(la pauză 1-0)
90+4 |
Fluier final
90+4 |
Ocazie imensă pentru Corona Brașov! Horia Popa scapă singur către poartă, urmărit de Pîrvulescu, dar se hazardează și șutează din afara careului, slab și pe lângă poartă, irosind șansa unui gol care cu siguranță le-ar fi adus brașovenilor trei puncte
87 |
Neînțelegere în apărarea oaspeților, iar Gardoș e aproape de o greșeală care o putea costa pe Steaua, însă trimite în corner
81 |
Schimbare la Corona: iese Burlacu și intră Arce
75 |
Tatu trimite cu puțin pe lângă poartă, cu o lovitură de cap după o centrare de pe dreapta a lui Chipciu
74 |
Cartonaș galben pentru Paul Pîrvulescu
70 |
GOOOOL Steaua! Nicușor Stanciu șutează în stânga portarului, iar Marc nu mai poate interveni, deși ghicise colțul
69 |
Cartonaș galben pentru Vranjkovic
69 |
Penalty pentru Steaua! Chipciu a pătruns pe dreapta și a căzut, după un duel cu Burlacu, iar arbitrul Florin Marcu a arătat punctul cu var
68 |
Cartonaș galben pentru Nikolic, care a pătruns pe teren înainte ca arbitrul să își dea acordul
67 |
Ultima schimbare la Steaua: iese Kapetanos și intră Stefan Nikolic
64 |
Ocazie pentru Corona! Brata a primit în stânga careului o minge trimisă greșit de Martac, l-a driblat pe Chipciu și a șutat la colțul scurt, dar Tătărușanu blochează excelent
61 |
Cartonaș galben pentru Brata
59 |
Prima schimbare la gazde: iese Neacșa, înlocuit de Horia Popa
57 |
Steliștii încearcă tot felul de soluții, inclusiv la fazele fixe. Bourceanu primește o pasă scurtă din corner și centrează rapid de pe dreapta, dar Gardoș trimite peste poartă
55 |
Steaua e din ce în ce mai mult timp prezentă în jumătatea adversă de teren, dar nu găsește ultima pasă
50 |
Cartonaș galben pentru Neacșa, din cauză că a șutat în minge după fluierul arbitrului
49 |
Pantelis Kapetanos reușește să înscrie cu capul, după o centrare de pe stânga, dar golul nu este validat, din cauza unui fault în atac comis de grec, în momentul săriturii
48 |
Primul cartonaș galben al meciului este încasat de Alexandru Chipciu
46 |
Încă o modificare la oaspeți: iese Lukas Szukala și intră Adrian Cristea. După aceste două înlocuiri, Steaua își schimbă și sistemul de joc. Din experimentalul 3-5-2, antrenorul Laurențiu Reghecampf a trecut la obișnuitul 4-2-3-1
45 |
Ciprian Brata șutează pe jos, din afara careului, dar puțin pe lângă stâlpul stâng al porții lui Tătărușanu
41 |
Portarul Marc a prins cu siguranță șutul trimis de Cristian Tănase, direct dintr-o lovitură liberă de lângă careu
38 |
Ocazie mare pentru Steaua! Pîrvulescu și-a făcut foarte bine mingea în careul brașovenilor, dar a ratat complet șutul și a trimis în aut de margine
33 |
Atac bun al Stelei, început de Tănase, care a schimbat mingea pe dreapta, pentru Chipciu. Șeptarul a trimis mai departe, pentru Tatu, care a contolat excelent dar Tănase nu a apucat să primească în careu, fiind blocat excelent de Burlacu
28 |
Gardoș prelungește cu călcâiul o centrare din corner a lui Bourceanu, dar mingea a fost puțin prea înaltă pentru Tatu, care nu a reușit să trimită pe poartă
25 |
Centrare periculoasă a lui Bourceanu, din lovitură liberă, dar Varela este blocat foarte bine de apărătorii Coronei și portarul Marc prinde cu siguranță
23 |
Oaspeții presează în jumătatea de teren a brașovenilor, care preferă să aștepte și să încerce contraatacturi rapide
19 |
Luft al lui Tănase în careul Coronei, la o centrare din cădere trimisă de Pîrvulescu, din apropierea liniei de fund
15 |
GOOOOL Corona Brașov! Lukasz Szukala înscrie în proprie poartă, prelungind greșit o minge centrată de pe dreapta atacului echipei gazdă. Polonezul a trimis imparabil pentru Tătărușanu
14 |
Ocazie imensă pentru Steaua! Tatu i-a pasat excelent pe culoar lui Tănase, în spatele apărării brașovene, decarul Stelei a "ciupit" mingea pe lângă portarul Marc, dar și alături de poartă. Kapetanos nu a mai ajuns pentru a o împinge în plasă
8 |
Ocazie pentru Corona! Wanderson Silva a primit în careu o pasă pe jos, de pe stânga. Brazilianul a preluat și a tras în cros, dar mingea s-a dus peste poartă
5 |
Pantelis Kapetanos trimite alături de poartă, cu o lovitură de cap din careu, la capătul unei centrări de pe stânga
4 |
Ocazie pentru Steaua! Kapetanos primește în interiorul suprafeței de pedeapsă și îi așează lui Cristian Tănase, care șutează din prima, la colțul scurt, din marginea careului. Portarul Marc a reținut cu siguranță
3 |
Lui Sergiu Buș îi aparține primul șut pe poartă al meciului, însă mingea trimisă de atacantul gazdelor de la distanță este prinsă de Tătărușanu, care aștepta atent
1 |
Fluier de start al meciului dintre Corona Brașov și Steaua București, din etapa a 13-a a Ligii 1

