei drepte
  • 5 | Faze meciGrecia
    Marica pătrunde în careu, după ce reușește o preluare de efect, cu călcâiul, dar nu reușește să obțină cornerul
  • 2 | Faze meciGrecia
    Grecii au parte de primul corner al meciului, după ce șutul slab trimis de Salpingidis, de la circa 20 de metri, a fost ușor deviat în corner. Centrarea din lovitura de colț a fost respinsă de Marica, venit în sprijinul defensivei
    Fluier de start al meciului dintre Grecia și România, primul din preliminariile Campionatului European din 2016

VIDEO Grecia - România 0-1. Marica, gol şi cartonaş roşu

România a început excelent campania de calificare la Campionatul European din 2016. A câștigat cu 1-0 în fața Greciei, la Pireu, pe stadionul pe care, în urmă cu 8 luni, pierdea cu 1-3 în turul barajului pentru CM 2014 și le dădea elenilor prima șansă, pe care aceștia au fructificat-o la maximum.

În preliminariile Europeanului francez, lucrurile au stat cu totul altfel. Ciprian Marica a adus victoria duminică seară, cu un gol dintr-un penalty obținut de Alexandru Chipciu (10) și a fost eliminat în repriza secundă, după ce a încasat două cartonașe galbene.

Alexandru Maxim a semnat primul șut pe poartă al serii, dar Karnezis a prins cu siguranță mingea trimisă de la distanță de mijlocașul care a purtat în premieră tricoul cu numărul 10 în prima reprezentativă a României.

În minutul 9, Chipciu a fost agăţat de Holebas în careu, iar Ciprian Marica a transformat penalty-ul acordat, marcând golul care avea să aducă și victoria României la meciul de debut în preliminariile EURO 2016.

Tricolorii au continuat jocul bun, s-au apărat bine şi au blocat aproape orice încercare ofensivă a gazdelor, încercând, totodată, ieşiri periculoase pe contraatac. Stancu (12) a ameninţat şi el poarta elenă, dar şutul s-a dus pe lângă poartă. Nici Maxim (36) nu a nimerit ţinta, de la distanţă, iar prima repriză s-a încheiat cu o ocazie bună a lui Dragoş Grigore, dar lovitura sa de cap a trimis mingea în braţele portarului Karnezis (45), încheind o repriză gestionată perfect de elevii lui Victor Pițurcă.

Partea secundă a început prost pentru echipa noastră, căpitanul României, Ciprian Marica, fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben în minutul 53. Atacantul legitimat la Konyaspor primise un avertisment în prelungirile primei reprize (45+2), iar pe al doilea l-a încasat după o intervenţie imprudentă asupra lui Samaris, la mijlocul terenului.

Grecii au crescut presiunea la poarta lui Tătăruşanu, iar Diamantakos a avut o situaţie bună, în minutul 62, dar a şutat în plasa laterală din unghi. Samaris (65) a tras din afara careului, o minge respinsă de apărarea României, dar balonul s-a dus alături de poartă. Tătăruşanu a fost atent la mingea deviată cu capul de Kone (77).

Echipa lui Ranieri a avut cea mai mare ocazie în minutul 88, când Torosidis a reluat mingea în bara transversală, după o lovitură liberă bătută de Kone. Christodoulopoulos (90) şi-a încercat şi el şansa, dar balonul a ocolit poarta, la fel cum s-a întâmplat şi la voleul lui Diamantakos (90+1).

Echipa lui Victor Piţurcă a obţinut trei puncte foarte importante în cursa pentru turneul final din Franţa şi şi-a luat, totodată, o revanşă după ce Grecia a eliminat echipa reprezentativă din barajul pentru CM 2014, cu 3-1 la Pireu şi 1-1 la Bucureşti.

Următorul meci al României va avea loc pe 11 octombrie, la Bucureşti, cu Ungaria, când Marica nu va putea juca, fiind suspendat pentru o etapă, după eliminarea suferită la Pireu.

CLICK AICI pentru PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de...

gigi becali

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan...

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat...

FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023

Video Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan...

Screenshot 2024-04-24 231756

• 09:40 Stirile Digi Sport
  • Mutua Madrid Open 2024 - Day 1

TENIS: Jaqueline Cristian - Barbora Krejcikova, 16:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

MEDIA: Liga Digi Sport, 17:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• fotbal club logo

MEDIA: Fotbal Club, 19:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)

FOTBAL: Dinamo - Voluntari, 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Real Sociedad - Real Madrid, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Foto A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

48

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat cu sufletul la gură de toți fanii FCSB-ului

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar