Matulevicius intră în locul lui Cabrera.
Paolucci iese, intră Markos.
76 |
Iese Hadnagy și intră Bordeianu.
72 |
GOOOOOOL FC BOTOȘANI! GOOOOOL VAȘVARI! Decarul gazdelor transformă cu multă siguranță lovitura de la 11 metri. FC Botoșani - Petrolul 1-0.
71 |
PENALTY FC BOTOȘANI! Dimitrov centrează de pe dreapta, Begeorgi respinge, fiind în careu, cu mâna.
64 |
A doua schimbare la Petrolul. Iese Stana, intră Guerriero.
63 |
Iese Gavrilă și intră Zoubir.
59 |
Iese Fulop, intră Roman. Un atacant în locul unui mijlocaș.
56 |
Pacar e avertizat pentru proteste.
56 |
Begeorgi e avertizat pentru un fault asupra lui Martinus.
46 |
A început repriza secundă.
45+2 |
PAUZĂ
45+2 |
Vașvari șutează de la 30 de metri, din lovitură liberă, puternic, dar pe centrul porții, și Cobrea reține.
44 |
Stana vede și el cartonașul galben.
44 |
Hadnagy e avertizat pentru o altercație cu Daniel Stana.
41 |
Hadnagy trimite spre poartă, Cobrea e depășit, dar Prestia respinge din apropierea liniei.
40 |
PARADĂ COBREA! Martinus reia după o centrare de pe stânga, periculos, dar Cobrea respinge de lângă bară, cu un reflex excepțional.
22 |
Bucșa e avertizat după un fault la centrul terenului.
9 |
Nicolae Mușat vede galben pentru simulare.
8 |
La o centrare de pe stânga, Martinus e ținut în careu de Pacar și gazdele cer penalty, dar arbitrul George Rădulescu a lăsat jocul să continue.

Botoșani - Petrolul 1-0. Vașvari a marcat din penalty

FC Botoşani a început cu dreptul play-out-ul. Echipa antrenată de Cristian Pustai a câştigat cu 1-0 acasă, în faţa codaşei Petrolul, graţie golului marcat de Gabriel Vaşvari.

Martinus a avut prima ocazie importantă a primei reprize, la cornerul executat de Fulop, dar Cobrea s-a opus. Imediat, şutul lui Hadnagy a fost respins din faţa porţii de Prestia. Moldovenii au continuat să atace şi în repriza secundă.

În minutul 71, centrarea lui Dimitrov a fost respinsă cu mâna de Begeorgi, iar George Rădulescu a dictat lovitură de la 11 metri pentru gazde. Vaşvari a transformat fără emoţii, iar FC Botoşani s-a impus cu 1- 0.

A fost primul succes al echipei pregătite de Cristian Pustai, după trei etape în care a pierdut de fiecare dată cu acelaşi scor, 0-1. Petrolul a ajuns la opt eşecuri la rând şi este tot mai aproape de liga secundă.