Video rezumat: Corona Brașov - Steaua București

VIDEO Corona - Steaua 1-1. Campioana rămâne lider neînvins. Al doilea egal în acest sezon de Liga 1

Nou promovata Corona Brașov a ținut-o în șah pe campioana României sâmbătă, în etapa a 13-a a Ligii 1. Steaua a reușit doar un egal, 1-1, pe terenul echipei antrenate de Ionel Gane.

Campioana a început cu așezarea 3-5-2 și dominat clar, de la un capăt la celălalt al meciului, dar scorul a fost deschis de gazde, după un sfert de oră. Lukasz Szukala a marcat în proprie poartă, prelungind nefericit - și imparabil pentru Tătărușanu - o centrare venită de pe dreapta atacului brașovean. Golul a venit la doar câteva secunde după o ratare imensă a lui Tănase, care a trimis pe lângă poartă, din poziție de unu la unu cu portarul Traian Marc.

Elevii lui Laurențiu Reghecampf au presat insistent, dar au lăsat de dorit la finalizare. Tatu (28) și Pîrvulescu (38) au ratat ținta în două rânduri, iar Tănase a tras în brațele lui Marc, dint-ro lovitură liberă, până la pauză, iar gazdele au intrat la cabine în avantaj.

Steaua a făcut două schimbări încă de la pauză și a revenit la sistemul obișnuit, 4-2-3-1. La patru minute de la reluare, Kapetanos a avut un gol anulat pentru fault în atac, apoi roș-albaștrii au continuat să preseze în jumătatea de teren a Coronei. Brata a apărut și el periculos în careul Stelei, dar nu a reușit să îl învingă pe Tătărușanu (64). Peste cinci minute, Chipciu obținea un penalty după un duel cu Burlacu, iar Stanciu - intrat la pauză, în locul lui Tănase - a transformat lovitura de la 11 metri, egalând situația pe tabela de marcaj.

Deși au continuat să atace, oaspeții nu au mai putut marca și chiar puteau pierde, în ultimul minut, când Horia Popa a scăpat singur spre poarta lui Tătărușanu, dar s-a precipitat și a șutat slab, din afara careului, fără să nimerească ținta.

A fost al doilea egal al Stelei în campionat, în acest sezon. Cu două meciuri restante, campioana este în continuare lider în Liga 1.

Pentru echipa lui Reghecampf urmează meciul cu FC Basel, din etapa a patra a Grupei E din UEFA Champions League. Basel - Steaua se joacă miercuri, de la ora 21:45, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Fazele VIDEO se văd în timp REAL pe digisport.ro și pe m.digisport.ro.