Vestea primită de Horațiu Moldovan la patru luni de la transferul la Atletico Madrid
Gigi Becali vrea TREI jucători de la Farul! Câți bani i-a plătit până acum lui Gică Hagi pe transferuri

Real Madrid Real Madrid
Atletico Madrid Atletico Madrid
    Fluier final. Atletico câștigă după 14 ani împotriva Realului
  • 90 | OcaziiReal Madrid
    Încă o ocazie mare pentru Real! Benzema a primit în centru, a ratat reluarea, mingea a ajuns la Morata, care a încercat să strecoare mingea pe lângă portarul Courtois, dar a trimis cu puțin alături
  • 88 | Schimbări
    Ultima schimbare la Atletico: iese Arda Turan, înlocuit de Rodriguez "Cebolla"
  • 87 | OcaziiReal Madrid
    Tiago șutează cu efect, către colțul lung, dar mingea trece cu puțin alături de poarta gazdelor
  • 86 | Schimbări
    Încă o modificare la oaspeți: iese David Villa, înlocuit de Raul Garcia
  • 85 | Schimbări
    Prima schimbare la Atletico: iese Diego Costa și intră Leo Baptistao
  • 84 | OcaziiReal Madrid
    Ocazie mare și pentru Real! Thibaut Courtois a scos excelent o minge reluată din foarfecă de Alvaro Morata
  • 81 | OcaziiReal Madrid
    Ocazii uriașe de gol pentru Atletico! Luis a centrat de pe stânga, Diego Lopez a respins excelent din fața lui Turan, apoi mingea a ajuns la Koke, al cărui șut plasat a lovit bara transversală. Mingea a sărit la Miranda, dar acesta a fost blocat de Pepe
  • 80 | Cartonaşe Galbene
    Pepe îl faultează pe Diego Costa în marginea careului și încasează un cartonaș galben
  • 77 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Alvaro Arbeloa
  • 73 | Schimbări
    Ultima schimbare la gazde: iese Isco și intră Alvaro Morata
  • 70 | OcaziiReal Madrid
    Ocazie mare pentru Real! Cristiano Ronaldo a șutat din flancul stâng, Courtois nu a putut reține mingea trimisă puternic, apoi mingea a ajuns la marginea careului, dar voleul lui Modric s-a dus peste poartă
  • 67 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Sergio Ramos
  • 65 | OcaziiReal Madrid
    Gareth Bale primește în flancul drept și își face mingea pe șut, dar Courtois reușește să rețină în doi timpi, de la colțul scurt
  • 63 | Faze meciReal Madrid
    Cristiano Ronaldo șutează peste poartă, din lovitura liberă rezultată după faultul anterior
  • 62 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galbenpentru Luis, din cauza unui fault la marginea careului
  • 61 | OcaziiReal Madrid
    Ocazii imense pentru oaspeți! Diego Costa a scăpat singur cu portarul, a pătruns în careu, dar nu și-a făcut pașii cum ar fi vrut și a șutat în picioarele lui Diego Lopez. Mingea a ajuns, apoi, la David Villa, dar acesta a tras în blocajul lui Pepe
  • 51 | OcaziiReal Madrid
    Șansă de gol pentru Atletico! Oaspeții au bătut rapid o lovitură liberă de la mijlocul terenului, angajându-l lung pe Diego Costa, între doi apărători ai Realului. Brazilianul a preluat în careu și a avansat, apoi a tras cu dreptul, dar Pepe a blocat excelent și a scos în corner
  • 49 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Diego Costa, din cauza protestelor la o decizie a arbitrului
    Încă o modificare la gazde: iese Angel Di Maria și intră Bale, aflat la prima apariție pe Santiago Bernabeu
  • 42 | OcaziiReal Madrid
    Ocazie mare pentru Atletico! Diefo Lopez a scos in extremis o lovitură de cap, și o reluare din scurt a lui Diego Costa, apoi Pepe a degajat din careu
  • 40 | Cartonaşe Galbene
    Coentrao încasează și el un cartonaș galben
  • 39 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Arda Turan
  • 38 | OcaziiReal Madrid
    Ocazie pentru oaspeți! Atletico atacă bine pe stânga și mingea ajunge la Arda Turan, în marginea careului, zonă centrală, dar șutul acestuia cu stângul atrecut cu mult peste poartă
  • 29 | OcaziiReal Madrid
    Șansă de gol și pentru Atletico! Tiago a fost găsit incredibil de liber în centrul careului de o centrare din corner, dar lovitura de cap s-a dus cu mult peste poartă
  • 28 | OcaziiReal Madrid
    Godin primește într-o poziție excelentă, dar îi trimite cu capul lui Villa, care nu poate relua către poartă, iar apărarea Realului trimite în corner
  • 27 | OcaziiReal Madrid
    O nouă ocazie pentru gazde! Același Benzema a reluat cu capul o centrare trimisă de Angel Di Maria de pe dreapta, însă a fost blocat și a trimis pe lângă. Reluările arată că a fost corner pentru Real, dar arbitrul a dat aut de poartă
  • 23 | OcaziiReal Madrid
    Șansă mare de gol pentru Real! Courtois a respins cu greu o lovitură de cap a lui Benzema, apoi Tiago a scos în corner din fața lui Coentrao
  • 20 | Faze meciReal Madrid
    Jocul defensiv al lui Atletico arată foarte bine. Gazdele au reale probleme în a pasa mai aproape de 30 metri de poarta adversă și sunt obligați să arunce mingi lungi, pe care apărarea oaspeților le rezolvă cu ușurință
  • 11 | Goluri
    GOOOOL Atletico Madrid! Diego Costa deschide scorul din pasa lui Koke, care l-a lăsat singur cu portarul Diego Lopez
  • 4 | Faze meciReal Madrid
    Real a început bine și a presat încă din primele minute în marginea careului oaspeților, dar fără să reușească să șuteze către poarta lui Courtois
Diego SimeoneAtletico Madrid

