florin prunea-
Exclusiv Florin Prunea a remarcat un singur nume, după Universitatea Craiova - CFR Cluj: ”Ține o echipă în viață”
dican
Video Francisc Dican a fost încântat de victoria ardelenilor la Craiova: ”Fotbaliștii de la Cluj chiar au calitate!”
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

VIDEO Steaua - Astra 2-0. Roș-albaștrii au zece puncte avans!

10.12.2012, 09:52

Revelația primei părți a campionatului nu și-a mai justificat aseară renumele. Astra a fost o victimă sigură pentru Steaua, formația lui Valentin Sinescu dând senzația că a fost marcată de presiunea care a apăsat asupra sa la meciul din bulevardul Ghencea.

steaua.astra.decembrie.2012
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

În aceste condiții, deși a fost așteptat ca un derby veritabil, mai ales că se întâlneau ocupantele primelor două poziții ale clasamentului, meciul a stat la discreția elevilor lui Laurențiu Reghecampf. Gazdele au atacat din primul minut. Chiar dacă n-au avut ocazii majore, roș-albaștrii i-au împins pe oaspeți în propria jumătate, în timp ce Astra a fost incapabilă de reacție.

Primul gol a fost semnat de Tănase, printr-o execuție reușită din marginea careului mic, în minutul 13. Fără faze aprinse de poartă, meciul s-a jucat până în pauză în preajma careului lui Lung, dar fără prea mult pericol pentru ex-portarul Universității Craiova.

De la vestiare a ieșit măcar o echipă diferită, dar aceasta a fost tot Steaua. Militarii s-au schimbat la propriu, după ce președintele LPF, Dumitru Dragomir, a sunat și a cerut ca aceștia să folosească un alt echipament, pentru că cel din prima parte avea aproape aceeași nuanță cu cel al Astrei.

De abia la 4 minute de la reluare, Găman a adus prima ocazie în dreptul Astrei, când a reluat o minge printr-o lovitură de cap peste poarta lui Tătărușanu. Bărboianu l-a verificat și el pe goalkeeper-ul stelist printr-un șut puternic de la 25 de metri în minutul 61, dar portarul a respins în corner.

Fără să facă un meci spectaculos și jucând la economie împotriva unui adversar depășit de moment, gazdele au lămurit meciul în minutul 75, când Prepeliță, introdus pe gazon cu numai un minut înainte, a marcat primul său gol din actualul sezon. Doar o tresărire a mai avut Astra, dar Tembo a trimis inexplicabil de prost din șase metri cu capul pe lângă poartă în minutul 85. Punct final, iar Steaua vede Liga 1 acum de la zece puncte de Astra!

LIVE TEXT

Min - 90+2: Punct final, Steaua câștigă cu 2-0!

Min - 85: Ocazie imensă pentru Tembo, care trimite cu capul mult pe lângă poartă dintr-o situație ideală

Min - 80: Rusescu este înlocuit de Mihai Costea

Min - 75 GOOOL STEAUA, 2-0: Prepeliță înscrie primul său gol din acest sezon l doar 60 de secunde după ce a fost introdus pe teren

Min - 74: Prepeliță intră în locul lui Tănase

Min - 71: Rocha trimite mult pe lângă poartă din situație ideală

Min - 68: Adi Rocha îi ia locul lui Nikolic la Steaua

Min - 61: Șut Bărboianu din marginea careului, respinge Tătărușanu!

Min - 56: A doua schimbare a lui Sinescu: Tembo îi ia locul lui Budescu!

Min - 55: Iese Amorim și intră Enache la oaspeți

Min - 49: Găman semnează prima ocazie a oaspeților, trimițând peste poartă

Min - 46: Jocul a fost reluat

Min - 45: Pauză, Steaua conduce cu 1-0 și are în acest moment 10 puncte în clasament peste Astra!

Min - 31: Nikolic trimite cu capul peste poarta lui Lung jr. din șase metri

Min - 19: Adi Popa își face o minge lungă în interiorul careului în loc să tragă la poartă din prima

Min - 13 GOOOL STEAUA, 1-0: Scăpat complet din marcaj, Tănase deschide scorul printr-un șut din careul mic!

Min - 12: Oaspeții sunt aproape de autogol, dar Silviu Lung respinge de pe linia porții printr-un reflex de excepție!

Min - 9: Silviu Lung reține cu siguranță un șut cu pământul al lui Chipciu de la 22 de metri

Min - 5: Rusescu reia cu capul pe lângă poartă o centrare venită de la Chipciu

Min - 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

CLICK AICI pentru a vă reaminti cum a fost meciul tur, disputat la Ploiești, între Astra și Steaua

Etichete: steaua , astra , ligai , etapa 19 , steaua astra , lupta pentru campionat , steaua se poate distanta , echipe steaua-astra , video steaua - astra 2-0

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
Comunicat dur al CSA Steaua! ”Nu puteți nega realitatea. Să ia măsuri cât se poate de rapid”
Screenshot 2024-03-27 at 22.55.24
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?