Final de meci la Mediaş. CSM Poli Iaşi a învins-o cu 2-0 pe Gaz Metan.
Schimbare la Poli Iaşi. Jo Santos i-a lăsat locul lui Salim Cisse.
Narcis Bădic a primit şi el cartonaşul galben.
83 |
Roberto Romeo este şi el avertizat.
81 |
Gooool Poli Iaşi! Contraatac al moldovenilor finalizat de Jo Santos, care l-a depăşit foarte uşor pe Akaki Khubutia şi l-a executat cu o scăriţă de mare efect pe Alexandru Greab.
79 |
Schimbare la Poli Iaşi. Platini este înlocuit de Danu Spătaru.
74 |
Jo Santos a primit cartonaşul galben.
61 |
Ocazie Poli Iaşi! Andrei Sin a trecut pe lângă 2-0. Fotbalistul ieşenilor a fost blocat însă excelent de Alexandru Greab.
60 |
Schimbare la Gaz Metan. Cristian Sârghi i-a lăsat locul lui Cristian Danci.
54 |
Fabian Lokaj a încercat să-l păcălească pe portarul Iaşiului cu un şut de la peste 30 de metri, reţinut însă de Kelava.
54 |
Schimbare la Gaz Metan. Nasser Chamed este înlocuit de Bojan Golubovic.
53 |
Ovidiu Mihalache a reluat pe lângă, cu capul, după o lovitură de colţ.
46 |
A început repriza a doua a partidei dintre Gaz Metan şi CSM Poli Iaşi.
46 |
Schimbare la Gaz Metan. De Vriese este înlocuit cu Alexandru Curtean.
45 |
Pauză la Mediaş, unde CSM Poli Iaşi o conduce pe Gaz Metan cu 1-0 după 45 de minute.
43 |
Cartonaş galben primit de Ionuţ Neagu, al doilea al meciului.
37 |
Gooool Poli Iaşi! Pedro Mendes a finalizat din a doua încercare o acţiune foarte bună de atac a moldovenilor, pe traseul Platini - Panţâru. Este al doilea gol al lui Mendes în Liga 1.
34 |
Ocazie Gaz Metan! Ezitare a lui Kelava, care a scăpat mingea în faţă, însă a deviat apoi în corner şutul lui Manole.
32 |
Cartonaş galben primit de Lokaj, care l-a lovit cu cotul pe Frăsinescu.
29 |
Ocazie Gaz Metan! Şutul lui Lokaj pe colţul scurt, din apropierea liniei de tuşă, a fost reţinut de Kelava.
17 |
Şutul lui Pedro Mendes a trecut destul de departe de poarta gazdelor.
2 |
Ocazie Poli Iaşi!  Incursiune foarte bună a lui Panţâru, care a şutat însă pe lângă poartă de la 13 metri.
1 |
Ocazie Gaz Metan! Şansă importantă ratată după mai puţin de jumătate de minut de Chamed, care a şutat în braţele lui Kelava după o minge pierdută uşor de Frăsinescu.
1 |

A început partida de la Mediaş, dintre Gaz Metan şi CSM Poli Iaşi.

Flavius Stoican

Gaz Metan - CSM Poli Iaşi 0-2. Prima victorie a moldovenilor din ultimele cinci etape

Gaz Metan Mediaş a fost învinsă pe teren propriu de CSM Poli Iaşi, scor 0-2, în primul meci din etapa a 15-a a Ligii I.

Net superioară adversarei sale, CSM Poli Iaşi a deschis scorul prin Pedro Mendes în minutul 37, după o acţiune la care au participat Platini şi Panţîru. Al doilea gol a fost înscris în minutul 81 de Jo Santos. Acesta, lansat de Cioneac, l-a driblat pe Khubutia şi a înscris spectaculos, ajungând la cinci goluri în acest sezon.

Formaţia ieşeană a avut destule ocazii, prima, a lui Panţîru, venind chiar în minutul 2. Gaz Metan nu a avut nicio şansă de gol în repriza secundă şi a încheiat cu un om mai puţin pe teren, după ce Lokaj a văzut al doilea "galben" în minutul 90+3.

Echipa lui Flavius Stoican este acum pe locul 8, cu 18 puncte, la două puncte de poziţia a şasea, care la finalul sezonului regulat duce în play-off. Ieşenii veneau după patru meciuri fără victorie.

Cioinac a revenit în acest joc după o accidentare.

Gaz Metan, cu o exprimare ştearsă, a arătat că este o echipă în criză. Cu doar nouă puncte şi un golaveraj 7-26, formaţia lui Cristian Pustai este pe locul 15, penultimul.