Screenshot 2024-01-25 at 18.32.24
Gică Hagi a numit cele trei "arme" care au dus la scorul Farul - CFR Cluj 5-1: "Aici i-am bătut!"

Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
Auto Goluri
  • 90+3 | Cartonaşe Galbene
    Starea de nervozitate din timpul jocului s-a păstrat şi la final. Polczak a primit cartonaşul galben după ultimul fluier, după ce a protestat faţă de maniera de arbitraj a lui Colţescu.
    FINAL DE MECI! ACS Poli s-a impus cu 2-1 în faţa Astrei şi a pus capăt astfel unei serii de şase partide fără victorie în Liga 1.
  • 87 | Cartonaşe Galbene
    Soljic a primit cartonaşul galben pentru trageri de timp.
  • 78 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Radunovic a intrat în locul lui Balaure.
  • 77 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Melinte.
  • 72 | Schimbări
    Schimbare la gazde. Doman a intrat în locul lui Munteanu.
  • 71 | Auto Goluri
    GOOOOOL, 2-1 ACS Poli! Gazdele revin în avantaj datorită unei execuţii de senzaţie a lui Mailat, însă a fost mai curând autogolul lui Iliev. Şutul de la 30 de metri al jucătorului gazdelor a lovit transversala, de unde l-a lovit în spate pe portarul oaspeţilor, apoi a intrat în poartă.
  • 70 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Gheorghe a intrat în locul lui Nyuiadzi.
  • 59 | Goluri
    GOOOOOL Astra, 1-1! Giurgiuvenii au reuşit să egaleze, în ciuda inferiorităţii numerice. Balaure a finalizat elegant din interiorul careului o pasă excelentă a lui Marquinhos, abia intrat pe teren.
  • 56 | Schimbări
    Schimbare la Astra. Marquinhos a intrat în locul lui Ioniţă.
  • 51 | OcaziiACS Poli Timișoara
    Ocazie ACS Poli! Bănăţenii au avut prima şansă a reprizei a doua. Curjuric a primit într-o poziţie ideală, dar nu a tras suficient de plasat, iar Iliev a reuşit să respingă.
    Schimbare la gazde. Ciucur a intrat în locul lui Creţu.
  • 45+8 | Final repriza 1
    PAUZĂ! ACS Poli conduce cu 1-0, după o primă repriză cu mai mulţi nervi decât fotbal.
  • 45+3 | Faze meciACS Poli Timișoara
    Momomente ridicole pe arena din Timişoara. "Centralul" Sebastian Colţescu l-a trimis în tribună pe Edi Iordănescu pentru proteste, după ce Creţu a fost iertat de al doilea "galben" în urma unui fault. Au urmat minute bune de discuţii, din cauza refuzului tehnicianului de a părăsi terenul. În cele din urmă, antrenorul giurgiuvenilor a plecat din spaţiul tehnic, iar meciul s-a reluat.
  • 45 | OcaziiACS Poli Timișoara
    Ocazie Astra! În 10 oameni, giurgiuvenii au fost aproape de egalare, prin Seto, a cărui lovitură de cap a fost deviată în corner de un adversar.
  • 38 | Cartonaşe Galbene
    Portarul oaspeţilor, Iliev, a primit cartonaşul galben pentru proteste.
  • 37 | Goluri
    GOOOOOL, 1-0 ACS Poli! Alex Munteanu a deschis scorul, cu un şut din interiorul careului, după ce Iliev a reuşit iniţial să-l blocheze pe Abraw, plecat de la limita offside-ului.
  • 35 | Schimbări
    Croitoru nu a mai putut continua jocul, după duelul cu Abang, şi a fost înlocuit de Curjuric.
  • 30 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Moment controversat. Abang, deja avertizat, l-a accidentat pe Croitoru într-un duel la mijlocul terenului, iar "centralul" Sebastian Colţescu a decis să-i acorde al doilea galben, după ce jucătorul gazdelor a părăsit terenul pe targă. Atacantul Astrei a fost astfel eliminat.
  • 28 | Cartonaşe Galbene
    Încă un cartonaş galben. L-a primit Nyuiadzi, de la Astra.
  • 26 | Cartonaşe Galbene
    Scor egal la cartonaşe galbene. Creţu a fost avertizat pentru un fault la mijlocul terenului.
  • 24 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben primit de Abang, după o intrare periculoasă asupra lui Bocşan.
    A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.
Edi IordănescuAstra Giurgiu

VIDEO ACS Poli Timișoara - Astra 2-1. Bănăţenii au pus capăt unei serii de şase etape fără victorie

Şutul de excepţie, dar şi norocos, al lui Sebastian Mailat i-a adus lui ACS Poli Timişoara prima victorie în Liga 1 după şase meciuri. Bănăţenii s-au impus cu 2-1 pe teren propriu în faţa Astrei Giurgiu, care a jucat în zece încă din prima repriză.

Pe Dan Păltinişanu, giurgiuvenii au început cu stângul. Abang a primit rapid două cartonaşe galbene şi a fost eliminat. Superioritatea bănăţenilor s-a simţit imediat, iar Alex Munteanu a deschis scorul după 37 de minute.

Chiar înainte de pauză, antrenorii Astrei au cerut al doilea "galben" la Creţu, după o intrare tare asupra lui Ioniţă, însă fără succes. Atât Edi Iordănescu, cât şi secundul Alexandru Radu au fost trimişi în tribună de Sebastian Colţescu.

Croatul Curjuric, intrat în locul lui Croitoru, accidentat, a fost aproape să dubleze avantajul gazdelor în startul reprizei secunde, însă golul a venit la cealaltă poartă.

În minutul 59, Balaure a adus egalarea cu o execuţie elegantă din interiorul careului, după pasa primită de la Marquinhos, abia intrat pe teren.

După 12 minute, a venit, însă, şutul excepţional al lui Mailat, care a lovit transversala, apoi a intrat în poartă, după ce l-a lovit nefericit pe Iliev. Astfel, jucătorul dorit de FCSB a făcut uitat eşecul umilitor suferit chiar în faţa roş-albaştrilor în runda trecută.

În urma acestui succes, ACS Poli Timişoara a urcat pe locul 9. De cealaltă parte, Astra va încheia etapa pe loc de play-off, în ciuda eşecului suferit şi a faptului că a ajuns la şase meciuri fără victorie în campionat.

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...