15 iulie, ora 21:00, Digi Sport 1
90 |
Final de meci. Dinamo a învins cu 3-0 la debutul sezonului din Liga 1.
90 |
Gooool Dinamo! Şutul lui Valentin Costache a fost respins de Mingote, iar Ionuţ Nedelcearu, pe fază, a împins mingea în poartă.
80 |
Ocazie Dinamo! Claudiu Bumba a fost lansat foarte bine de Costache, însă şutul său a fost respins de Pedro Mingote.
78 |
Schimbare la Dinamo. Adam Nemec i-a lăsat locul lui Valentin Costache.
76 |
Schimbare la Juventus. Ciprian Petre este înlocuit de Florin Cazan.
76 |
Adam Nemec a primit şi el cartonaşul galben.
70 |
Schimbare la Dinamo. Claudiu Bumba a intrat în locul lui Salomao, care a debutat în Liga 1 cu două pase de gol.
65 |
Gooool Dinamo! Filipe Nascimento a profitat de pasa lui Salomao şi a dublat avantajul "câinilor" după un şut excelent din apropierea careului mic.
59 |
Schimbare la Juventus. Ovidiu Morariu a fost substituit de Wallace.
57 |
Schimbare la Dinamo. Mahlangu a fost înlocuit de Nascimento.
57 |
Schimbare la Juventus Bucureşti. Călinţaru i-a luat locul lui Zaharia.
56 |
Rivaldinho a reluat mult peste o poartă o centrare a lui Steliano Filip.
53 |
Eliminare Juventus! Mihăescu este eliminat la debutul în Liga 1 după ce a primit al doilea cartonaş galben.
48 |
Arbitrul a anulat corect un gol al lui Juventus Bucureşti după ce a dictat joc periculos la o intervenţie a lui Simon Măzărache asupra lui Azer Busuladzic.
46 |
A început repriza a doua a meciului dintre Juventus Bucureşti şi Dinamo.
45 |
Final de repriză. Dinamo o conduce cu 1-0 pe Juventus Bucureşti pe Stadionul "Ilie Oană" din Ploieşti.
45 |
Sud-africanul May Mahlangu a primit al treilea "galben" al partidei.
45 |
Ocazie Juventus Bucureşti! Florin Ştefan a fost la un pas de un gol de senzaţie. Lobul său a fost respins însă în corner de portarul panamez Jaime Penedo.
44 |
Mădălin Mihăescu a fost şi el avertizat după un fault dur asupra lui Adam Nemec.
43 |
Sergiu Hanca a primit primul cartonaş galben al partidei pentru un fault asupra lui Ciprian Petre.
32 |
Goool Dinamo! Lovitură de cap perfectă a brazilianului Rivaldinho, care l-a lăsat fără replică pe Mingote. Salomao a fost cel care i-a oferit o centrare perfectă lui Rivaldinho.
25 |
Partida de la Ploieşti este prima din istoria lui Juventus Bucureşti în prima ligă din România. Clubul din Colentina este înfiinţat în 1992.
18 |
Ocazie Juventus Bucureşti! Şansă bună de gol ratată de Ciprian Petre, care a reluat foarte puţin pe lângă poarta apărată de Penedo.
16 |
Şutul lui Ciprian Petre, de la aproximativ 20 de metri, a trecut puţin pe lângă poarta dinamoviştilor.
1 |
A început partida de la Ploieşti, dintre Juventus Bucureşti şi Dinamo.

Video rezumat: Juventus București - Dinamo București

Juventus Bucureşti - Dinamo 0-3. Victorie la scor a "câinilor" la debutul în noul sezon

Dinamo a învins nou-promovata Juventus Bucureşti, scor 3-0, pe stadionul ''Ilie Oană'' din Ploieşti, în prima etapă a Ligii I.

Dinamoviştii au deschis scorul prin brazilianul Rivaldinho (32), cu o lovitură de cap, la centrarea portughezului Diogo Salomao. Al doilea gol al echipei antrenate de Cosmin Contra a fost reuşit de portughezul Filipe Nascimento (66), la debutul său pentru "alb-roşii", la doar 9 minute de introducerea sa pe gazon.

Nedelcearu a închis tabela în prelungiri (90+3), reluând în plasă mingea respinsă de Pedro Mingote la şutul lui Valentin Costache.

Succesul echipei din Ştefan cel Mare a fost facilitat şi de faptul că Juventus a rămas în zece oameni din minutul 53, când Mădălin Mihăescu a primit al doilea cartonaş galben. A fost prima eliminare din această ediţie de campionat.

Juventus a avut două ocazii bune în prima repriză, prin Ciprian Petre (18) şi Florin Ştefan (45), şi pe final, prin George Călinţaru (81).

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria lui Ioan Aloman, organizator de competiţii la Gaz Metan Mediaş, şi Sorin Satmari, fost jurnalist şi oficial FRF şi LPF.