Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League

• 90+6 | Faze meciDinamo
    Sevillano a reluat cu capul, din interiorul careului, dar fără emoții pentru dinamoviști
  • 90+2 | Faze meci
    Matei a ieșit accidentat. Mijlocașul a fost scos pe targă, dar și-a revenit după câteva minute de îngrijiri medicale.
  • 87 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA DINAMO. A ieșit Rotariu, a intrat VELICI
  • 85 | Cartonaşe Galbene
    Filip a primit un cartonaș galben, ca urmare a unui fault comis asupra lui Henrique
  • 78 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA DINAMO. A ieșit Bilinski, a intrat BOUBACAR
  • 77 | Cartonaşe Galbene
    Cooper a primit un galben pentru stările sale exagerate de nervozitate, în opinia arbitrului
  • 76 | Cartonaşe Galbene
    Bărboianu a primit un cartonaș galben
  • 76 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA OȚELUL. A ieșit Zaharia, a intrat SEVILLANO
  • 74 | OcaziiDinamo
    Lazăr, foarte bine lansat de Elton a ratat o mare oportunitate de a înscrie, a tras pe lângă poartă, dar faza a pornit de la un fault nesancționat al lui Rotariu
  • 65 | Goluri
    GOOOOOL DINAMO: 3-1, MATEI. Bilinski l-a deschis excelent în față pe Matei, iar mijlocașul a finalizat printr-o scăriță de efect
  • 61 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA OȚELUL. A ieșit Tudorie, accidentat, a intrat HENRIQUE
  • 60 | Goluri
    GOOOOOL DINAMO: 2-1, ROTARIU. Faza a plecat de la șutul lui Bărboianu, care n-a fost foarte puternic, Goicoechea a respins în lateral, mingea a ajuns la Matei care a centrat perfect în careul mic de unde Rotariu a finalizat cu capul de lângă Milea și Lovin.
  • 59 | Faze meci
    Tudorie s-a accidentat și se pare că nu mai poate continua
  • 52 | Goluri
    GOOOOOL DINAMO: 1-1, GRIGORE. Căpitanul roș-albilor a tras foarte bine de la 11 metri.
  • 51 | Penalty-uriDinamo
    PENALTY DINAMO. Grigore a tras și mingea l-a lovit în braț pe Astafei, iar arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri pentru gazde.
  • 49 | Faze meci
    3716 spectatori sunt prezenți la meci
    A început repriza a doua
    PRIMA SCHIMBARE LA DINAMO. A ieșit Șerban, a intrat MATEI
    PAUZĂ
  • 45 | OcaziiDinamo
    Șerban a executat o lovitură liberă, din afara careului direct pe poartă și Goicoechea le-a dat emoții colegilor pentru că a scăpat mingea printre picioare, dar s-a repliat repede și a prins mingea pe linia porții
  • 44 | Goluri

GOOOOOL OȚELUL: 0-1, GIURGIU. Faza a plecat de la Cooper, care i-a pasat lui Zaharia, acesta a sprintat, a intrat în careu după care a pasat în spate la Giurgiu, aflat pe linia careului de 16 metri, iar căpitanul gălățenilor a șutat cu interiorul la colțul lung, fără nicio emoție pentru naumovski.

• 40 | Cartonaşe Galbene
    Lovin pentru un fault comis asupra lui Bilinski
  • 36 | Faze meciDinamo
    Steliano Filip și-a încercat norocul cu un șut la poartă, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.
  • 28 | Ocazii
    OCAZIE DINAMO. Lazăr a reluat din cădere, din careul mic, o centrare venită de la Bilinski de pe stânga, dar Goicoechea a respins miraculos cu piciorul.
  • 19 | Ocazii
    Prestaia a profitat de o bâlbâială a lui Rotariu și a lui Durimel și a tras din întoarcere, de la 11 metri, dar peste transversală, după un corner al gălățenilor
  • 17 | Ocazii
    Cooper a dat o pasă de peste 40 de metri pentru Astafei, care a plecat excelent de la limita ofsaidului dar, până la urmă, a fost ajuns de Rus, care a respins în corner, cu emoții pentru întreaga suflare roș-albă.
  • 14 | Ocazii
    Prima ocazie de gol și a dinamoviștilor. Bilinski a fost în poziție de a marca, dar a tras în Goicoechea.
  • 9 | Faze meci
    Bilinski a reintrat pe teren cu mâna bandajată și continuă partida
  • 7 | Faze meci
    Bilinski a cerut să fie înlocuit după ce a căzut urât pe mâna, care era oricum bandajată
  • 5 | Cartonaşe Galbene
    Grigore a primit un cartonaș galben ca urmare a unui fault comis asupra lui Astafei.
  • 4 | Faze meci
    La București a început o ploaie torențială
  • 3 | Ocazii
    Primul șut la poartă a aparținut gălățenilor. Lovin a executat, pe jos, o lovitură liberă de la 17 metri, dar Naumovski a fost atent și a reținut.
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut dinamoviștilor.
Ewald LienenOțelul

VIDEO Dinamo - Oțelul 3-1. "Scăriţă" de efect Matei şi meci rezolvat în 13 minute

Dinamo a învins-o pe Oțelul cu 3-1 și se menține în lupta pentru un loc de Europa League. Gălățenii au condus la pauză cu 1-0, însă trupa din Șoseaua Ștefan cel Mare a întors spectaculos rezultatul în ultimele 45 de minute.

Dinamo rămâne pe locul 4, după victoria cu 3-1 în fața Oțelului. Alb-roșiii au avut prima ocazie prin Bilinski, care a pătruns impetuos în careu, însă șutul său a fost respins de Goicoechea. Dinamoviștii au trecut pe lângă deschiderea scorului și la acțiunea lui Bilinski. Polonezul a centrat pentru Lazăr, însă Goicoechea a reușit să întindă un picior salvator.

Oaspeții au înscris după o combinație de efect. Mingea a circulat pe traseul Cooper – Zaharia – Giurgiu și căpitanul Oțelului l-a învins pe Naumovski cu un șut plasat.

Prima repriză s-a încheiat cu lovitura liberă a lui Șerban la care Goicoechea a scăpat mingea printre picioare, însă uruguyanul a reușit să evite golul. Scorul de la pauză i-a înfuriat pe suporterii lui Dinamo, care și-au vărsat nervii pe Flavius Stoican, aflat în tribună după scandalul de la meciul cu Petrolul.

Gazdele au ieșit mai motivate de la cabine și au reușit repede egalarea. Centralul Comănescu a văzut henț la Astafei, iar Dragoș Grigore a transformat penalty-ul pentru 1-1. Dinamo a preluat conducerea prin Rotariu, care a profitat de gafa lui Goicoechea la centrarea lui Cosmin Matei, intrat in partea secundă.

Trupa lui Flavius Stoican s-a dezlănțuit și Cosmin Matei a majorat scorul la 3-1 cu o scăriță peste Goicoechea. Scorul putea lua proporții, dar Lazăr a ratat o ocazie imensă. Dinamo s-a impus cu 3-1 și păstrează șanse de a prinde un loc de Europa League, în timp ce Oțelul tremură pentru supraviețuirea în Liga 1.

Exclusiv ”A semnat”. Dan Șucu și Victor...

FOTBAL:ROMANIA-MUNTENEGRU, LIGA NATIUNILOR (14.06.2022)