VIDEO Real - Atletico 0-1. Echipa lui Simeone trece de "galactici" după 14 ani și împarte primul loc cu Barca

Victorie istorică a lui Atletico Madrid, care a învins Realul în campionat după aproape 14 ani! 1-0 a fost scorul pentru echipa lui Diego Simeone pe Santiago Bernabeu, duminică, în etapa a șaptea din La Liga.

Unicul gol al partidei a fost marcat de brazilianul Diego Costa, după 11 minute de joc. Koke l-a lăsat singur cu portarul, iar brazilianul nu a iertat și l-a executat pe goalkeeper-ul gazdelor. Apărarea ireproșabilă a lui Atletico - echipă recunoscută în acest început de sezon pentru jocul excelent fără minge - a funcționat perfect, lăsându-le puține șanse gazdelor să egaleze, cel puțin până la pauză.

În prima repriză, Courtois a avut emoții doar la lovitura de cap a lui Benzema (23, 27), apoi oaspeții au avut câteva șanse imense de gol, până să intre la cabine în avantaj. Godin și Villa nu au reușit să trimită la poartă din poziții excelente (28), iar Tiago a trimis peste, deși era nestingherit, la faza imediat următoare. Arda Turan a avut și el golul de 2-0 în picior, dar a șutat peste poartă (38), apoi Diego Lopez a salvat in extremis lovitura de cap a lui Godin (42).

Tot elevii lui Diego Simeone au început mai bine și mitanul secund, punându-l imediat la încercare pe Diego Lopez. Diego Costa a ratat în decurs de 10 minute (51, 61) două ocazii imense de gol, una din postura de sigur cu portarul. Nici intrarea lui Gareth Bale și a lui Modric, încă de la pauză, nu a îmbunătățit prea mult jocul "albilor".

Cristiano Ronaldo și Bale l-au încercat pe Courtois cu șuturi la colțul scurt, din flanc (65, 70), dar cea mai mare ocazie la poarta lui Atletico a venit din partea lui Morata - și el intrat pe parcursul reprizei secunde - a cărui reluare din foarfecă a fost respinsă foarte bine de goalkeeper-ul belgian al oaspeților (84).

Atletico și-a trecut în cont și o bară, la șutul lui Koke, la una dintre cele mai clare șanse de gol din repriza secundă (81), apoi Villa a fost blocat excelent de Pepe. Ultima ocazie la care elevii lui Carlo Ancelotti puteau salva un punct i-a aparținut aceluiași Morata, dar acesta a trimis pe lângă Courtois, dar și în plasa laterală (90).

Pe 30 octombrie 1999 câștigase ultima dată Atletico în fața Realului, în campionat, chiar pe Bernabeu, scor 3-1. Atletico are, la fel ca FC Barcelona (DETALII ȘI VIDEO AICI), cel mai bun start din istorie, câștigând în premieră toate meciurile în primele șapte etape. Sergio Ramos a fost căpitan la meciul cu numărul 300 pentru el în La Liga și a încasat un cartonaș galben în minutul 67.

A fost cea de-a doua victorie din acest secol pentru Atletico în fața "galacticilor", după acel 2-1 administrat în finala Cupei Spaniei din sezonul trecut (VIDEO ȘI DETALII AICI). Real a pierdut pentru prima dată după 34 de meciuri pe teren propriu în La Liga, iar Atletico a pus capăt și seriei de 21 de meciuri cu cel puțin două goluri marcate de gruparea "blanco" pe Bernabeu.

Bilanțul întâlnirilor din campionat dintre Real și Atletico:

52 de victorii Real
12 egaluri
13 victorii Atletico

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după...

ilie3

Video FCSB este noua campioană a României...

fcsb 2

Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un...

profimedia-0868753464

Video&Foto Un fotbalist de la CFR a intrat pe...

• 18:30 Etapa 7 Superliga: Petrolul-Botosani
  • FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC CFR 1907 CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO - SEFRTURI DE FINALA (02.04.2024)

FOTBAL: Corvinul Hunedoara - CSC Șelimbăr, ora 15:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• grozav

FOTBAL: Petrolul - FC Botoșani, ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• radu-naum

• FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-RAPID BUCURESTI, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (30.03.2024)

FOTBAL: Rapid - Universitatea Craiova, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

• Italian Soccer Serie A Match - Cagliari Calcio Vs US Salernitana, Cagliari, Italy - 09 Mar 2024

FOTBAL: Genoa - Cagliari, ora 21:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 3

• Valencia CF v FC Barcelona - LaLiga Santander

FOTBAL: Barcelona - Valencia, ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 2

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

ilie3

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

mm-stoica2

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul