Match between Palmeiras and Botafogo-SP for the Copa do Brasil 2024 Sao Paulo (SP), 05/02/2024 - COPA DO BRASIL/PALMEIRA
Lovitură primită de Real și Barcelona! Chelsea a transferat un tânăr de 17 ani, pentru 65.000.000€: ”Here we go!”
Close up of FC Barcelona Home Kit.
100 de milioane de euro pentru Barcelona
Captură de ecran 2024-05-20 193228
Video ”Made in Romania”: ”Generalul” Răzvan Lucescu a făcut show, după ce a scris istorie la PAOK!
LIVE Digi Sport Special

VIDEO Real Betis - Barcelona 1-2. Catalanii câștigă cu noroc după un meci tare, graţie "dublei" lui Messi

08.12.2012, 23:54

Barcelona și Lionel Messi continuă să bată record după record. Catalanii s-au impus cu emoții pe Benito Villamarin, 2-1 cu Betis Sevilla, și au ajuns la 14 victori în primele 15 etape, iar Messi a bătut recordul lui Gerd Muller și are acum 86 de goluri marcate în 2012.

xavi barcelona
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Betis a avut prima ocazie la centrarea costaricanului Campbell, însă Victor Valdes a blocat mingea trimisă cu capul de Salva Sevilla (3).

Messi a ieșit la rampă după un sfert de oră de joc! Argentinianul a lăsat în urmă doi adversari și a marcat pentru 1-0 cu un șut plasat (15). Iniesta putea face 2-0 doar trei minute mai târziu, însă lobul acestuia a fost deviat peste poarta de Adrian (18).

Cei doi au lucrat pentru golul de 2-0, marcat de Messi după pasa cu calcâiul a lui Iniesta (25). A fost al 86-lea gol al argentinianului în 2012, un nou record mondial. Adrian a blocat din nou salvator pentru Betis la șutul lui Xavi, evitând golul de 3-0 (33).

Ruben Castro a relansat partida cu șase minute înainte de pauză - uitat de defensiva blaugrana, spaniolul l-a învins pe Valdes cu un șut din careul mic (39). Betis a trecut pe lângă egalare la ocazia imensă a lui Ruben Castro, care nu a reușit să reia de linia portii după ce șutul-centrare al lui Salva Sevilla l-a pus în dificultate pe Valdes (51).

Bara l-a salvat pe Valdes în minutul 70, când Canas a deviat la un corner de-al gazdelor. Totuși, Pedro putea marca golul 3 al Barcelonei, însa acesta a ratat singur cu Adrian (77).

Introdus pe parcurs, Pozuelo a luat la țintă bara în minutul 80, la o fază la care Valdes era bătut. Barcelona a răspuns cu o dublă ocazie trei minute mai târziu - șutul inițial al lui Messi a fost deviat de de Adrian în bară, înainte ca Jordi Alba să nimerească transversala (83). Thiago a ratat ultima mare ocazie a meciului în al doilea minut al prelungirilor, când a trimis pe lângă de la mai puțin de 10 metri de poarta lui Adrian.

ECHIPELE DE START

Betis: Adrian - Chica, Chechu, Dorado, Amaya, Nacho Perez - Salva Sevilla, Canas, Benat - Campbell, Ruben Castro, Juan Carlos. Antrenor: Pepe Mel

Barcelona:  Valdes - Adriano, Pique, Puyol, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Cesc Fabregas - Pedro, Messi, Iniesta. Antrenor: Tito Vilanova

LIVE SCORE

Min - 90+3: Fluier final, Barcelona câștigă după un meci extrem de spectaculos, în care și Betis putea să ia la fel de bine toate cele trei puncte!

Min - 83: Încă două bare, de data asta în dreptul catalanilor și pe deasupra în aceeași fază!!! Messi și Jordi Alba ratează momentul desprinderii pentru Barcelona!

Min - 80: Incredibil, o nouă bară în dreptul gazdelor! Pozuelo a șutat violent în vinclul porții lui Valdes, dar catalanii sunt ocrotiți de multă șansă!

Min - 70: Bară pentru Betis! Un corner este aruncat în careu, Puyol respinge spre propria poartă, minge se duce în bară și apoi se îndreaptă direct spre brațele lui Valdes!!!

Min - 51: Ocazie mare pentru gazde, după ce Valdes scapă o minge simplă în fața porții, dar revine apoi la sacrificiu și reține

Min - 46: Partida s-a reluat!

