Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
  • 90+7 | Final repriza 2
    Fluier final. Dinamo - Steaua 1-1.
  • 90+6 | OcaziiDinamo
    Ocazie imensă a Stelei! Tade a atacat foarte bine în 6 metri o centrare venită de pe stânga, dar portarul Cerniauskas s-a întins și a scos extraordinar o minge care cu siguranță i-ar fi adus Stelei victoria.
  • 90+4 | Faze meciDinamo
    Șut puternic trimis de Stanciu din afara careului, dar mingea trece peste poartă.
  • 86 | Faze meci
    Tensiune și pe marginea terenului, acolo unde antrenorul stelist Laurențiu Reghecampf l-a îmbrâncit pe directorul sportiv dinamovist Ionel Dănciulescu.
  • 85 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Eliminare și la Steaua! Hamroun este și el trimis mai devreme la cabine.
  • 85 | Cartonaşe Roşii
    Eliminare la Dinamo! Steliano Filip încasează direct cartonașul roșu, după o altercație cu Hamroun. L-a luat de gât din spate pe algerian, după un contact mai dur în tușă.
  • 83 | Schimbări
    Ultima schimbare la Steaua: iese Adi Popa și intră Gregory Tade.
  • 81 | Goluri
    GOOOOL Dinamo! Eric Bicfalvi restabilește egalitatea cu o superbă lovitură de cap. Centrarea i-a aparținut lui Dorin Rotariu, însă reluarea lui Bicfalvi a fost foarte puternică și foarte bine plasată.
  • 79 | OcaziiDinamo
    Ocazie imensă pentru Dinamo! Portarul Niță a scos senzațional un șut trimis de Eric Bicfalvi, dintr-o lovitură liberă din marginea careului. Goalkeeper-ul Stelei s-a lovit cu pieptul de bară, la această fază, după ce a scos mingea din drumul către vinclu.
  • 76 | Schimbări
    Modificare și la Dinamo: iese Palic și intră Bartalsstovu.
  • 75 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Pintilii și intră Bourceanu.
  • 74 | Faze meci
    În tribunele stadionului Dinamo sunt și Marius Niculae și Ion Pârcălab, foștii atacanți ai "câinilor", din epoci diferite. Primul a fost poreclit "Săgeată", la sfârșitul anilo '90, începutul anilor 2000, iar cel de-al doilea era supranumit "Săgeata Carpaților", în anii '60.
  • 72 | OcaziiDinamo
    Fază periculoasă a Stelei! Hamroun a fost găsit liber, în mijlocul careului, cu o centrare de pe dreapta, dar nu a reușit să lovească mingea ideal cu capul și a trimis cu mult alături de poartă.
  • 71 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Muniru, după un fault din spate asupra lui Rotariu.
  • 70 | Schimbări
    Schimbare la Dinamo: iese Essombe și intră Gnohere.
  • 67 | Faze meciDinamo
    Șut periculos al lui Bicfalvi, dintr-o lovitură liberă de lângă careu, dar mingea a fost deviată în corner de zid.
  • 63 | OcaziiDinamo
    Bară pentru Dinamo! Erik Bicfalvi a șutat frumos, de la distanță, dar portarul Niță a reușit să devieze mingea în bara transversală. A semănat cu bara Stelei din prima repriză.
    Șansă de gol și pentru Steaua! Adi Popa a primit în careu și a șutat din unghi, dar pe direcția portarului Cerniauskas, care a prins cu siguranță.
  • 61 | OcaziiDinamo
    Ocazie pentru Dinamo! Batin a primit la peste 20 de metri o minge respinsă de apărarea Stelei în urma unui corner de pe stânga, a driblat un adversar și a șutat cu stângul, dar mingea a trecut cu puțin pe lângă poartă.
  • 50 | Faze meci
    Dinamo domină startul părții a doua și joacă în jumătatea de teren a Stelei, însă fără a-și crea vreo ocazie.
    Schimbare la Dinamo: iese Romario Kortzorg și intră Paul Batin.
    Începutul reprizei secunde.
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză în Șoseaua Ștefan cel Mare, acolo unde Steaua conduce cu 1-0 pe terenul lui Dinamo.
  • 40 | OcaziiDinamo
    Ocazie mare pentru Steaua! Muniru, intrat de numai 15 secunde, a reușit un voleu de toată frumusețea, de la mare distanță, dar portarul Cerniauskas a plonjat și a respins foarte bine, în lateral.
  • 39 | Schimbări
