mm-stoica2
Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

• 90+2 | Start a doua repriza
    Final de meci pe Camp Nou. FC Barcelona s-a impus cu 5-1, după ce a fost condusă cu 1-0 în debutul meciului. Lionel Messi a punctat de trei ori şi a stabilit un nou record: a devenit cel mai bun marcator din istoria derby-ului Cataluniei, cu 13 goluri. Celelalte goluri ale gazdelor au fost înscrise de Pique şi Pedro, în timp ce pentru Espanyol a marcat Sergio Garcia.
  • 83 | Schimbări
    Ultima schimbare la oaspeţi. A intrat Abraham, în locul lui Bailly,
  • 81 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Messi reuşeşte hat-trickul şi devine cel mai bun marcator din istoria derby-ului Cataluniei. O combinaţie superbă între Messi şi Pedro i-a oferit argentinianului şansa de a-l depăşi pe Cesar în topul jucătorilor cu cele mai multe goluri în duelurile dintre Barcelona şi Espanyol. Decarul grupării blau-grana are acum 12 goluri înscrise împotriva rivalei locale.
  • 80 | Schimbări
    Ultima schimbare la Barcelona. Mathieu a intrat în locul lui Busquets.
  • 79 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Arbilla.
  • 77 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Abia intrat pe teren, Pedro duce scorul la 4-1. Jordi Alba a trimis o pază senzaţională, iar Pedro a preluat perfect şi a înscris cu o exeuţie simplă, din situaţie de singur cu Kiko Casilla.
  • 71 | Schimbări
    O nouă schimbare la oaspeţi. Caicedo a fost înlocuit de Stuani.
  • 70 | Schimbări
    A doua modificare efectuată de Luis Enrique. Luis Suarez i-a lăsat locul lui Pedro.
  • 69 | Cartonaşe Galbene
    Alvaro Gonzalez primeşte cartonaşul galben, penzru un fault asupra lui Messi.
  • 65 | Schimbări
    Schimbare şi la gazde. Iniesta a intrat în locul lui Rakitic.
  • 60 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului, la Espanyol. A ieşit Canas şi a intrat Hector Moreno.
  • 53 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Pique duce scorul la 3-1, cu o lovitură de cap, după un corner executat perfect de Rakitic.
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Lucas.
  • 50 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Messi reuşeşte dubla şi o aduce pe Barcelona în avantaj, în debutul părţii secunde. Decarul lui Luis Enrique a marcat cu dreptul, după un dribling splendid în faţa lui Fuentes.
  • 49 | Faze meciFC BARCELONA
    Fază controversată în careul lui Espanyol. Barcelona a solicitat penalty, în urma unui duel între Neymar şi Bailly, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.
    Pauză pe Camp Nou. FC Barcelona - Espanyol 1-1, după golurile marcate de Messi şi Sergio Garcia.
  • 45+1 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Messi egalează în prelungirile primei reprize, cu o execuţie minunată din marginea careului. Decarul formaţiei blau-grana şi-a păcălit un adversar din preluare, apoi l-a învins pe Kiko Casilla cu un şut superb, mingea trecând printre trei adversari şi căpătând un efect care a făcut inutil plonjonul portarului lui Espanyol.
  • 42 | OcaziiFC BARCELONA
    O altă contră extrem de periculoasă a lui Espanyol. Victor Sanchez, lansat singur cu Bravo, a preluat prea lung, iar portarul gazdelor a reuşit să evite un al doilea gol.
  • 38 | OcaziiFC BARCELONA
    O altă ocazie mare pentru gazde. Messi a trimis o pasă senzaţională peste apărarea lui Espanyol, dar Alba nu l-a putut învinge pe Kiko Casilla din câţiva metri.
  • 36 | Faze meciFC BARCELONA
    Luis Suarez a tras cu stângul din marginea careului, pe lângă poarta lui Kiko Casilla.
  • 30 | OcaziiFC BARCELONA
    Ocazie uriaşă pentru Barcelona de a restabili egalitatea. Messi a executat excelent o lovitură liberă de la 20 de metri, însă mingea a lovit transversala.
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Salva Sevilla, pentru un fault comis asupra lui Messi.
  • 28 | OcaziiFC BARCELONA
    Şansă excelentă pentru Espanyol, după un contraatac superb. Sergio Garcia a tras însă slab, iar Bravo a reţinut fără probleme.
  • 21 | Faze meciFC BARCELONA
    Xavi a tras de la marginea careului, dintr-o poziţie centrală, nederanjat de vreun adversar, dar şutul său a trecut mult peste poartă.
  • 18 | Faze meci
    Barca şi Espanyol s-au întâlnit de 65 de ori pe Camp Nou, iar gruparea blau-grana a pierdut de doar patru ori, ultima dată în 2009. Celelalte victorii ale lui Espanyol au fost obţinute în 1961, 1973 şi 1982.
  • 13 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! Sergio Garcia deschide scorul pentru Espanyol. Sergio Busquets a pierdut uşor mingea la mijlocul terenului, iar nouarul oaspeţilor a avansat până în careul Barcelonei, de unde l-a învins pe Bravo cu un şut cu stângul.
Paco MontanesESPANYOL BARCELONA

