2 - 1
Concordia Chiajna logo Concordia Chiajna
21 august, ora 18:30, Digi Sport 1
90+4 |
Final de meci. FC Botoşani a învins-o cu 2-1 pe Concordia Chiajna în penultimul meci al etapei a şaptea din Liga 1.
90+2 |
Ocazie FC Botoşani! Florin Plămadă a reluat din poziţie ideală puţin pe lângă poarta Concordiei.
89 |
Schimbare la FC Botoşani. Laurenţiu Buş a fost înlocuit de Florin Plămadă.
88 |
Ocazie Concordia! Marian Cristescu a solicitat penalty într-o fază în care a reluat peste poartă, însă a fost faultat de portarul gazdelor, Alberto Cobrea.
80 |
Josip Zeba a primit cartonaşul galben pentru un presupus fault la adresa lui Laurenţiu Buş.
79 |
Ocazie FC Botoşani! Lovitura de cap a lui Burcă a fost respinsă de pe linia porţii de Patrice Feussi.
77 |
Eliminare FC Botoşani! Olimpiu Moruţan a primit al doilea cartonaş galben pentru simulare la o fază în care a solicitat penalty, iar gazdele încheie partida în zece oameni.
76 |
Schimbare la FC Botoşani. Serediuc a intrat în locul lui Unguruşan la gazde.
75 |
Schimbare la Concordia. Fota este înlocuit de Pena.
71 |

Cartonaş galben încasat de Esteban Ciaccheri.

69 |
Cartonaş galben primit de Unguruşan pentru un fault asupra lui Kortzorg.
68 |
Schimbare la FC Botoşani. Ciaccheri i-a luat locul lui Popa.
64 |
Schimbare la Concordia. Deaconu a intrat în locul lui Babic.
59 |
Cartonaş galben primit de jucătorul gazdelor, Olimpiu Moruţan.
58 |
Ocazie Concordia! Şansă mare de egalare ratată de Paul Batin, care a reluat cu genunchiul puţin pe lângă poartă.
55 |
Goooool FC Botoşani! Mihai Roman a adus Botoşaniul în avantaj după o greşeală mare a lui Fota, care a ratat intercepţia şi l-a lăsat pe Roman în poziţie de singur cu portarul, după centrarea lui Popa.
53 |
Goooool FC Botoşani! Laurenţiu Buş a egalat pentru moldoveni după ce a reluat în plasă, din şapte metri, centrarea foarte bună a lui Olimpiu Moruţan.
46 |
A început repriza a doua a meciului de la Botoşani.
46 |
Schimbare la FC Botoşani. Bucurică a fost înlocuit de Grădinaru.
45+3 |
Final de repriză la Botoşani, unde Concordia Chiajna se află în avantaj după 45 de minute, scor 1-0.
45+2 |
Mihai Roman s-a resimţit după o fază în care a solicitat penalty.
40 |
Mihai Roman a primit şi el cartonaşul galben.
30 |
Ocazie FC Botoşani! Mihai Roman a reluat puţin pe lângă poartă din lovitură liberă.
27 |
Gooool Concordia! Paul Batin a profitat de gafa imensă a apărării Botoşaniului şi l-a învins pe Cobrea, de la 14 metri, după  ce a pătruns nestingherit şi a ajuns în poziţie ideală de şut.
18 |
Ocazie FC Botoşani! Burcă a fost blocat excelent de Marian Cristescu la o fază în care s-a aflat în poziţie ideală, la 8 metri de poarta ilfovenilor.
13 |
Ocazie FC Botoşani! Daniel Popa a reluat puţin pe lângă poartă din poziţie ideală.
8 |
Paul Batin primeşte primul cartonaş galben al meciului.
7 |
Ocazie Concordia! Romario Kortzorg i-a centrat foarte bine lui Nicuşor Fota, care a reluat pe lângă poarta lui Cobrea.
1 |
A început partida dintre FC Botoşani şi Concordia Chiajna.

FC Botoşani – Concordia 2-1. Fiecare echipă a solicitat câte un penalty

FC Botoşani a învins-o pe Concordia Chiajna cu scorul de 2-1 în penultimul meci al etapei a şaptea din Liga 1.

Concordia a marcat prima, în minutul 27, când Paul Batin, fost jucător la FC Botoşani, a înscris din interiorul careului.

Egalarea a venit meritat în minutul 53, când Laurenţiu Buş a fructificat de la marginea careului mic centrarea lui Olimpiu Moruţan de pe dreapta. Mihai Roman le-a adus pe gazde în avantaj după numai două minute, când a profitat de greşeala lui Nicuşor Fota.

Oaspeţii au avut o mare şansă de egalare în minutul 58 şi au mai ratat ocazii clare până la finalul partidei, la una din ultimele faze cerând penalty. Olimpiu Moruţan a primit al doilea cartonaş galben, pentru simulare, în minutul 77.

După acest succes, FC Botoşani a acumulat 16 puncte şi a urcat pe poziţia a doua a clasamentului. Echipa din Botoşani a fost neînvinsă până în etapa trecută, când a cedat pe terenul lui CS U Craiova (0-1), în singurul meci în care nu a înscris în acest campionat.

Concordia rămâne fără victorie în actualul campionat şi este pe locul 13, penultimul, cu două puncte.