Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024
Marius Lăcătuș
Exclusiv "O să mergi să dai cu târnăcopul". Cum a fost Marius Lăcătuș la un pas să-și rateze cariera de fotbalist
florin prunea
Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”

VIDEO CSMS Iași – Steaua 0-3. Golurile marcate de Alex Chipciu (2) și Adi Rocha duc Steaua pe primul loc!

16.09.2012, 09:50

Steaua s-a impus cu lejeritate la Iași, unde a câștigat cu 3-0 la capătul unui meci pe care l-a dominat cu autoritate din primul și până în ultimul minut.

chipciu-1
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Victorie pentru primul loc

Formația pregătită de Laurențiu Reghecampf a intrat în stil de mare echipă pe terenul moldovenilor, iar în primul sfert de oră a pătruns de trei ori periculos în careul trupei lui Liviu Ciobotariu. Pe rând, Latovlevici (5), Rusescu (7) și Rocha (16) au avut provocat panică în defensiva gazdelor, pentru ca primul gol să cadă în minutul 18. Chipciu a fost excelent găsit în adâncime de o pasă a lui Rusescu, iar ex-brașoveanul a înscris după o execuție de atacant, plasând mingea calm pe lângă Irimia, ieșit în întâmpinare.

Gazdele au replicat cu adevărat de abia în minutul 25, dar au făcut-o cu concursul lui Tătărușanu. Vladu a executat o lovitură liberă din partea dreaptă, iar goalkeeper-ul formației din Ghencea a ieșit, pentru a câta oară?, pe sub centrare, dar fundașii Stelei au reușit să respingă. Șase minute mai târziu, Pătulea s-a găsit într-o situație bună, însă Szukala l-a blocat pe ieșean chiar în momentul șutului. Până la pauză, Rusescu (40) și Dumitraș (43) au avut majorarea scorului în vârful ghetelor.

Momentul decisiv al partidei s-a petrecut la șapte minute de la reluare. Aproape inexistent în prima repriză, Tănase a acuzat probleme musculare și a fost înlocuit în minutul 52 de Adi Popa. Iar fostul jucător al Concordiei Chiajna a făcut diferența, reușind două pase de gol. Mai întâi, acesta i-a pasat lui Rocha în șase metri, brazilianul înscriind din alunecare, pentru ca apoi Chipciu să fie servit ideal în stânga și să marcheze printr-un șut din unghi.

Pe final, defensiva militarilor s-a relaxat destul de tare, dându-i în schimb ocazia lui Tătărușanu să se remarce la șuturile lui Herghelegiu și Pătulea. Fluierul de final a adus o victorie incontestabilă a trupei lui Reghecampf, care, profitând de înfrângerea la scor a celor de la Pandurii, privește acum Liga 1 din fotoliul de lider.

LIVE TEXT

Min - 90+3: Fluier de final, Steaua învinge la Iași fără niciun dubiu

Min - 90+1: Herghelegiu ratează cea mai mare ocazie a meciului, Tătărușanu scoțând incredibil. Aproape imediat, portarul Stelei se remarcă și la șutul lui Pătulea din opt metri lateral stânga!

Min - 88: Pătulea este cu fața la poartă pe linia careului de 16 metri, dar șutul său este blocat de Chiricheș

Min - 85     : Onofraș este avertizat

Min - 74     : Dumitraș primește al doilea galben și este eliminat

Min - 73: Rocha este înlocuit de Nikolic

Min - 72 GOOOL STEAUA, 0-3: Chipciu reușește dubla marcând din partea stângă după o pasă decisivă de la același Adi Popa

Min - 70 GOOOL STEAUA, 0-2: Rocha înscrie prin alunecare din șase metri după o acțiune a lui Popa pe partea stângă!

