GOOOOOL GETAFE! GOOOOOL MARICA! Getafe se salvează! Rayo - Getafe 1-2!
90+1 |
Sammir scapă singur și e faultat de Ruben. Penalty pentru Getafe.
90 |
JULIO CESAR! Portarul lui Getafe are o intervenție extraordinară la lovitura de cap a lui Galeano și apără egalul.
85 |
Sarabia scapă în dreapta, șutează cu efect de la 25 de metri, dar trimite afară.
84 |
Iese Pedro Leon, intră Sammir.
83 |
Pedro Leon pătrunde pe stânga, șutează la colțul lung, Ruben respinge, Marica recuperează, Ruben respinge șutul românului, apoi Sarabia trimite de la 5 metri peste transversală.
82 |
Seba Fernandez șutează cu efect de la 22 de metri, iar Julio Cesar are o intervenție salvatoare.
77 |
Rochina trimite puțin peste transversală, din lovitură liberă de la 19 metri.
67 |
GOOOOL RAYO! GOOOOOL TRASHORRAS! Greșeală uriașă a lui Julio Cesar, care vrea să respingă, dar greșește și mingea intră în plasă. Rayo - Getafe 1-1.
64 |
Varela e avertizat.
61 |
Iago Falque ratează o mare șansă de a egala. A șutat în diagonală, dar pe lângă.
58 |
Alexis vede cartonașul galben.
57 |
Pedro Leon centrează excelent în careul mic, dar niciunul dintre coechipieri nu ajunge și prinde cu emoții Ruben.
46 |
S-a reluat partida. Au început la aceeași oră toate celelalte jocuri în care se decid echipele retrogradate: Almeria - Athletic Bilbao, Osasuna - Betis și Valladolid - Granada.
46 |
Iese Tito și intră Seba Fernandez.
46 |
Iese Baena, intră Rochina.
46 |
MECIUL VA FI ÎNTÂRZIAT APROXIMATIV 30 DE MINUTE, PENTRU CĂ LA PAMPLONA PARTIDA A FOST ÎNTRERUPTĂ DIN CAUZA UNOR INCIDENTE ÎN TRIBUNĂ. TOATE JOCURILE TREBUIE SĂ SE TERMINE LA ACEEAȘI ORĂ!
45 |
PAUZĂ
42 |
GOOOOOL GETAFE! GOOOOOL MARICA! Ciprian driblează doi adversari în partea stângă, a pătruns și a șutat apoi cu efect, la colțul lung! Bară gol și Getafe e în acest moment salvată! Rayo - Getafe 0-1!
41 |
Prima acțiune reușită a lui Ciprian Marica. Românul a interceptat la centrul terenului, a pătruns printre doi adversari, i-a pasat lui Lafita, dar acesta a preferat să tragă, slab, în loc să continue cu o pasă spre Marica.
39 |
Rafa e avertizat.
31 |
Pedro Leon îl deschide în careu pe Lafita, care șutează din întoarcere, din dreapta, dar trimite puțin pe lângă poartă, la colțul lung.
28 |
Pedro Leon trimite puțin peste transversală, din lovitură liberă de la 20 de metri.
27 |
Galeano e avertizat.
25 |
Vede cartonașul galben și Lisandro Lopez.
23 |
Lacen este avertizat.
21 |
Iese Juan Rodriguez și intră Borja, la Getafe.
15 |
Lisandro Lopez trimite cu capul, peste, după un corner.
14 |
Lafita a scăpat pe stânga, l-a văzut pe Ruben ieșit și a trimis înșelător, dar portarul gazdelor a respins de sub transversală.
2 |
Galeano trimite cu capul, de la 9 metri, pe lângă poarta oaspeților.
1 |
A început partida. Răzvan Raț e titular la gazde, Ciprian Marica, la oaspeți.

VIDEO Rayo - Getafe 1-2. Dublă pentru Marica! Contra a scăpat de retrogradare

Ciprian Marica este noul erou al lui Getafe! Cu o dublă în meciul decisiv, cu Rayo, i-a salvat pe Contra şi Getafe de la retrogradare în ultima etapă. Cu 2-1 au învins madrilenii, care, cu antrenorul român pe bancă, şi-au asigurat locul în Primera şi sezonul viitor.

Ciprian Marica l-a salvat pe Contra de la retrogradare: a înscris o dublă în ultimul meci din sezon, cu Rayo. Getafe avea nevoie de cel puţin un punct pentru a rămâne în Primera, iar Marica a deschis scorul în minutul 43, după o acțiune personală.

Contra nu a avut însă parte de o repriză secunda liniştită. Rayo a egalat în minutul 67 prin Trashorras, după gafa portarului Julio Cesar. Marica nu a putut risipi emoţiile cu 8 minute înainte de final, apoi Sarrabia a ratat incredibil.

Goalkeeperul lui Getafe s-a revanşat pe final, pentru gafa din minutul 67: a blocat un gol care i-ar fi dus pe madrileni în Segunda. În prelungiri, echipa lui Contra a primit penalty pentru un fault asupra lui Sammir. Ciprian Marica a transformat si a bifat al şaselea său gol în tricoul lui Getafe, echipă care şi-a atins obiectivul.