S-a aflat! Ce promisiuni i-a făcut conducerea Barcelonei lui Xavi pentru a rămâne
Italy: Serie a football match SSC Napoli vs Inter SSC Napoli Victor Osimhen , Khvicha Kvaratskhelia (ssc Napoli) during
Efectul ”Xavi”! Napoli l-a anunțat că îi triplează salariul, dar jucătorul vrea să plece la Barcelona
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare

VIDEO Malaga – Real 3-2. Victorie după 29 de ani pentru gazde!

22.12.2012, 10:21

Sâmbătă seară, Malaga a câștigat cu scorul de 3-2 contra lui Real Madrid și a pus capăt, astfel, unei "secete" care dura de aproape 30 de ani. După această înfrângere, campioana en-titre a ajuns la 16 puncte de liderul Barcelona.

bucurie malaga 2
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Ultima victorie a Malagăi în fața "galacticilor" fusese înregistrată în 1983, în urmă cu 29 de ani.

Golurile gazdelor au fost marcate de Isco (min. 49) și Roque Santa Cruz (min. 73, min. 76), în timp ce "albii" au punctat prin Sergio Sanchez (autogol, min. 66) și Karim Benzema (min. 82).

Prima jumătate a reprizei întâi a fost echilibrată, cu Malaga apărându-se sus și cu un Real aflat în dificiltate, în încercarea de a se apropia de careul advers. Treptat, terenul s-a înclinat înspre poarta lui Caballero, iar madrilenii au început să atace din ce în ce mai insistent, dar scorul a fost egal la pauză, chiar dacă Angel Di Maria și Cristiano Ronaldo au avut șanse bune.

Gazdele au deschis scorul la patru minute de la reluare, prin Isco, proaspăt laureat al trofeului Golden Boy, pe care îl câștigă cel mai bun fotbalist sub 21 de ani al sezonului în Europa. După încă 10 minute de senzație reușite de elevii lui Manuel Pellegrini, oaspeții și-au revenit și au început să mai conteze în atac. Egalarea a venit în minutul 66, când Benzema a forțat un autogol al lui Sergio Sanchez, dar acesta nu era nicidecum semnalul unui reviriment al campioanei en-titre. Intrarea lui Roque Santa Cruz în avanposturile echipei gazdă a dinamitat apărarea formației antrenate de Jose Mourinho. Paraguayanul și-a readus echipa în avantaj în minutul 72, când a trimis în poartă din apropiere, după o reluare cu călcâiul a lui Joaquin, care fusese blocată de goalkeeper-ul Adan, înlocuitorul lui Casillas între buturile madrilene. Goalkeeper-ul supranumit "San Iker" a fost rezervă într-un meci de campionat, după 10 ani în care a lipsit de pe teren doar dacă a fost accidentat sau suspendat.

Patru minute mai târziu, Santa Cruz a reușit "dubla" și Malaga s-a desprins la două goluri pe tabelă. Scorul a fost închis în minutul 82, când Karim Benzema a punctat din centrul careului, din centrarea lui Mesut Ozil.

Barcelona a câștigat în deplasarea de la Valladolid și s-a depărtat la 16 puncte de Real Madrid, care se află în continuare pe locul al treilea în clasament.

Echipele de start:

Malaga (4-2-3-1): Caballero - Gamez, Sanchez, Demichelis, Monreal - Camacho, Portillo Soler - Joaquin, Isco, Eliseu - Saviola;
Antrenor: Manuel Pellegrini;

Real (4-2-3-1): Adan - Essien, Ramos, Pepe, Arbeloa - Khedira, Alonso - Di Maria, Ozil, Cristiano Ronaldo - Benzema;
Antrenor: Jose Mourinho.

LIVE TEXT&VIDEO

Min. 90+4: Fluier final

Min. 90: Cartonaș galben pentru Khedira

Min. 90: Ocazie pentru Real! Karim Benzema primește la 17 metri, preia și reia pe spate, din foarfecă, dar prea slab și pe direcția portarului Caballero, care prinde cu siguranță

Min. 89: În mijlocul unui atac pozițional, Pepe decide să tragă de la peste 35 de metri, dar cu mult peste poartă

Min. 83: Schimbare la Malaga: iese Joaquin, înlocuit de Fernandez

Min. 83: Cartonaș galben pentru Joaquin

Min. 82: GOOOOL Real Madrid! Karim Benzema punctează din centrul careului, după o pasă a lui Ozil

Min. 80: Cartonaș galben pentru Pepe, care a ripostat la un fault al unui adversar. Portughezul ar fi putut fi și eliminat pentru acest gest

Min. 77: Schimbare la Real: iese Xabi Alonso, înlocuit de Luka Modric

Min. 76: GOOOOL Malaga! Real Madrid este la pământ! Gazdele se distanțează la două goluri pe tabelă, după un gol înscris de același Roque Santa Cruz, după o acțiune de senzație reușită de sclipitorul Joaquin

Min. 72: GOOOOL Malaga! Gazdele revin în avantaj cu un gol marcat de Roque Santa Cruz. Paraguayanul a împins în plasă mingea din doi metri, după o reluare de senzație a lui Joaquin, de la colțul scurt