Min - 68: Intră Herghelegiu în locul lui Nalați

Min - 66     : Cartonaș galben pentru Straton după un joc periculos asupra lui Szukala

Min - 64: Iese Rusescu și intră Tibi Bălan la Steaua, iar la Iași Claudiu Tudor îi ia locul lui Milea

Min - 60: Chipciu trimite peste transversală de la 20 de metri

Min - 58     : Szukala este avertizat după un contact dur cu Keita

Min - 54: Gol anulat corect pe motiv de ofsaid pentru Steaua, după o acțiune rapidă pe traseul Chipciu - Rusescu - Rocha

Min - 52: Adi Popa îi ia locul lui Tănase, care iese accidentat

Min - 50     : Galben pentru Dumitraș după un fault asupra lui Milea la mijlocul terenului

Min - 47: Nalați trimite spre poartă din lovitură liberă, dar se dictează joc periculos la un clinci în careul Stelei

Min - 46: S-a reluat partida. Țigănașu este schimbat de Ciucur la CSMS Iași

Min - 45: Pauză la Iași, Steaua conduce cu 1-0 după golul lui Chipiciu din minutul 18

Min - 43: Dumitraș trimite puternic din partea dreaptă, Irimia scoate foarte bine în lateral

Min - 42: Pintilii lobează o minge fără elan, însă balonul trece peste poarta gazdelor

Min - 40: Rusescu reia din careu spre poartă, șutul este atenuat de Onofraș, iar Irimia reține

Min - 39: Rusescu trage peste transversală dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri

Min - 38     : Galben pentru Țigănașu după un fault asupra lui Chipciu

Min - 31: Pătulea intră frontal, șutul său este însă blocat excelent de Szukala

Min - 25: Vladu execută o lovitură liberă din dreapta după un fault asupra lui Keita, Tătărușanu iese pe sub minge, dar pericolul este îndepărtat de fundașii Stelei

Min - 18 GOOOL STEAUA, 0-1: Chipciu se demarcă excelent central și primește o pasă superbă de la Rusescu, iar apoi înscrie pe lângă Irimia!

Min - 16: Incursiune a lui Rocha pe partea stângă și șut puternic din unghi, balonul ducându-se peste transversală

Min - 12: Primul corner al meciului le aparține gazdelor, însă centrarea lui Nalați este respinsă de apărătorii Stelei

Min - 7: Chipciu intră în careu din partea stângă și îi pasează central lui Rusescu, dar acesta nu ajunge în timp util la minge pentru un șut periculos

Min - 5: Acțiune Latovlevici pe stânga, dar centrarea acestuia este respinsă de fundașii gazdelor

Min - 2: Keita centrează din partea dreaptă și Tătărușanu reține sigur

Min - 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

Etichete: steaua , europa league , liga i , csms iasi , csms iasi steaua , steaua joaca la iasi

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită...

walker
E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil
nesu
”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte
sucu 4
OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor
andrei-vlad
A fost dat afară de la FCSB, s-a antrenat singur, iar acum e campion: ”Oamenii nu știu”. Ce urmează pentru fotbalist
FOTBAL:FCSB-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (12.09.2022)

Foto Ce s-a întâmplat în capitala Spaniei, după ce Real Madrid a câștigat titlul în La Liga. Cum au procedat ”Galacticii”
Ioan Ovidiu Sabău a spus lucrurilor pe nume, după ”U” Cluj - Dinamo
Screenshot (419)
Săptămâna și scandalul la Dinamo! Ce le-au strigat suporterii jucătorilor lui Kopic, după remiza cu ”U” Cluj
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (04.05.2024)
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Florin Maxim se gândește la Europa League: "Aici se vor schimba lucrurile!"
UEFA Europa League: Feyenoord v AS Roma Rotterdam - The Europa League logo during the 1st leg of the UEFA Europa League
Cum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat
Motivul pentru care nu s-a întors Ianis Hagi la Farul ca să joace înainte de Euro 2024!
Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane”
Mike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul
Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”
Radu Drăgușin s-a săturat să fie rezervă. Își pregătește plecarea de la Tottenham, după doar 6 luni
3.300 lei amendă pentru foliile de pe geamurile mașinii. RAR explică ce tipuri își pot pune șoferii
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța
Explicațiile lui Jurgen Klopp, după ce Liverpool a fost umilită de Atalanta în Europa League

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”