Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
LIVE Digi Sport Special

VIDEO CFR Cluj - Pandurii 2-3. Seria neagră continuă

12.04.2013, 09:33

Încă deținătoare a titlului din Liga I, CFR Cluj arată precum o echipă din subsolul clasamentului în acest retur. În 2013, ardelenii au marcat doar 4 goluri în Liga I și nu au reușit să obțină vreun succes.

cfr pandurii
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Dacă în partida precedentă ar fi meritat cel puțin un egal în derby-ul cu Dinamo, duelul cu Pandurii nu s-a mai desfășurat după același scenariu. Ardelenii au fost dominați copios pe alocuri, iar eliminarea lui Rui Pedro din minutul 65 (DETALII AICI) a pus capăt oricărei speranțe în acest meci. Elevii lui Cristi Pustai s-au impus cu 3-2 și au reușit să termine neînvinși în Gruia pentru prima dată din 30 mai 2009.

Gorjenii s-au dezlănțuit din start și au deschis scorul timpuriu, încă din minutul 7. Ibeh a centrat de pe partea stângă, Matulevicius a încercat să ajungă la balon, nu a reușit acest lucru, dar l-a încurcat pe Felgueiras care nu a mai avut cum să intervină în calea golului.

Cu toate că ocaziile au abundat la ambele porți, nici Weldon (14, 44) și Mureșan (35) sau Nistor (27, 40) nu au putut să mai puncteze până la pauză.

În minutul 53 s-a petrecut una dintre fazele cele mai importante din repriza a doua: Kapetanos a fost faultat din spate de Mamele, iar arbitrul a dictat lovitură liberă. Acesta a acordat apoi și două cartonașe galbene, fundașului Pandurilor, dar și lui Rui Pedro, pentru proteste, deși adversarii fuseseră pedepsiți. Ionuț Rada a transformat perfect lovitura liberă de la 22 de metri, iar speranțele ardelenilor creșteau.

Iluzia primei victorii din 2013 a apus în minutul 64, atunci când Rui Pedro a primit cel de-al doilea avertisment, pentru un fault stupid la mijlocul terenului. Imediat după aceea, Pandurii au înscris de două ori într-un interval de 6 minute, prin Matulevicius și Voiculeț. Reușita experimentatului mijlocaș gorjean a fost una dintre cele mai frumoase din acest sezon, după ce în minutul 71 a dus scorul la 3-1, printr-un lob de la 30 de metri, după o fază personală.

În ultimul minut al prelungirilor, Bjelanovic, intrat în locul lui Kapetanos, a trimis cu capul din 8 metri, din centrarea foarte bună a lui Panin, iar portarul Mingote nu a izbutit să respingă.

Confruntarea s-a încheiat cu scorul de 3-2 în favoarea Pandurilor, care obțin primele puncte după două înfrângeri consecutive. De cealaltă parte, CFR Cluj a rămas fără victorie în 2013, iar locul lui Paulo Sergio pe bancă tehnică devine din ce în ce mai nesigur.

Live Text & Video

Min 90+4. A fost ultima fază a meciului! Pandurii se impune cu 3-2 în deplasare, pe terenul din Gruia

Min 90+4. GOOOL CFR CLUJ! Bjelanovic reduce din diferență după centrarea lui Panin. Atacantul a trimis cu capul din 8 metri, iar Mingote nu a putut respinge.

Min 90. Partida a fost prelungită cu 4 minute.

Min 89. Bjelanovic vede și el cartonașul galben pentru un cot în figură aplicat lui Mamele. Croatul va fi suspendat pentru meciul de etapa viitoare, cu Gloria Bistrița

Min 85. Ultima modificare a meciului: Alexandru Grigoraș îl înlocuiește pe Ibeh

Min 80. Câte o schimbare în fiecare garnitură: Bjelanovic îi ia locul lui Kapetanos, în timp ce Al. Dan îl înlocuiește pe marcatorul golului 3 al oaspeților, Voiculeț.

Min 72. Oaspeții fac prima modificare: a ieșit Anton, înlocuit de Ungurușan

Min 71. GOOOL PANDURII! Voiculeț a pătruns foarte bine pe partea dreaptă, a driblat un jucător și a trimis un lob perfect, din prima, de la peste 30 de metri de poarta CFR-ului. Prins ieșit dintre buturi, Felgueiras nu reușește să oprească mingea în drumul ei spre gol.

