DigiSport Special / Fotbal European / Fotbal Club / Saptamana de handbal

VIDEO CFR–Oțelul 0-1. Clujenii, la 20 de puncte de Steaua

**VIDEO** CFR–Oțelul 0-1. Clujenii, la 20 de puncte de Steaua

Oţelul a câştigat la limită disputa de pe terenul lui CFR Cluj, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii 1.

Duelul ultimelor două campioane ale României a început surprinzător. Echipa lui Grigoraş le-a dat emoţii ardelenilor încă din debut, când centrarea lui Astafei nu a fost ajunsă de Paraschiv. Cei doi au dat în schimb lovitura în minutul şapte - atacantul adus de la Mediaş a fost mai exact, iar şutul din prima al lui Paraschiv s-a oprit în poarta lui Felgueiras.

CFR-ul a forţat egalarea prin Rada, din lovitură liberă, dar mingea a lovit încheietura barelor şi s-a scurs afară. Nici Deac nu a avut mai mult noroc. Execuţia sa a fost salvată cu greu de Grahovac. Repriza secundă a început în aceeaşi manieră în care s-a terminat prima, cu feroviarii în atac.

De 20 de secunde a avut nevoie Weldon să îşi treacă în cont prima ocazie după revenirea de la cabine. Precizie nu a avut nici lovitura de cap a lui Maah, din minutul 48. Grahovac a avut noroc şi pe final, când Godmeche şi Deac nu au prins spaţiul porţii.

Francezul de 28 de ani a primit al doilea cartonaş galben, în prelungirile partidei, şi se adaugă listei de indisponibilităţi ale ceferiştilor pentru următorul meci, de la Iaşi.

Gălăţenii au obţinut a doua victorie consecutivă în deplasare, după cea din Giuleşti şi continuă să spere la clasarea pe un loc care să îi menţină în prima ligă.

ECHIPELE DE START

CFR (4-2-3-1): Felgueiras - Ivo Pinto, Piccolo, Rada, Camora - Godemeche, Sepsi - Maah, Hora, Deac - Weldon. Antrenor: Paulo Sergio

Rezerve: Stăncioiu, Maftei, Obiora, L. Ganea, Celestino, Alex Păun, Muniru

Oțelul (4-2-3-1): Grahovac - Sârghi, Costin, Cojoc, Ljubinkovic - Benga, Neagu - L. Iorga, Paraschiv, Astafei - Stromajer. Antrenor: Viorel Tănase

Rezerve: Brăneț, Cârjă, Filip, Gazale, Vancea, Băjenaru, Didi

LIVE TEXT&VIDEO

Min. 90+3 - S-a încheiat partida. Oțelul s-a impus cu 1-0 pe terenul campioanei.

Min. 90+1 -     Godemeche faultează și este avertizat cu al doilea cartonaș galben al meciului. Clujenii rămân în zece.

Min. 90 - Trei minute de prelungire se arată de la margine.

Min. 86 - Șut periculos al lui Deac, care trimite la câțiva milimetri pe lângă bara din stânga porții Oțelului.

Min. 83 - Ocazie pentru clujeni. Godemeche reia cu capul pe lângă poartă mingea trimisă din corner de Deac.

Min. 79 -     Cartonaș galben pentru Godemeche, pentru fault la Neagu, și pentru Mario Felgueiras și Camora, pentru proteste.

Min. 77 - Iese Sepsi, intră Obiora.

Min. 76 - Iese Paraschiv, intră Didi.

Min. 75 -  Camora centrează în careu, Weldon reia cu capul, dar mingea trece peste poartă, deviată.

Min. 68 - Prima schimbare la CFR: Iese Maah, intră Liviu Ganea.

Min. 66 -    Cartonaș galben și pentru Filip.

Min. 65 - Clujenii cer penalty pentru un henț la Ljubinkovici. Reluările arată că aceștia au dreptate. Nu se acordă, însă, nimic.

Min. 63 - O nouă schimbare la Oțelul. Intră Filip în locul lui Sergiu Costin.

Min. 61 -     Cartonaș galben și pentru Iorga, tot pentru fault.

Min. 54 -     Intervenție periculoasă a lui Piccolo la Paraschiv, pentru care vede cartonașul galben.

Min. 51 - Încă o lovitură liberă executată de Rada, dar de data aceasta mingea poposește în brațele lui Grahovac.

Min. 50 -    Cartonaș galben pentru Sârghi pentru o intrare periculoasă, cu talpa.

Min. 48 - Maah reia cu capul peste poartă, din careu, după o centrare de pe partea stângă a atacului clujenilor.

Min. 46 - Ocazie pentru CFR! Hora pasează cu călcâiul pentru Weldon, care trimite însă peste poarta lui Grahovac.

Min. 46 - A început repriza secundă. O singură schimbare. Iese Stromajer, intră Gazale la Oțelul.

Min. 45+1 - După un singur minut de prelungire se încheie prima repriză a meciului.

Min. 33 - Ocazie pentru CFR. Centrare la marginea careului pentru Maah, care șutează direct, dar pe centrul porții lui Grahovac, fără probleme pentru portarul Oțelului

Min. 26 - Maah încearcă o ”foarfecă” în careu dar execuția nu-i reușește.

Min. 24 - Deac șutează de la distanță, dar Grahovac plonjează și respinge mingea.

Min. 23 -     Primul cartonaș galben al meciului este văzut de Sepsi, pentru un fault la Paraschiv.

Min. 18 - Bară! Rada trimite în bara din stânga lui Grahovac din lovitură liberă de la 23 de metri, lateral dreapta pe direcția de atac a clujenilor.

Min. 15 - Ciprian Deac centrează în careu, dar Maah nu reușește decât o preluare slabă, mingea ajungând în brațele goalkeeperului gălățean.

Min. 7 - GOOOOL Oțelul! Paraschiv deschide scorul în Gruia, după o reluare fără preluare direct în vinclu.

Min. 3- Centrare a lui Victoraș Astafei în careu, dar lui Paraschiv îi lipsește un vârf de bocanc pentru a împinge mingea în poartă