FINAL! REAL MADRID a câștigat la pas meciul cu Sporting Gijon, 5-1!
ULTIMA SCHIMBARE REAL. A ieșit Benzema, accidentat, a intrat KOVACIC.
64 |
James l-a lovit involuntar pe Benzema și francezul nu a mai putut continua.
62 |
GOOOOOL GIJON: 5-1, LOPEZ. Fundașul stânga, ajuns pe dreapta a finalizat cu un șut din mijlocul careului, nederanjat de nimeni, după o pasă a lui Jony.
61 |
A DOUA SCHIMBARE GIJON! A ieșit Alvarez, a intrat AIT-ATMANE
60 |
A DOUA SCHIMBARE REAL! A ieșit Isco, a intrat JAMES
59 |
Jony a șutat în forță de la distanță, dar mingea s-a dus în plasa laterală.
57 |
MODRIC pentru un fault asupra lui Nacho Cases.
52 |
RONALDO PUTEA FI ELIMINAT. Ronaldo l-a lovit fără minge pe Nacho Cases, dar arbitrul n-a dicitat nimic.
44 |
GARETH BALE acuză ceva probleme musculare și rămâne de văzut dacă va mai continua. Galezul a plecat direct la vestiare.
41 |
GOOOOOL REAL MADRID: 5-0, BENZEMA. Francezul a primit o pasă lobată din partea lui Isco, apoi a preluat elegant după care a finalizat elegant.
39 |
OCAZIE REAL! Pepe a reluat cu latul din interiorul careului mic, pe colțul scurt, dar Cuellar a fost atent și a limitat proporțiile scorului.
36 |
Ronaldo a primit o pasă bună în interiorul careului de la Isco, portughezul a încercat să trimită pe lângă Cuellar, portarul a respins, mingea a rămas la Cristiano, care a trimis apoi spre poartă, dar Mere a acordat corner. Ronaldo a cerut penalty, dar de la margine s-a indicat ofsaid.
29 |
Bale a executat o lovitură liberă, de la mare distanță, dar a lovit greșit balonul, care s-a dus departe de poartă.
24 |
Cei de la Sporting Gijon au avut șansa de a marca golul de onoare, dar Navas a respins foarte bine șutul lui Jony
21 |
Probleme pentru Keylor Navas, care a fost lovit involuntar de Varane în figură. Din fericire pentru fanii madrilenilor, costaricanul și-a revenit și partida s-a reluat.
18 |
GOOOOOL REAL MADRID: 4-0, RONALDO. Portughezul a realizat dubla cu o reluare elegantă din interiorul careului, după o pasă de pe dreapta a lui Carvajal.
12 |
GOOOOOL REAL MADRID: 3-0, BENZEMA. Francezul a reluat incredibil din reluare, de la aproximativ 10 metri, după o centrare a lui Bale de pe dreapta.
9 |
GOOOOOL REAL MADRID: 2-0, RONALDO. De data asta, ”galacticii” n-au mai înscris dintr-o fază fiză. Ronaldo a șutat din întoarcere cu stângul, de la aproximativ 14 metri, după ce a primit o pasă scurtă din pasa lui Benzema.
7 |
GOOOOOL REAL MADRID: 1-0, BALE. Galezul a marcat al 13-lea său gol al sezonului, după o centrare foarte bună a lui Kroos, din corner, de pe dreapta. Bale a reluat foarte bine cu capul din șase metri.
1 |
A început partida. Lovitura de start le-a aparținut celor de la Gijon. Înainte s-a ținut un minut de reculegere în memooria lui Manuel Velazquez, care a câștigat șase titluri în La Liga, trei cupe ale Spaniei și a șasea Ligă a Campionilor, unul dintre cele mai bune produse ale madrilenilor din istorie. De altfel, toți jucătorii lui Zidane evoluează cu o banderolă neagră pe braț.

VIDEO Real - Gijon 5-1. ”Galacticii” au rezolvat partida încă din prima repriză

Real Madrid a obţinut a doua victorie convingătoare din era Zidane.

Gruparea de pe ”Santiago Bernabeu” şi-a rezolvat practic meciul în primele 12 minute, când era deja 3-0: Bale a deschis scorul în urma unui corner (7), Ronaldo a dublat avantajul galacticilor (9), iar Benzema a fructificat spectaculos centrarea lui Bale (12).

Cristiano Ronaldo a reuşit dubla în minutul 18, iar Benzema a finalizat o fază excelentă a lui Isco (41), cu patru minute înainte de pauză. Reacţia oaspeţilor a venit destul de târziu, la jumătatea reprizei secunde, iar Isma Lopez a marcat golul de onoare (63).

Real Madrid ajunge la 10 goluri marcate în cele două meciuri cu Zidane pe bancă şi la 57 în 20 de etape, de două ori mai mult decât liderul Atletico şi cu 12 reuşite mai mult decât Barcelona.