Min. 70: Schimbare la Malaga: iese Portillo Soler, înlocuit de Iturra

Min. 70: Cartonaș galben pentru Cristiano Ronaldo

Min. 68: Ocazie pentru Real! Mesut Ozil ajunge în poziție de finalizare, dar este blocat excelent de autorul autogolului din urmă cu câteva minute, care își repară greșeala

Min. 66: GOOOOL Real Madrid! Oaspeții reușesc să egaleze, grație unui autogol al lui Sergio Sanchez. Benzema a primit în careu și a căzut după un duel cu un fundaș advers, apoi a încercat să joace mingea de la pământ, dar a trimis în Sergio Sanchez, iar mingea a ricoșat în plasa porții apărate de Caballero, care nu a avut nicio șansă

Min. 65: Modificare și la Malaga: iese Saviola și intră Roque Santa Cruz

Min. 64: Încă o schimbare la Real: iese Angel Di Maria și intră Kaka

Min. 59: Prima modificare la madrileni: iese Alvaro Arbeloa, înlocuit de Jose Callejon

Min. 57: Karim Benzema preia bine în careul gazdelor, dar nu reușește să îl fenteze pe Martin Demichelis și este deposedat în centrul suprafeței de pedeapsă

Min. 55: O nouă șansă de gol pentru gazde! Javier Saviola a tras la o palmă de vinclu, de la circa 17 metri. Real pare să nu își revină după acest început bun de repriză reușit de Malaga

Min. 53: Ocazie pentru Malaga! Adan are probleme și la centrarea din corner, dar reușește să respingă. Faza continuă, iar Joaquin trage periculos, dar mingea trece cu puțin pe lângă poartă

Min. 52: Ocazie pentru Malaga! Portarul Adan respinge în față un șut trimis din afara careului, dar apărarea madrilenă rezolvă. Corner pentru gazde

Min. 49: GOOOOL Malaga! Isco deschide scorul cu un șut din marginea careului. Joaquin a primit o centrare la colțul lung, a preluat și i-a întors lui Isco, care și-a potrivit mingea și a tras pe jos, din poziție centrală, păcălindu-l pe portarul Adan

Min. 48: Șut periculos trimis de Angel Di Maria, dar pe lângă stâlpul din stânga al porții echipei gazdă

Min. 46: Eliseu trage de la distanță, dar alături de poartă

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Fluier de pauză

Min. 45: Fază fixă la poarta Malagăi, rezolvată de portarul Caballero, care a prins cu siguranță mingea trimisă cu capul de portughezul Pepe

Min. 43: Karim Benzema primește în careul gazdelor o pasă foarte bună din partea lui Cristiano Ronaldo, însă este deposedat în ultimul moment de fundașul Sanchez

Min. 40: A doua parte a acestei prime reprize este dominată de Real Madrid, însă oaspeții nu pot fructifica presiunea pe care o exercită în apropierea careului celor de la Malaga

Min. 38: Un nou șut trimis de Cristiano Ronaldo, de această dată din colțul careului, dar mingea este deviată și iese în corner

Min. 36: Cristiano Ronaldo trage slab la colțul scurt, iar Caballero prinde cu siguranță

Min. 30: Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Sergio Ramos, din cauza unui henț comis la o fază în care fusese depășit de Joaquin

Min. 26: O nouă ocazie imensă pentru Real! Cristiano Ronaldo îi centrează de pe stânga lui Angel Di Maria, care preia în viteză cu dreptul și saltă mingea cu stângul peste Caballero, dar fundașii Malagăi reușesc să respingă balonul, înainte ca acesta să intre în poartă

Min. 25: Ratare pentru Real Madrid! Oaspeții au plecat pe un contraatac fulgerător, Cristiano Ronaldo l-a deschis în dreapta pe Angel Di Maria, iar argentinianul i-a centrat în șase metri, dar portughezul a trimis pe lângă poartă, din prima

Min. 20: Joaquin primește mingea în marginea careului advers, și-o face pe dreptul și trage, dar ratează șutul și balonul se duce departe, în peluză

Min. 19: Madrilenii se apropie cu greutate de careul Malagăi, fiind clar incomodați de apărarea avansată a gazdelor

Min. 3: Ocazie pentru Real Madrid! Cristiano Ronaldo trage pe poartă dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, dar portarul Caballero

Min. 1: Fluier de început al meciului dintre Malaga și Real Madrid

Etichete: video malaga - real , pellegrini mourinho , malaga real digi sport , mala real este in direct pe digi sport , malaga - real la liga

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece

Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Cine este modelul care i-a ”furat” inima lui Jude Bellingham: este cu 5 ani mai mare decât starul de la Real Madrid
titlu

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
boboc
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Antonio Conte s-a decis și semnează! Salariu de 6.5 milioane de euro
Tottenham Hotspur v Nottingham Forest, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 Mar 2023
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Real Madrid nu se opune: pleacă de la ”Galactici” după cinci ani
Soccer : Uefa Champions League 2021 2022 : Liverpool 0-1 Real Madrid

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”