• La Liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)
  • Fotbal, Liga 1, etapa a 19-a: Botoşani - Craiova (vineri, 20:45, Digi Sport 1) şi Astra - FCSB (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Costel Pantilimon a debutat în poarta lui Deportivo La Coruna, pe terenul lui Betis Sevilla. Florin Andone a fost şi el titular pentru oaspeţi, care au primit gol în minutul 14, de la Joaquin.

Depor a fost la un pas de gol la o fază în care Celso Borges a trimis mingea în transversală (min. 22).

La doar un minut după, Cartabia a egalat cu un şut superb din afara careului. Până la pauză, Pantilimon şi-a salvat echipa la ocazia lui Andres Guardado (45).

Portarul român a mai avut o paradă excelentă în debutul părţii secunde, când a parat lovitura de cap a lui Sergio Leon (47).

Cu un sfert de oră înainte de final, goalkeeperul român a fost însă învins din nou. Pasa lui Guardado i-a luat prin surprindere pe fundaşii oaspeţilor, iar Joaquin şi-a trecut în cont "dubla".

Pantilimon a mai avut o intervenţie bună, cu trei minute înainte de final.

Scor final 2-1 pentru Betis, iar Deportivo rămâne fără victorie în acest sezon de La Liga.

ECHIPELE

Betis: Adan - Barragan, Mandi, Feddal, Durmisi - Narvaez (Camarasa, min 51), Javi García, Guardado - Joaquín (Boudebouz, min 82), Sergio Leon, Tello (Sanabria, min73).

Deportivo: Pantilimon - Juanfran, Arribas, Schar, Navarro - Guilherme (Fede Valverde, 54), Borges - Cartabia (Lucas, 77), Bakkali (Luisinho, 70), Adrian - Andone.