• Tenis: Turneul Campioanelor: Simona Halep - Caroline Wozniacki, miercuri, 14:30, ÎN DIRECT și ÎN EXCLUSIVITATE la Digi Sport 2
  • Fotbal, Serie A, etapa a 11-a: Milan - Juventus (sâmbătă, 19:00, Digi Sport 2)

Scurta vacanță de iarnă s-a terminat sau este pe cale de a se sfârși pentru echipele din Liga 1. Steaua, CS U Craiova și Gaz Metan Mediaș sunt echipele care au reluat cel mai repede treaba în 2017. Oltenii vor fi chiar primii reprezentanți ai fotbalului nostru din primul eșalon care vor disputa un amical în noul an.

Sunt însă și echipe care nu s-au reunit încă sau care o vor face dar fără să știe în prezent concret care va fi programul de lucru până la reluarea partidelor oficiale, la început de februarie. Este o situație fără precedent în istoria fotbalului românesc, semn că efectele crizei financiare își spun cuvântul.

Steaua, Viitorul, Astra, Dinamo, Craiova, CFR Cluj, Iași și Timișoara sunt echipe care știu și ce amicale vor disputa, în timp ce situația de la Pandurii, Chiajna și ASA  este în continuare confuză.

Mai jos vă prezentăm datele de cantonament și programul amicalelor echipelor din Liga 1, în ordinea ocupată în clasament la finalul lui 2016.

1. Viitorul

Reunire: 9 ianuarie
Cantonament: 10-24 ianuarie, Cipru

Meciuri amicale:
14 ianuarie: FC Viitorul - Enosis Neon Paralimni (loc 4 Cipru Liga 2)
17 ianuarie: FC Viitorul - Ermis Aradippou (loc 6 Cipru Liga 1)
20 ianuarie: FC Viitorul - Levski Sofia (loc 2 Bulgaria Liga 1)
22 ianuarie: FC Viitorul - FC Ural (loc 13 Rusia Liga 1)
23 ianuarie: FC Viitorul - FK Atlantas (loc 4 Lituania Liga 1)

2. Steaua

S-a reunit: 4 ianuarie
Primul cantonament: Antalya (7 ianuarie-19 ianuarie)

Amical:
18 ianuarie: Steaua - Qarabag 0-2 (VIDEO)

Al doilea cantonament: Antalya (21 ianuarie - 4 februarie)
Meciuri amicale:
24 ianuarie: Steaua - Vardar Skopje (locul 1, Macedonia, Liga 1)
26 ianuarie: Steaua - Terek Grozny (locul 4, Rusia, Liga 1)
28 ianuarie: Steaua - Slovan Bratislava (locul 3, Slovacia, Liga 1)
31 ianuarie: Steaua - Wisla Krakovia (locul 10, Polonia, Liga 1)
02 februarie: Steaua - Hajduk Split (locul 4, Croația, Liga 1)

3. CS U Craiova

S-a reunit: 4 ianuarie
Cantonament: Malta (6 – 27 ianuarie)

Meciuri amicale:
7 ianuarie: CS U Craiova - Borussia Moenchengladbach (locul 14, Germania, Bundesliga) - anulat
CS U Craiova - Fortuna Dusseldorf (locul 8, Germania, Liga 2) 1-1
CS U Craiova - FC St. Gallen (locul 6, Elveția, Liga 1)
CS U Craiova - FC Hibernians (Locul 2, Malta, Liga 1)
CS U Craiova - Terek Grozny (locul 4, Rusia, Liga 1)
CS U Craiova - Krîlia Sovetov Samara (locul 12, Rusia, Liga 1).

