Victor Pițurcă a auzit că FCSB vrea să joace în Ghecea și i-a dat replica lui Gigi Becali

Astra Astra
ASA Târgu Mureș ASA Târgu Mureș
    FINAL. Astra - ASA TÂRGU MUREȘ 1-5.
  • 89 | Goluri
    GOOOOOL ASA TÂRGU MUREȘ: 1-5, MANOLOV. Atacantul, intrat în repriza secundă, a reluat sub transversală, de pe linia careului de șase metri, după o centrare a lui Golanski de pe dreapta.
  • 77 | Goluri
    GOOOOOL ASA TÂRGU MUREȘ: 1-4, AXENTE. Atacantul a marcat cu o reluare din prima, cu stângul, pe colțul scurt, din interiorul careului, nemarcat de nimeni, după o pasă foarte bună a lui Golanski.
  • 70 | OcaziiAstra
    BARĂ ASTRA! Queiros a bătut în forță un aut lateral dreapta, mingea a lovit gazonul în interiorul careului, după care s-a înălțat, Budescu a încercat să lovească mingea, dar n-a atins-o, după care acesta s-a lovit de transversala porții lui Stăncioiu și a ieșit în aut. Dacă mingea intra în plasă, golul nu era valid
  • 68 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA ASA. A ieșit Louis Pedro, a intrat VELAYOS
  • 66 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA ASTRA. A ieșit De Amorim, a intrat ALEXANDRU STAN
    PRIMA SCHIMBARE LA ASA. A ieșit Brandan, a intrat MANOLOV
  • 65 | Faze meciAstra
    Axente a câștigat un duel umăr la umăr cu Oros, a intrat în careu după care a încercat să-l lobeze pe Lung jr, dar fără nicio șansă.
  • 64 | Faze meciAstra
    Budescu și-a mai încercat șansa cu un șut de la distanță, pe jos, dar Stăncioiu nu a mai fost păcălit și a reținut fără probleme.
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    BRANDAN pentru un fault asupra lui Oros
  • 50 | Cartonaşe Galbene
    MUREȘAN pentru un blocaj incorect aplicat lui Junior Morais
  • 49 | Faze meciAstra
    De Amorim i-a pasat lui Budescu iar acesta din urmă a înaintat, a driblat un jucător a intrat în careu a șutat la colțul lung, dar Stăncioiu a prins.
    A început repriza a doua
    A DOUA SCHIMBARE LA ASTRA. A ieșit Boldrin, a intrat FLOREA
    PRIMA SCHIMBARE LA ASTRA. A ieșit Lovin, a intrat PEDRO QUEIROS
  • 45+3 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 43 | Faze meciAstra
    Contraatac rapid al celor de la ASA. Același Brandan a mai oferit o pasă foarte bună, de data aceasta pentru Louis Pedro, olandezul a plecat într-o cursă solitară, a intrat în careu, dar a fost blocat providențial, în momentul șutului, de Enache
  • 41 | Goluri
    GOOOOOL ASA TÂRGU MUREȘ: 1-3, JAZVIC. Brandan i-a pasat foarte bine fostului atacant al celor de la CFR Cluj, acesta a plecat într-o cursă solitară, după care a șutat, din fața lui Lovin, cu efect, la colțul lung.
  • 39 | Faze meciAstra
    Axente a preluat în careu, cu spatele la poartă, a lobat peste Alves și a șutat peste poartă.
  • 35 | Cartonaşe Galbene
    ENACHE pentru un fault din spate asupra lui Brandan
  • 31 | Faze meciAstra
    Giurgiuvenii presează și încearcă să restabilească egalitatea cât mai repede. Budescu a șutat, dintr-o poziție destul de dificilă, lateral stânga, din apropierea liniei de corner, dar Stăncioiu n-a mai fost păcălit de data aceasta.
  • 29 | Cartonaşe Galbene
    BUDESCU pentru proteste, ca urmare a faptului că Morais a primit avertismentul din partea arbitrului Popa
    JUNIOR MORAIS pentru un fault asupra lui Louis Pedro
  • 27 | OcaziiAstra
    Mureșan a executat o lovitură liberă, de la aproximativ 30 de metri, cu efect, dar Lung jr a respins în corner, cu ceva dificultate
  • 24 | Goluri
    GOOOOOL ASTRA: 1-2, BUDESCU. ”Decarul” giurgiuvenilor a șutat, de la aproximativ 30 de metri, cu boltă, fără a impregna balonului o forță prea mare, dar Stăncioiu a scăpat balonul printre degete, de sub transversală, și acesta a intrat în plaăs.
  • 22 | OcaziiAstra
    Brandan a primit o pasă, cu mâna, de la Golanski, care a bătut în forță un aut, după care argentinianul a căutat colțul scurt, dar mingea a fost deviată în corner.
  • 16 | OcaziiAstra
    Teixeira a șutat de la marginea careului de 16 metri, după o pasă de la Budescu, din corner, dar mingea, deviată, a fost prinsă de Stăncioiu.
  • 12 | Goluri
    GOOOOOL ASA TÂRGU MUREȘ: 0-2, JAZVIC. Atacantul oaspeților a profitat de o mare eroare a lui Silviu Lung jr, care i-a pasat din greșeală. Jazvic l-a driblat apoi pe portarul Astrei, cu toată opoziția acestuia, a trecut și de Ricardo Alves și a trimis în plasă.
  • 12 | Faze meciAstra
    Budescu a primit o minge, în preajma careului de 16 metri, după care a șutat, dar slab, departe de poartă.
  • 7 | Goluri
    GOOOOOL ASA TÂRGU MUREȘ: 0-1, MUREȘAN. Mijlocașul celor de la ASA a scăpat de marcajul lui Takayuki, a reluat cu latul din șase metri, după centrarea lui Brandan din corner, printre picioarele lui Lung jr
  • 6 | OcaziiAstra
    Louis Pedro a primit o pasă pe diagonală de la Axente, a șutat, dar mingea a fost deviată în corner.
  • 2 | Faze meciAstra
    Morais a centrat de pe stânga, pe dreapta, destul de tare, dar Enache a ajuns la balon, a încercat o recentrare în careu, dar mingea a ajuns direct în brațele lui Stăncioiu.
Vasile MiriuțăASA Târgu Mureș