    Schimbare la Steaua: iese Marica - atacant - și intră Sulley Muniru - mijlocaș central. Chipciu va fi avansat ca unic vârf, iar Nicușor Stanciu va juca în spatele său. Muniru va juca în fața apărării, alături de Pintilii.
  • 37 | Faze meciDinamo
    Ciprian Marica nu mai poate continua și iese de pe teren, ajutat de doi membri ai staff-ului Stelei.
  • 36 | OcaziiDinamo
    Ocazie mare pentru Steaua! Marica a primit o minge în spatele apărării dinamoviste, și-a așezat mingea cu capul și a șutat în cros, cu dreptul, dar cu puțin pe lângă colțul lung al porții lui Cerniauskas. Nouarul stelist s-a și accidentat, după acest sprint și acuză dureri la coapsa dreaptă.
  • 36 | Faze meciDinamo
    Nicușor Stanciu șutează peste poartă, dintr-o lovitură liberă de lângă careu, obținută de Marica.
  • 26 | Faze meciDinamo
    Încă un șut din afara careului trimis de Dinamo, de această dată prin Palic. Mingea a fost deviată și tăria ei a fost atenuată, dar portarul Niță a fost din nou alert și a reușit să prindă balonul, evitând cornerul.
  • 24 | Faze meciDinamo
    Dorin Rotariu pătrunde în careul stelist, dar pierde un duel fizic cu Varela, care îl deposedează exemplar.
  • 22 | Faze meciDinamo
    Chipciu a scăpat pe dreapta, după o greșeală a lui Marc, la mijlocul terenului. Șeptarul stelist a pătruns în careu, dar pasa decisivă pentru Marica a fost blocată de Mevlja, iar același Marc a trimis în corner.
  • 19 | OcaziiDinamo
    Ratare imensă pentru Dinamo! Essombe a primit în centru și a scăpat liber cu portarul Niță, dar șutul său din careu nu a avut intensitate și s-a dus pe direcția portarului Niță, care își trece din nou în cont o intervenție salvatoare.
  • 18 | Faze meciDinamo
    Șut puternic trimis de Bicfalvi din afara careului, dar mingea trece pe lângă colțul lung al porții apărate de Niță.
  • 17 | OcaziiDinamo
    Bară pentru Steaua! Chipciu a primit mingea în fața careului, și-a făcut mingea în dreapta și a pătruns în suprafața de pedeapsă, de unde a șutat năprasnic, dar portarul Cerniauskas a deviat traiectoria cu vârfurile degetelor și balonul a izbit transversala.
  • 17 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Chipciu, după o intrare tare asupra lui Marc.
  • 12 | OcaziiDinamo
    Ocazii imense pentru Dinamo! Portarul Niță a blocat cu un efort imens șutul din unghi al lui Kortzorg, la care ajunsese mingea după o minge deviată la șutul lui Bicfalvi, din centrul careului. După parada goalkeeper-ului, mingea a sărit la Rotariu, al cărui șut din întoarcere a fost scos de Varela, de pe linia porții.
  • 10 | Goluri
    GOOOOL Steaua! Hamroun deschide scorul pentru oaspeți la capătul unei faze superbe de atac. Steliștii au pasat rapid și din prima în dreapta, apoi au mutat jocul și Stanciu l-a deshis în stânga pe Hamroun, scăpat din marcaj de Marc, dar într-o poziție suspectă de ofsaid. Algerianul a pătruns în careu și a șutat cu stângul, pe jos, la colțul lung, iar Cerniauskas nu a putut interveni.
  • 9 | Faze meci
  • 7 | Cartonaşe Galbene
    Încasează și Essombe un cartonaș galben, după ce l-a călcat destul de tare pe Stanciu, la mijlocul terenului.
    Cartonaș galben pentru Pintilii, după o intrare dură asupra lui Bicfalvi, în tușă.
  • 6 | Faze meciDinamo
    Ocazie imensă pentru Steaua! Ciprian Marica a fost aproape să deschidă scorul, dar foarfeca nu i-a reușit și Dinamo a scăpat cu fața curată. Nouarul roș-albaștrilor a încercat execuția spectaculoasă la 6 metri, dar nu a reușit să
    Fluier de start al meciului dintre Dinamo și Steaua, din prima etapă a play-off-ului Ligii 1.
  • 0 | Faze meci
    În tribunele stadionului din Șoseaua Ștefan cel Mare se află și selecționerul Anghel Iordănescu. La meci este și Mihai Stoica, fostul manager general al Stelei.
Laurențiu ReghecampfSteaua

