Final de meci! CFR Cluj se impune la Giurgiu cu 2-1!
90+2 |
CFR ratează șansa de a se desprinde în prelungiri. Scăpat pe contraatac, Camora încearcă o scăriță peste Gavrilaș, dar mingea se duce pe lângă poartă.
90+1 |
Denis Alibec primește cartonașul galben, după ce îl lovește pe Ene. Atacantul Astrei merita chiar cartonașul roșu, însă a fost iertat, deși gestul a avut loc chiar sub ochii lui Colțescu.
87 |
Nascimento este înlocuit cu Alexandru Ene.
85 |
Budescu trage din interiorul careului, mingea este deviată în corner!
84 |
Romario Kortzorg intră în locul lui Oros.
82 |
Alibec şutează pe lângă poartă din afara careului.
81 |
Alexandru Chiriţă îl înlocuişte pe Păun.
78 |
Alexandru Stan șutează din unghi, la colțul scurt. Vâtcă respinge în corner.
77 |
Prima schimbare la CFR: Bud este înlocuit cu Omrani.
71 |
Daniel Florea intră în locul lui Filipe Teixeira.
70 |
Gavrilaș scapă în față mingea șutată de Bud, însă nu se afla nimeni în preajma portarului Astrei.
69 |
Junior Morais primește cartonașul galben.
66 |
Alexandru Stan pătrunde în careu, iar apoi șutează peste poartă cu piciorul stâng.
54 |
Astra caută în continuare egalarea. Vâtcă respinge însă în corner mingea șutată de Teixeira.
50 |
Budescu este foarte aproape să centreze direct în poartă. Vâtcă a fost însă atent și a reușit să respingă în corner.
46 |
Ricardo Alves intră în locul lui Geraldo, înainte de startul reprizei a doua.
46 |
Începe repriza secundă!
45+5 |
Se încheie prima repriză!
44 |
Budescu încearcă un şut cu stângul din afara careului, însă mingea se duce în peluză, după ce a trecut şi peste plasa de protecţie.
37 |
Camora vede galben, după un fault asupra lui Stan.
36 |
Geraldo pierde o minge, care ajunge la Sorsa, însă croatul șutează apoi imprecis.
33 |
Budescu primește cartonașul galben, după ce l-a lovit pe Vâtcă la faza anterioară.
32 |
Vâtcă scapă o minge în față, însă revine apoi la timp, pentru a reține în fața lui Budescu.
25 |
Teixeira trece pe lângă egalare! Șutul portughezului trece însă puțin pe lângă poartă.
21 |
GOOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR!!! Filipe Nascimento îi readuce pe clujeni în avantaj, după ce transformă cu o scăriță penalty-ul obținut tot de el.
20 |
CFR obține un penalty, după ce Oros îl faultează pe Nascimento în careu.
18 |
Andrei Mureșan înscrie, însă golul este anulat, după un fault al lui Larie asupra lui Gavrilaș.
13 |
GOOOOOOOOOOOOOOOL ASTRA!!! Denis Alibec egalează cu un șut senzațional de la peste 20 de metri.
12 |
Vâtcă respinge șutul lui Alibec din interiorul careului!
11 |
Budescu șutează în brațele lui Vâtcă din afara careului.
10 |
Budescu execută la prima bară un corner, acolo apare Lovin, însă mingea reluată de Lovin este blocată de Nascimento.
5 |
GOOOOOOOOOOOOOL CFR!!! Cristi Bud înscrie cu o lovitură de cap, în urma unui corner, după ce îi ia fața lui Oros! Centrarea a venit de la Nascimento.
2 |
Alex Ioniță încearcă să-i ia fața în careu lui Tiago Lopes, însă îl doboară pe fundașul lui CFR, iar Colțescu fluieră fault în atac.

Video rezumat: Astra Giurgiu - CFR Cluj

Astra Giurgiu - CFR Cluj 1-2. Campioana se îndepărtează de play-off!

CFR Cluj a învins-o pe Astra şi la Giurgiu şi a revenit pe locul cinci în Liga 1. Astra s-a consolat cu super reuşita lui Denis Alibec şi a rămas departe de locurile de play-off.

Ca şi în tur, Astra şi CFR Cluj au reuşit un meci spectaculos. La Giurgiu, ardelenii au deschis scorul în minutul 5. Centrarea lui Nascimento a fost reluată la colţul scurt de Bud, ajuns la al nouălea gol din acest sezon.

Alibec a trecut pe lângă egalare în minutul 12, când a fost blocat de Vâtcă, dar s-a revanşat un minut mai târziu, cu o super execuţie.

CFR Cluj a trecut din nou la conducere în minutul 21. Nascimento a transformat cu siguranţă un penalty obţinut tot de el, după un duel cu Oroş. Teixeira a ratat egalarea în minutul 25, iar oaspeţii au intrat în avantaj la pauză.

La cinci minute de la reluare, Budescu a trimis frumos spre colţul lung, dar Vâtcă a respins. Portarul oaspeţilor s-a opus apoi şi la execuţia lui Teixeira.

În prelungiri, Camora a ratat incredibil, iar Astra - CFR Cluj s-a încheiat 1-2.