• Cupa Angliei: Sutton United - Arsenal, luni, în direct pe Digi Sport 2, de la ora 22:00
  • La Liga (restanţă): Valencia-Real Madrid, miercuri, în direct pe Digi Sport 1, de la 19:45

Cu Nicolae Stanciu titular şi autor al unei pase decisive şi Alex Chipciu intrat după pauză, Anderlecht a câştigat duelul românilor din turul 16-imilor de finală din Europa League, 2-0 cu Zenit St. Petersburg, echipa pregătită de Mircea Lucescu, şi a luat o opţiune importantă pentru calificarea în faza următoare.

Într-o altă partidă, Claudiu Keşeru, folosit în ultima jumătate de oră, a marcat pentru Ludogorets, la care Cosmin Moţi a fost integralist în duelul de pe teren propriu cu FC Copenhaga, dar bulgarii au pierdut, scor 1-2.

Andrei Prepeliţă a intrat pe final la FK Rostov, care a reuşit scorul serii, 4-0 pe teren propriu cu Sparta Praga, la care Bogdan Vătăjelu nu a făcut parte din lot. Acelaşi rezultat l-a obţinut şi fosta adversară a Astrei Giurgiu, AS Roma, în deplasarea de la Villarreal, echipa care a eliminat Steaua din UEL.

Un alt jucător român, Ovidiu Hoban, a fost titular la Hapoel Beer Sheva şi a rămas pe teren până în minutul 67, în eşecul de pe teren propriu cu Besiktas (1-3).

Zlatan Ibrahimovic a fost protagonistul serii pentru Manchester United. Suedezul a reuşit un hat-trick, iar echipa lui Jose Mourinho s-a impus cu 3-0 pe Old Trafford în faţa lui St. Etienne.

Surpriza zilei a venit din Belgia, acolo unde Gent a câştigat cu 1-0 în faţa lui Tottenham, în timp de Federico Bernardeschi a marcat golul serii, în succesul Fiorentinei de la Monchengladbach (1-0).