VIDEO Barça - Espanyol 5-1. Messi a reuşit un hat-trick şi a devenit cel mai bun marcator în derby-ul Cataloniei

Messi a fost irezistibil în derbyul Cataluniei! Barcelona s-a impus cu 5-1 în fața rivalei Espanyol, într-un meci în care starul echipei lui Luis Enrique a reușit o triplă. Messi a ajuns la 29 de hattrick-uri în partide oficiale pentru Barca!

Derbyul Cataluniei a oferit un spectacol de cinci stele. Barcelona s-a impus clar în duelul cu Espanyol, dar nu a avut viață ușoară cu rivala locală.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 13 după o fază controversată: Caicedo a recuperat mingea după un duel cu Busquets, iar Sergio Garcia a marcat pentru prima oară contra echipei care l-a format.

Atacantul lui Espanyol putea face dubla după un sfert de oră, dar a șutat slab.

Prima ocazie mare de egalare a Barcei i-a aparținut lui Messi: argentinianul a trimis în transversală, din lovitură liberă.

Tot el a reușit până la urmă să marcheze în prelungirile primei reprize cu un șut superb din marginea careului.

Gazdele s-au dezlănțuit în partea secundă. Messi a făcut dubla în minutul 51, după o acțiune la care au mai participat Neymar și Suarez.

Doar două minute mai târziu, Barca și-a mărit avantajul: Rakitic a centrat din corner pentru golul lui Pique.

Trupa lui Luis Enrique nu s-a oprit aici. Intrat de puțină vreme pe teren, Pedro a fructificat pasa excelentă a lui Jordi Alba, în minutul 77.

Cireașa pe tortul succesului Barcei a fost pusă de Messi, în minutul 82. Argentinianul a reușit tripla și a devenit astfel, cu 12 goluri marcate contra rivalei locale, cel mai eficient jucător din istoria derbyului Cataluniei.

Barcelona s-a impus cu 5-1 în fața celor de la Espanyol și pregătește acum duelul din UEFA Champions League cu PSG. Partida este miercuri, de la 21:45, în direct la Digi Sport 1!

Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe...

adrian mutu

Video FCSB este noua campioană a României...

fcsb 2

Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine...

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după...

FOTBAL: Aston Villa - Chelsea, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Dennis Man, OUT din lotul Parmei. Ce se întâmplă cu internaționalul român în Italia

Mp Genova 19/01/2024 - campionato di calcio serie B / Sampdoria-Parma / foto Matteo Papini/Image nella foto: esultanza g

A renunțat la sportul profesionist și a devenit ”cea mai frumoasă actriță de la Hollywood”