Dinamo - Steaua 1-1. Spectacol, nervi și goluri superbe în al doilea derby al anului

Dinamo și Steaua au remizat, duminică, scor 1-1, în al doilea "Derby de România" jucat în decurs de 4 zile, în prima etapă din play-off-ul Ligii 1. Egal fusese și în Cupă, 0-0 în turul semifinalelor.

Hamroun a deschis scorul pentru roș-albaștri în minutul 10, iar pentru "câinii roșii" a egalat fostul stelist Erik Bicfalvi, în minutul 81.

Obligați de declarațiile războinice de dinaintea derby-ului, Mircea Rednic și Laurențiu Reghecampf au trimis cele mai ofensive echipe în episodul cu numărul 162 în toate competițiile al duelului dintre echipele cu cele mai multe trofee din România, iar rezultatul s-a văzut imediat. După doar câteva minute, Marica a încercat o execuţie spectaculoasă, dar nu a reușit să trimită din foarfecă. Defensiva gazdelor a cedat după 10 minute, la o acțiune frumoasă a Stelei. Stanciu i-a pasat excelent lui Hamroun, care l-a învins pe Cerniauskas.

Replica dinamoviştilor a venit imediat - Niţă a blocat un şut al lui Kortzorg, iar Varela a scos de pe linia porții la execuția lui Rotariu. Goalkeeper-ul lui Dinamo a deviat în bară șutul lui Chipciu. Bicfalvi a încercat să egaleze, însă a tras puţin pe lângă. Scăpat singur, Essombe nu l-a putut învinge nici el pe Niţă. Portarul Stelei a fost atent şi la şutul lui Palic din minutul 26.

Marica s-a accidentat când a tras puţin pe lângă poarta alb-roşiilor. Atacantul stelist a cerut schimbare şi Muniru a intrat în locul său. După doar cateva secunde, ghanezul a șutat periculos, dar Cerniauskas a fost la post. Repriza a doua a început mai bine pentru Dinamo - Batin a tras puţin pe lângă poartă, iar Bicfalvi a nimerit bara. Tot el a executat perfect o lovitură liberă, dar Niţă a prins una din cele mai bune zile din carieră. Egalarea avea să vin, însă, tot din partea lui Bicfalvi. Fostul mijlocaș al Stelei a punctat cu o lovitură de cap, de lângă Papp (81).

Nervii jucătorilor au cedat pe final. Filip a luat roşu direct după o altercaţie cu Hamroun, iar stelistul a luat două cartonașe galbene la acea fază. Steaua putea să plece cu toate cele 3 puncte din Ştefan cel Mare, dar Cerniauskas a intervenit excelent în faţa lui Tade, la cea mai mare ocazie a francezului, în al șaselea minut de prelungiri!

Remiza din derby de România este rezultatul perfect pentru liderul Astra, care are 4 puncte peste Dinamo şi 6 peste Steaua.

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano