Video Girona - Barcelona 4-2. Înfrângerea elevilor lui Xavi au făcut-o pe Real Madrid campioană
bernardo pep
Pep Guardiola a vorbit imediat, după ce fotbalistul lui Man. City a anunțat că vrea să plece
cfr cluj logo
Exclusiv Răsturnare de situație la CFR Cluj! Ioan Varga a făcut anunțul: "Rămâne la noi!"

VIDEO Levante - Barcelona 0-4! Messi (2), Iniesta și Fabregas au semnat victoria catalanilor

24.11.2012, 18:52

Barcelona continuă să scrie istorie în Spania - s-a impus cu 4-0 la Levante și e la 11 puncte în fața lui Real Madrid după doar 13 etape. Echipa lui Tito Vilanova a egalat astfel și recordul realizat de Real Madrid în sezonul 1991-1992, cand “los blancos” au obținut 12 victorii și o remiză în primele 13 etape.

levante-barcelona
  • SuperLiga: Hermannstadt - Poli Iași, luni, 15:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Levante a început bine meciul și a ratat prima ocazie prin Barkero, când șutul mijlocașului basc a fost scos cu greu de Valdes în minutul 13.

Un minut mai târziu, Dani Alves a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări și i-a lăsat locul lui Montoya, iar Barcelona a avut pe teren o echipă formată exclusiv din jucători crescuți la propria școală de fotbal, pentru prima dată în istoria sa.

Xavi a apărut periculos în minutul 30, dar șutul său a fost reținut de Munua.

David Navarro a fost la un pas de a marca în proprie poartă la ultima fază a primei reprize – fundașul gazdelor a respins peste poartă la centrarea lui Iniesta din minutul 44.

Totuși, Barcelona a rezolvat meciul imediat după pauză. Messi a profitat de spațiul lasat liber în centrul defensivei lui Levante de Ballesteros și a înscris pentru 1-0 în minutul 47. Argentinianul a marcat pentru 2-0 patru minute mai târziu, când a fost găsit cu o pasă perfectă de Iniesta, și mai are nevoie de trei goluri pentru a egala recordul de 85 de reușite într-un an calendaristic, deținut deocamdată de Gerd Muller.

Iniesta și-a trecut în sfârșit numele pe lista marcatorilor la șase minute după assist-ul pentru Messi printr-un gol de generic: bară-gol, cu un șut de la 16 metri Spaniolul și-a continuat recitalul cu o pasă excelentă pentru Fabregas, care a înscris golul patru al catalanilor îmn minutul 63.

Obafemi Martins putea reduce din diferența la scurt timp după reușita lui Fabregas. Scăpat de sub control de Pique, nigerianul a șutat puternic, dar Valdes a parat.

Levante a avut din nou șansa golului de onoare din penalty, primit după ce Puyol a controlat cu mâna o minge în propriul careu. A ieșit la rampă din nou Valdes, care a făcut minuni. Portarul Barcelonei a respins la șutul din penalty al lui Barkero, dar și la execuția ulterioară a lui Angel.

LIVE SCORE

Min 90: Meciul se încheie cu o victorie superbă a catalanilor, care înving cu 4-0

Min 63 GOOOL BARCELONA, 0-4: Fabregas marchează cel de-al patrulea gol al catalanilor!

Min 57 GOOOL BARCELONA, 0-3: Iniesta își întregește o prestație excelentă printr-un gol după ce a stat la originea primelor două reușite

Min 51, GOOOL BARCELONA, 0-2: Același Leo Messi majorează scorul după un assista venit tot de la Iniesta!

Min 47 GOOOL BARCELONA, 0-1: Leo Messi deschide scorul după o pasă ideală de la Iniesta!

Min 46: Jocul a fost reluat

Min 45: Scor alb la pauză

Min 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

Levante: Munua – Lell, Ballesteros, Navarro, Juanfran – Iborra, Diop – El Zhar, Barkero, Juanlu – Martins. Antrenor: Juan Ignacio

Barcelona: Valdes – Dani Alves, Pique, Puyol, Jordi Alba – Xavi, Busquets, Iniesta – Fabregas, Messi, Pedro. Antrenor: Tito Vilanova

Etichete: la liga , fc barcelona , pep guardiola , levante , levante barcelona video , levante barcelona live , levante barcelona live video , frank rijkaard , ciudat de valencia , live fotbal digi sport

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul...

Sony Pictures' "Spider-Man: No Way Home" Los Angeles Premiere - Red Carpet
O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat

A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model
miami
OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor
andrei-vlad
Dan Petrescu a reînceput treaba la CFR Cluj, soția, Adriana, a plecat la mii de kilometri. Cine a însoțit-o
adriana6
”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”
florin prunea

Dan Petrescu nu s-a abținut și a făcut gluma serii, după ce a revenit cu succes la CFR
dampe
45.000€ pe lună! A cerut cel mai mare salariu din SuperLigă ca să se transfere la FCSB
gigi
I-a transmis mesajul lui Edi Iordănescu, imediat după CFR - Rapid: ”Aștept să mă cheme!”
CFR Cluj vs. Sepsi OSK, Play-off Romania Superliga, Play Off Round 7: CFR 1907 Cluj v.Sepsi OSK, disputed on Dr Constant
Dan Șucu încearcă marea lovitură: Mircea Lucescu la Rapid! Se implică și George Copos
Fotbalistul dorit de Gică Hagi într-un transfer cu schimb de jucători între el și Gigi Becali a luat decizia!
Anne Hathaway, superbă în roșu, într-o rochie fără bretele, cu crăpătură lungă pe picior. E trecută de 40 de ani, dar e neschimbată de două decenii
Cher, adevăratul motiv pentru care se întâlnește cu bărbați tineri: „Cei de vârsta mea sunt toți morți!”
Ceapa verde și beneficiile ei pentru sănătate. Ce persoane trebuie să fie precaute cu consumul acesteia
De câți ani de pensie se bucură un român care a cotizat 35 de ani? Speranța de viață influențează
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Milionarul Arpad Paszkany, cadou de Paște de peste 100.000 de euro pentru noua iubită: ”A venit iepurașul” FOTO
Pep Guardiola a făcut în direct calculele pentru titlul din Premier League, după succesul cu Wolves
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”