VIDEO Astra - ASA Târgu Mureș 1-5. Vicecampioana a dat recital la Giurgiu și a trecut pe primul loc al Ligii 1

Astra a resimțit din plin oboseala meciului din Europa League cu Inverness, în întrecerea internă, contra vicecampioanei ASA, dar și lipsa unor fotbaliști experimentați. Cu Enache, fundaș drepta, cu Oros și Ricardo Alves, în premieră colegi în centrul defensivei, giurgiuvenii au fost departe de pretențiile antrenorului Șumudică. În plus, Silviu Lung jr a prins poate cea mai slabă zi a sa de când s-a apucat de fotbal. Iată ingredientele care au dus la recitalul ASA-ului, echipă din care a marcat cine a vrut.

Prima repriză a partidei de la Giurgiu a avut un ritm alert. În minutul 7, oaspeții au deschis scorul prin Gabi Mureșan, complet liber în careu, din centrarea lui Brandan, și printre picioarele lui Lung jr. Peste doar cinci minute, ardelenii au dat din nou lovitura (12). Silviu Lung jr a greșit flagrant în momentul în care a vrut să dea o pasă la un coechipier. A lovit mingea slab, exact până la Jazvic, care a marcat cu sânge rece, după ce a trecut de portarul gazdelor și de Ricardo Alves.

În minutul 24, Astra a dat semne de viață. A revenit pe tabelă după ce Budescu l-a surprins pe Stăncioiu cu un șut de la aproximativ 30 de metri. Edi și-a recunoscut imediat vina și și-a cerut scuze în fața colegilor. Repriza s-a terminat după ce același Jazvic a reușit dubla printr-o execuție personală din afara careului (41), în stânga lui Lung jr.

La pauză, Șumudică a încercat să acopere găurile mari din primele 45 de minute. A trimis pe dreapta un fundaș de meserie, Queiros, l-a urcat pe Enache la mijloc și l-a scos din teren pe Boldrin, care putea fi eliminat după o intrare criminală asupra lui Gorobsov.

În minutul 77, apărarea lui Șumudică a fost din nou paralizată și Axente a punctat din pasa lui Golanski. Scorul final, Astra - ASA 1-5 a fost stabilit de bulgarul Manolov, care a trimis sub transversală, după ce Golanski și-a trecut în cont o nouă pasă decisivă (89).

Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul...

sucu-14

Video ”Execuție” în 21 de minute! Ostapenko...

ostapenko

Exclusiv ”A semnat”. Dan Șucu și Victor...

FOTBAL:ROMANIA-MUNTENEGRU, LIGA NATIUNILOR (14.06.2022)

Exclusiv Mihai Stoica îl așteaptă la FCSB, dar...

FOTBAL: Borussia Dortmund - PSG, ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

FC Barcelona, Barca Logo THW Kiel vs. FC Barcelona, Handball, EHF Champions League, Gruppenphase, Spieltag 7, Saison 202

Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

sucu-14

A făcut 5-4 în minutul 90+5 și a scris istorie! Echipa care, după 121 de ani, va juca în premieră în cupele europene