Min 67. GOOOL PANDURII! Dan Nistor l-a lansat foarte bine pe Matulevicius, iar lituanianul a reușit cel de-al 7-lea gol al sezonului printr-un șut de la 14 metri.

Min 64. ELIMINARE CFR! Rui Pedro l-a faultat pe Viera și a încasat cel de-al doilea cartonaș galben. Portughezul și-a lăsat echipa în 10 până la finalul jocului.

Min 64. A doua schimbare la gazde: Muniru i-a luat locul lui Maftei.

Min 57. Matulevicius este găsit foarte bine în careu, dar șutul său este blocat in-extremis de Panin.

Min 55. Voiculeț are șansa să își readucă echipa în avantaj, dar trasorul său din afara careului este respins de la vinclu de Felgueiras.

Min 54. GOOOL CFR CLUJ! Rada a transformat perfect o lovitură liberă de la 22 de metri, la vinclu, iar Mingote nu a mai putut evita golul.

Min 53. Mamele l-a faultat pe Kapetanos și a văzut cartonașul galben. Cu toate că echipa sa a primit lovitura liberă cerută, Rui Pedro a protestat și a fost și el avertizat de central.

Min 46. A reînceput partida. CFR Cluj a făcut prima schimbare: a ieșit Maah, iar locul său a fost luat de Rui Pedro.

Min 45. Pauză! Oaspeții conduc cu 1-0 după prima parte

Min 44. Panin a centrat foarte bine de pe partea dreaptă, iar Weldon a trimis periculos cu capul din 10 metri. Mingote a reținut cu siguranță.

Min 40. Același Dan Nistor a executat foarte bine o lovitură liberă de la aproape 30 de metri, dar Felgueiras respinge de sub bară.

Min 36. Mureșan a tras de la peste 20 de metri, la colțul scurt, dar Mingote a fost pe fază și a respins în corner printr-o intervenție spectaculoasă.

Min 35. Anton a fost avertizat pentru un fault asupra lui Kapetanos.

Min 27. Dan Nistor a tras de la aproximativ 22 de metri, portarul ardelenilor a respins în față, iar mingea a ajuns la Matulevicius. Lituanianul a centrat pe jos, la firul ierbii, dar Călin Cristea a ratat de puțin întâlnirea cu balonul, din careul mic.

Min 14. Ionuț Rada a șutat din jurul punctului cu var, mingea l-a lovit pe Weldon, iar balonul se îndrepta spre Kapetanos. Fundașii Pandurilor au intervenit foarte bine și i-au blocat drumul grecului de la doar 4 metri de poartă.

Min 7. GOOOL PANDURII!. Ibeh a centrat pentru Matulevicius, lituanianul a ratat contactul cu mingea, dar l-a încurcat pe Felgueiras care nu a mai putut interveni.

Min 6. Voiculeț a centrat de pe partea dreaptă, Felgueiras a respins slab, doar până la Ibeh, care a întors pentru Nistor. Mijlocașul Pandurilor a tras puternic, de la 12 metri, dar mingea a trecut peste transversala CFR-ului.

Min 1. Partida a început

ECHIPELE DE START

CFR Cluj: Felgueiras - Panin (cpt), Rada, Piccolo, Camora - Mureșan, Maftei - Deac, Weldon, Maah - Kapetanos

Rezerve: Stănciou, Nuno Diogo, Muniru, Rui Pedro, Sepsi, Hora, Bjelanovic.

Antrenor: Paulo Sergio

Pandurii: Mingote - Pleașcă, Viera (cpt), Mamele, Cristea - Anton, Nistor, Rada 2 - Voiculeț, Matulevicius, Ibeh.

Rezerve: Lazăr, Grigoraș, Rusu, Ungurușan, Răduț, Lemnaru, Al. Dan.

Antrenor: Cristi Pustai

Etichete: cfr dinamo , pandurii petrolul , cfr victorie , cfr - astra , cfr europa league , cfr - pandurii , cfr - pandurii digi sport , video cfr pandurii , pustai sergio

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
bataie 16

Exclusiv Reacția lui Victor Angelescu, după ce în stenograme a apărut că Daniel Niculae l-a sunat pe arbitru înaintea meciului
Sebastian Colțescu / Foto: Sport Pictures
După ce Bayern Munchen i-a dat ultimatum, agentul lui Alphonso Davies a spus lucrurilor pe nume
Bayerns Alphonso Davies - FC Bayern München - Archivfoto RECORD DATE NOT STATED Fußball *** Bayerns Alphonso Davies FC B