1 - 0
FC Botoșani logo FC Botoșani
Sâmbătă, 27 februarie, ora 20:30
90+5 |
Final de meci! ASA Tg. Mureş se impune cu 1-0 şi se califică în play-off-ul Ligii 1.
90+3 |
Cartonaş galben pentru Laurenţiu Buş.
88 |
Cartonaş galben pentru Gorobsov.
85 |
Schimbare la ASA. A ieşit Ţucudean şi a intrat Gorobsov.
84 |
Schimbare la Botoşani. Ivanovici a intrat în locul lui Popovici.
77 |
O nouă schimbare la ASA. Dedov i-a lăsat locul lui Laurenţiu Buş.
75 |
Ocazie FC Botoşani! Moldovenii au avut o şansă uriaşă prin Vaşvari. Mijlocaşul oaspeţilor a executat în forţă o lovitură liberă de la mare distanţă, dar Stăncioiu s-a întins şi a reuşit să devieze în bara transversală.
75 |
Cartonaş galben pentru Gabi Mureşan.
73 |
Ramiro Costa a fost avertizat.
69 |
Jazvic a beneficiat de o şansă importantă de a duba avantajul echipei sale, dar şutul său din marginea careului a fost mult prea slab pentru a-i pune probleme lui Pleşca.
59 |
Schimbare la ASA. A intrat Ramiro Costa în locul lui Brandan.
55 |
A doua schimbare la oaspeţi. Hadnagy i-a luat locul lui Martinus.
55 |
În condiţiile în care Steaua a egalat-o pe CSMS Iaşi, ASA urcă din nou pe locul 6 în clasamentul intermediar al Ligii 1 şi este calificată în play-off, în acest moment.
55 |
Ocazie ASA! Voiculeţ a tras frumos de la distanţă, dar Pleşca a fost atent şi a prins fără mari probleme.
50 |
Fază controversată! Gazdele au cerut al doilea galben pentru Martinus, care a comis un henţ în încercarea de a bloca o lovitură liberă. Jucătorul oaspeţilor fusese avertizat cu câteva secunde înainte şi a riscat să fie eliminat.
50 |
cartonaş galben pentru Martinus.
46 |
Schimbare la FC Botoşani. Casado a intrat în locul lui Fulop.
46 |
45 |
Pauză la Tg. Mureş! ASA conduce cu 1-0, după o primă repriză în care golul lui Ţucudean a fost singurul eveniment important.
36 |
Pârvulescu a primit primul cartonaş galben al partidei.
34 |
Oaspeţii au încercat să ameninţe poarta lui Stăncioiu, dar şutul lui Vaşvari a tras departe de poartă de la distanţă.
25 |
Veşti proaste pentru ASA. CSMS Iaşi a deschis scorul la Piteşti, ceea ce înseamnă că mureşenii ratează play-off-ul în acest moment.
14 |
GOOOOOOOOOOOL, 1-0 ASA! Ţucudean a deschis scorul cu o execuţie superbă: şut la vinclu, după ce l-a păcălit din preluare pe Miron.
9 |
Ivan Gonzalez a avut o şansă de a deschide scorul, dar fundaşul gazdelor a ratat complet execuţia.
1 |
A început meciul. Oaspeţii au avut lovitura de start.

ASA Tg. Mureș - FC Botoșani 1-0. Vicecampioana s-a calificat în play-off

ASA Târgu Mureş s-a calificat, cu emoţii, în play-off-ul Ligii 1, La debutul lui Adi Mutu ca antrenor, vicecampioana s-a impus cu 1-0 în meciul de pe teren propriu cu FC Botoşani. George Ţucudean a înscris unicul gol al partidei.

Fostul atacant de la Dinamo şi Steaua a marcat în minutul 14, cu o execuţie spectaculoasă: şut la vinclu de la marginea careului, după ce l-a depăşit din preluare pe Miron.

Într-un meci cu puţine faze de poartă, gazdele au cerut al doilea cartonaş galben pentru Martinus, care a comis henţ la o lovitură liberă a lui Brandan.

Jucătorul dorit de Steaua în vară nu a fost eliminat, iar moldovenii au fost aproape să egaleze în minutul 75. Stăncioiu a intervenit, însă, superb la şutul din lovitură liberă al lui Vaşvari şi a respins în bara transversală.

Vicecampioana ediţiei trecute şi-a păstrat fără mari probleme avantajul minim şi a încheiat sezonul regulat pe locul 6, ultima poziţie care permite accesul în play-off.