4. Gaz Metan Mediaș

S-a reunit: 4 ianuarie
Primul cantonament: Mediaș (4-10 ianuarie)

Al doilea cantonament: Antalya (11-26 ianuarie)

Meciuri amicale

18 ianuarie: Gaz Metan Mediaș - Qabala 0-1
25 ianuarie: Gaz Metan Mediaș - FC Olexandria
25 ianuarie: Gaz Metan Mediaș - Milsami Orhei

5. Dinamo

Reunire: 6 ianuarie
Primul cantonament: Săftica sau Izvorani (6-14 ianuarie)

Al doilea cantonament: Marbella (15-29 ianuarie)

Meciuri amicale:
17 ianuarie: Dinamo - Tianjin Teda (locul 10, China, Liga 1) 1-0
20 ianuarie: Dinamo - Eintracht Braunschweig (locul 2, Germania, 2Bundesliga)
24 ianuarie: Dinamo - FC Zurich (locul 1, Elveția, Liga 2)
27 ianuarie: Dinamo - Videoton (locul 1, Ungaria, Liga 1)

6. CFR Cluj

Reunire: 5 ianuarie
Primul cantonament: Cluj (6-13 ianuarie)

Al doilea cantonament: Cipru (14-28 ianuarie)

Meciuri amicale:
17 ianuarie: CFR Cluj - UFA (Rusia)

20 ianuarie: CFR Cluj - Karmiotissa (Cipru)
24 ianuarie: CFR Cluj - Arka Gdynia (Polonia)
27 ianuarie: CFR Cluj - Korona Kielce (locul 9, Polonia, Liga 1)

7. Astra

Reunire: 8 ianuarie
Cantonament: Limassol (Cipru): 13-27 ianuarie

Meciuri amicale:
16 ianuarie: Astra – Doxa (Cipru)
19 ianuarie: Astra – Spartak Moscova (Rusia)
22 ianuarie: Astra – Ural Ekaterinburg (Rusia)
25 ianuarie: Astra – Pogon Szczecin (Polonia)

** În funcţie de apariţia unor schimbări în program, este posibil un amical şi cu Ujpest (Ungaria), pe 26 ianuarie.

8. Botoşani

Reunire: 5 ianuarie
Primul cantonament: Vatra Dornei (5-11 ianuarie)

Al doilea cantonament: Antalya (12- 28 ianuarie)

Meciuri amicale:
15 ianuarie: FC Botoșani - Luftetari Gjirokaster (locul 5, Albania, Liga 1)
15 ianuarie: FC Botoșani - Nasaf Qarshi (locul 3, Uzbekistan, Liga 1)
18 ianuarie: FC Botoșani - Inter Baku (locul 3, Azerbaidjan, Liga 1)
20 ianuarie: FC Botoșani - Slovan Bratislava (locul 3, Slovacia, Liga 1)
25 ianuarie: FC Botoșani - Amkar Perm (locul 6, Rusia, Liga 1)

9. CSM Poli Iaşi

Reunire: 5 ianuarie
Cantonament: Antalya (12-27 ianuarie)

Meciuri amicale
15 ianuarie: CSM Poli Iași - Sahtior Karagandi
18 ianuarie: CSM Poli Iași - Jagellonia
21 ianuarie: CSM Poli Iași - Stara Zagora
23 ianuarie: CSM Poli Iaşi - FC Tosno
25 ianuarie: CSM Poli Iași - Dunav Ruse

10. Voluntari

Reunire: 5 ianuarie
Cantonament: 12-26 ianuarie, Brescia

Meciuri amicale:
4 sau 5, adversari neconfirmaţi

11. Pandurii

Reunire: 8 ianuarie
Cantonamente: 8-15 ianuarie plan local

Antalya 
Meciuri amicale:

18 ianuarie: Pandurii - Anzhi Mahachkala 1-1
20 ianuarie: Pandurii - Krylia Sovetov

12. Concordia Chiajna

Reunire: 5 ianuarie
Cantonament: Cipru

Meciuri amicale: neconfirmate

13. ACS Poli Timișoara

Reunire: 7 ianuarie
Cantonament: Poiana Brașov (10-17 ianuarie)

Meciuri amicale:
21 ianuarie: ACS Poli - Naţional Sebiş
24 ianuarie: ACS Poli - Spartak Subotica, la Belgrad
31 ianuarie: ACS Poli - Honved, la Budapesta.

14. ASA Tg Mureş

Reunire 5 ianuarie
Cantonamente:
14-28 ianuarie Antalya

Meciuri amicale: neconfirmate