GOOOL OȚELUL! Marquinhos execută și transformă, stabilind scorul final, 1-2
Celeban faultează în careu, iar gazdele primesc un penalty
Marquinhos execută bine o lovitură liberă, dar Cerniauskas reține!
Pătulea îi ia locul lui Sânmărtean
87 |
Galben pentru Enescu
85 |
GOOOL VASLUI! Același Antal transformă cu siguranță penalty-ul, iar Vasluiul se îndreaptă spre o nouă victorie!
84 |
Galben pentru Brăneț, după ce acesta îl faultează în careu pe Antal, la capătul unui contraatac rapid la oaspeților!
66 |
Temwanjera trimite de la mare distanță pentru un Brăneț ieșit, dar mingea nu prinde poarta cu puțin! Ocazie mare pentru oaspeți!
57 |
Ocazie mare pentru Temwanjera, care trimite sub transversală, dar Brăneț reușește să respingă în corner
28 |
GOOOL VASLUI! Șutul lui Wilk este deviat în poartă de Sîrghi, dar polonezul este creditat cu golul, după o fază în care mingea a circulat excelent pe traseul Antal - Sânmărtean
27 |
Tot Prahic are o nouă ocazie pentru oaspeți, dar trimite peste poartă din doi metri!
16 |
Giurgiu vede și el un cartonaș galben
13 |
Sipovic este primul avertizat al gălățenilor
7 |
Prahic semnează prima mare ocazie a meciului, reluând printr-o lovitură de cap peste poartă din careul mic după un corner
6 |
Șut Iorga din stânga, reține Cerniauskas
1 |
Temwanjera primește galben în primul minut!

Video rezumat: Oțelul - FC Vaslui

VIDEO Oțelul – FC Vaslui 1-2. Ewald Lienen este la cel de-al doilea eșec în două etape

Oţelul a suferit a doua înfrângere consecutivă cu Ewald Lienen pe bancă. În etapa a 15-a, gălăţenii au pierdut pe propriul teren cu 1-2 în faţa Vasluiului.

Gălățenii au început bine, însă Iorga a finalizat slab dintr-o poziţie destul de bună. A fost singura fază periculoasă a gazdelor din prima repriză. De partea cealaltă, vasluienii au ratat două mari ocazii de a deschide scorul prin Prahic, ambele în urma unor faze fixe.

Apărarea gălăţenilor a cedat totuși în minutul 28. Sânmărtean i-a pasat perfect lui Wilk, iar polonezul a deschis scorul după un șut deviat de Sîrghi. Elevii lui Liviu Ciobotariu nu s-au mulţumit cu avantajul de un gol şi au reuşit să fie mai periculoşi şi în repriza a doua. Brăneţ şi-a salvat echipa de şutul lui Temwanjera din minutul 56. Tot Temwanjera a profitat de o minge respinsă de portarul gălăţenilor, însă a trimis puţin pe lângă poartă de la mare distanţă.

Pe final, Brăneţ l-a faultat în careu pe Antal după o fază aproape copiată cu cea în care Florin Costea s-a ales cu ligamentele rupte după o intervenție similară a aceluiași portar în primăvara lui 2010, iar Cătălin Popa a arătat punctul cu var.

Antal a transformat fără emoţii, însă Oţelul a marcat golul de onoare în prelungiri, tot de la 11 metri. Marquinos a executat perfect penalty-ul obţinut de Sîrghi, după faultul lui Celeban. Vaslui a ajuns la a patra etapă fără înfrângere, în timp ce Oţelul a pierdut şi al doilea meci cu noul antrenor, Ewald Lienen, aflat pe banca gazdelor.