2 - 0
Bosnia logo Bosnia
16.11.2015, ora 21:45
90+4 |
Final de meci la Dublin! Irlanda s-a impus cu 2-0 şi a obţinut a doua calificare consecutivă la Euro.
90+3 |
Şi Djuric a primit galben, tot pentru proteste.
90+3 |
Dzeko este avertizat pentru proteste.
90+2 |
Ocazie Bosnia! Ibisevic a ratat şansa de a reduce din diferenţă, şutul său din apropiere lovind bara transversală.
90 |
Ultima modificare la gazde. O'Shea a intrat în locul lui Whelan.
84 |
Cartonaş galben pentru Long, după un duel cu Zukanovic.
80 |
Schimbare la oaspeţi. Ibisevic i-a luat locul lui Lulic.
75 |
Ocazie Irlanda! Long a fost aproape de a profita de o eroare în apărarea Bosniei, dar atacantul gazdelor a amânat momentul şutului şi, jenat de Spahic, nu a prins spaţiul porţii din poziţie foarte bună.
70 |
GOOOOOOOOOOOOOL, 2-0 Irlanda! Walters reuşeşte dubla cu un şut din prima din apropiere, după o lovitură liberă de pe partea stângă şi o respingere nefericită a lui Vranjes.
69 |
Schimbare la oaspeţi. A intrat Djuric în locul lui Medunjanin.
59 |
Cartonaş galben pentru nou-intratul McClean, care l-a faultat pe Vranjes.
55 |
A doua modificare la "verzi". A ieşit Hoolahan şi a intrat McClean.
55 |
Prima schimbare la gazde. Long a intrat în locul lui Murphy.
54 |
Ocazie Bosnia! Fază frumoasă creată de oaspeţi pe partea dreaptă, dar Lulic a luftat incredibil după centrarea foarte bună a lui Visca.
46 |
Prima schimbare a meciului. Besic a intrat în locul lui Cocalic.
46 |
45+1 |
Pauză la Dublin! Irlanda conduce cu 1-0 şi este la 45 de minute de calificarea la Euro.
34 |
Ocazie Bosnia! Dzeko i-a aşezat foarte bine mingea lui Medunjanin la marginea careului, dar şutul mijlocaşului bosniac a trecut peste poartă.
24 |
GOOOOOOOOOOOOOL, 1-0 Irlanda! Walters a executat impecabil lovitura de pedeapsă şi i-a adus în avantaj pe elevii lui Martin O'Neill, care se apropie de calificarea la Euro.
23 |
Cartonaş galben pentru Lulic, care a protestat.
23 |
Penalty Irlanda! Centralul Bjorn Kuipers a acordat lovitură de la 11 metri în favoarea gazdelor, după un presupus henţ comis în careu de Zukanovic, la o centrare a lui Murphy.
20 |
Cartonaş galben pentru Spahic, după un fault asupra lui Hendrick.
15 |
#Irlanda are o serie de opt meciuri fără înfrângere pe teren propriu. Ultimul eşec acasă a fost înregistrat în mai 2014, cu Turcia.
9 |
Acţiune periculoasă a gazdelor, pe partea stângă, dar Begovic a reuşit să respingă în corner centrarea lui Brady.
1 |
A început meciul. Înainte de startul partidei, a fost ţinut un minut de reculegere, în memoria victimelor din atentatele de la Paris.

Video rezumat: Irlanda - Bosnia

VIDEO Irlanda - Bosnia 2-0. Dubla lui Jonathan Walters îi trimite pe "verzi" la Euro 2016

Irlanda a câştigat cu 2-0 returul barajului cu Bosnia şi s-a calificat pentru a doua oară consecutiv la Campionatul European, cu scorul general de 3-1.

Victimele atentatelor de la Paris au fost comemorate înainte de startul partidei de la Dubşin, care a început de la scorul general de 1-1, rezultatul înregistrat la Zenica.

La chiar prima fază notabilă a întâlnirii, în minutul 23, irlandezii au primit penalty, după ce arbitrul a văzut henţ la Zukanovic. Jucătorul lui Stoke City, Jonathan Walters, a transformat şi le-a adus pe gazde în avantaj.

Peste doar două minute, Dzeko a dat replica pentru Bosnia, dar nu a nimerit cadrul porţii, la fel ca şi Medunjanin, care a tras peste de la marginea careului.

În minutul 70, Walters a devenit erou naţional în Irlanda, după ce a realizat dubla cu un şut din câţiva metri.

Shane Long a ratat şansa lui 3-0, nereuşind să marcheze dintr-o situaţie excelentă, singur cu Begovic.

Meciul s-a terminat cu bara lui Ibisevic, din minutele de prelungire, iar Irlanda merge la Campionatul European pentru a doua oară la rând.