30 septembrie, ora 20:30, Digi Sport 1
90+3 |
S-a terminat meciul. 0-0.
90+1 |
Ocazie importantă ratată de Dinamo. Salomao a șutat puțin peste poartă, din interiorul careului.
82 |
Gooooooooool Astra!!! Romario Moise transformă impecabil o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri de poartă.
81 |
Marquinhos este faultat de Nedelcearu și centralul Bîrsan acordă o lovitură liberă spre nemulțumirea dinamoviștilor, care contestă decizia
80 |
Jeremy Bokila a intrat în locul lui Adam Nemec.
79 |
Marquinhos trage de la peste 20 de metri, dar Penedo reține cu siguranță și de această dată.
73 |
Rivaldinho i-a luat locul lui Valentin Costache, autorul assist-ului de la golul lui Nemec.
72 |
Romario  Moise a intrat în locul lui Mrzljak.
72 |
Marquinhos a intrat în locul lui Erico.
66 |
Goooooooool Dinamo!!! Adam Nemec deschide scorul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Costache de pe partea dreaptă.
63 |
Anthony Le Tallec a intrat în locul lui Abang.
60 |
Mrzljak șutează slab, pe lângă poartă, din interiorul careului.
59 |
Cartonaș galben pentru Erico Da Silva.
53 |
Stan trimite în fața porții, iar Nedelcearu este aproape de autogol.
52 |
Cartonaș galben pentru Nedelcearu.
50 |
Cartonaș galben pentru Dandea.
49 |
Dinamo începe în forță repriza secundă și este aproape de gol. Șutul lui Diogo  Salomao a trecut puțin pe lângă poarta lui Iliev.
46 |
46 |
Diogo Salomao a intrat în locul lui Maxi Oliva.
45+1 |
S-a încheiat prima repriză. 0-0.
36 |
Ioniță șutează cu exteriorul de pe partea dreaptă, dar Erico reia cu capul mult peste poartă.
35 |
Takayuki Seto șutează dintr-un unghi închis, iar Penedo respinge în corner.
28 |
Ioniță trimite în fața porții pentru Abang, acesta trece pe lângă minge, iar Penedo se întinde și respinge.
22 |
Șansă importantă ratată de Astra. Ioniță șutează în blocajul lui Romera, iar, apoi, Abang luftează din șase metri.
13 |
Alexandru Stan șutează de la aproximativ 20 de metri, dar Jaime Penedo reține fără probleme.
10 |
S-au scurs primele zece minute din această partidă, în care niciun dintre echipe n-a reușit să-și creeze faze de poartă importante. Astra este echipa care încearcă să construiască mai mult în acest start de meci.
1 |
A început meciul. Jucătorii lui Dinamo au intrat pe teren cu un banner dedicat unuia dintre suporterii echipei (Dan Cucu), care este bolnav de cancer și este internat într-o clinică din Istanbul.

Dinamo - Astra 1-1. ”Câinii” nu au mai bătut pe nimeni de cinci etape

Vasile Miriuţă a obţinut primul punct de când este antrenorul lui Dinamo, după 1-1 cu Astra în etapa a 13-a. Dinamo termină turul sezonului regulat pe primul loc din playout.

Ameninţaţi de finanţatorul Ionuţ Negoiţă că nu-şi vor mai primi salariile până nu ajung pe podium, jucătorii lui Dinamo nu au avut nicio ocazie în prima repriză a meciului cu Astra. În schimb, jucătorul convocat, în premieră, la naţională, Alex Ioniţă a orchestrat cele două şanse de gol pentru echipă lui Edi Iordănescu din primele 45 de minute.

În a doua repriză, Nedelcearu a fost aproape de autogol înainte ca Dinamo să marcheze prin Nemec. Pentru atacantul slovac a fost abia a doua reuşită din turul Ligii 1.

Fără victorie de patru etape, dinamoviştii au fost egalaţi în minutul 82 după lovitura liberă executată perfect de Romario Moise.

Salomao a ratat în prelungiri şi Dinamo - Astra s-a terminat 1-1, primul punct pentru Miriuţă pe banca ”alb-roşilor”

La jumătatea sezonului regulat, Dinamo este la un punct sub locurile de playoff.