Min - 45: Pauză la Sevilla, Barcelona conduce cu 2-1

Min - 38 GOOOL BETIS, 1-2: Ruben Castro a readuce pe Betis în meci, marcând din partea stângă printr-un șut plasat pe lângă Valdes

Min - 34: Xavi trimite foarte bine de la 25 de metri, dar Adrian respinge în corner

Min - 25 GOOOL BARCELONA, 0-2: Messi devine cel mai bun marcator din toate timpurile, ajungând la 86 de goluri în 2012! Al doilea gol a venit după un șut pe colțul lung, văzut excelent pe un culoar îngust!

Min - 18: Ocazie nouă pentru catalani! Iniesta îl vede pe Adrian ieșit și încearcă un lob, dar portarul lui Betis face doi pași în spate și respinge

Min -16 GOOOL BARCELONA, 0-1: Messi preia o minge pe partea dreaptă și apoi își face faza preferată, ducându-se în stânga, de unde înscrie după ce depășește patru adversari!!! Argentinianul i-a egalat recordul lui Gerd Muller, care marcase 85 de goluri în 1972!

Min - 9: Fabregas iese accidentat și este înlocuit de Alexis Sanchez

Min - 1: A început meciul!

Etichete: program digi sport , barcelona , digi sport , betis barcelona , real betis barcelona , video betis barcelona 1-2

"Măcelarul din Teheran a murit! Drag popor al Iranului, bucură-te!". Cine sunt iranienii fericiți că Raisi a murit

În timp ce regimul islamic încearcă să se replieze pe repede înainte după moartea președintelui...

radu-dragusin
Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați
gigi-becali
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
Gigi Becali n-a stat prea mult pe gânduri, după ce Răzvan Lucescu a luat titlul cu PAOK
razvan gigi (1)
Fanii lui Tottenham, după ce l-au văzut din nou titular pe Radu Drăgușin: ”Nemernicul a avut la dispoziție jumătate de sezon”
radu

Oficial Decizia luată de Tottenham în privința lui Radu Drăgușin
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Oficial Liverpool și-a anunțat noul antrenor! Premieră în istoria de 132 de ani a clubului
RBS Take Liverpool FC Owners To Court Over Loan Repayment
L-au convins rapid: Ethan Mbappe, OUT de la PSG! Unde va juca
ethan
A plecat în urmă cu 3 ani de la Barcelona, iar acum a dat cărțile pe față: ”Așa mi s-a spus”
ESP: FC Barcelona, Barca Real Madrid CF. La Liga EA Sports match. Date 11 FC Barcelona t-shirt during the La Liga EA Spo
Xavi a vorbit despre situația sa de la Barcelona, imediat după meciul cu Rayo Vallecano
Cadiz CF v FC Barcelona - La Liga EA Sports
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Neluțu Varga anunță primul transfer pentru Dan Petrescu la CFR Cluj: „Ne-am înțeles pentru un an"
Un club din Superliga transferă fotbalistul lui Mititelu pe care Dan Petrescu îl are în fruntea listei la CFR
Jennifer Lopez și Ben Affleck, zâmbete largi în fața paparazzilor, tensionați în rest. Detaliul care i-a "scăpat" actorului, după zvonurile divorțului
Antonia și-a pus fanii pe jar cu noile fotografii. Artista, în dresuri transparente și cu decolteul la vedere: „Alex e norocos”
Ebrahim Raisi, ce nu ni s-a spus: cum era poreclit în Iran și de ce regimul a ascuns, inițial, moartea sa
Mulți șoferi nu știu să facă corect plinul de carburant. De ce să nu forțezi după ce sare pistolul?
Semnul de circulație care pune în dilemă șoferii români. Ce reprezintă indicatorul rutier de fapt
Imagini cu noul antrenor al Rapidului beat mort: ”Poate îi cam place șprițul...” VIDEO
Video Barcelona - Rayo Vallecano 3-0. Catalanii și-au asigurat locul 2 în La Liga.
UEFA Champions League 2023/24 - Group H : FC Barcelona 2-1 FC Porto

De câte ori purtați o pijama înainte de a o pune în coșul de rufe? Cât de des ar trebui să spălăm hainele cu care dormim
Reacția unei pisici când o șopârlă își desprinde coada pentru a scăpa din ghearele ei: „Nu știe ce s-a întâmplat”