29 martie 2014 21:30
90+4 |
FINAL!
90+2 |
GOOOOL CFR! GOOOOL PICCOLO! Corner de pe dreapta, Djokovic centrează la scurt, Rada prelungește și Piccolo trimite cu capul, de la 2 metri, în plasă! Pandurii - CFR 0-1!
90 |
Momcilovic a văzut galben după un fault asupra lui Ogbu.
70 |
Deac pătrunde pe stânga, intră în careu, dar șutează peste transversală, dintr-o poziție favorabilă.
68 |
Iese Giusti și intră Buleică.
67 |
Florin Costea e înlocuit cu Tade.
62 |
Distefano e avertizat după un fault asupra lui Rui Pedro.
58 |
Piccolo e avertizat pentru un fault asupra lui Elton.
56 |
Distefano șutează de la 23 de emtri, șutul e deviat și Felgueiras prinde fără emoții.
51 |
Pleașcă vede galben pentru un fault asupra lui Fl. Costea.
46 |
46 |
Prima schimbare la Pandurii. Iese Ciucur și intră Nistor.
45+1 |
Pauză
45 |
Djokovic șutează din prima, de la 20 de metri, dar trimite peste transversală.
39 |
Giusti a scăpat singur cu portarul advers, dar Felgueiras a reușit să-l blocheze pe atacantul argentinian al Pandurilor.
11 |
Ciucur a centrat de pe stânga, Felgueiras a ieșit pe sub minge, dar Momcilovic a reluat slab, paralel cu linia porții.

Video rezumat: Pandurii - CFR Cluj

VIDEO Pandurii - CFR 0-1. Piccolo a marcat în minutul 90+2, prima victorie pentru Vasile Miriuță!

Pandurii a câștigat etapa trecută cu un gol marcat la ultima fază a meciului cu Dinamo și a pierdut în același fel sâmbătă seara, la Târgu Jiu, contra CFR-ului. E prima victorie pe care Vasile Miriuță o reușește pe banca formației clujene, la capătul unei partide cu puține faze de poartă.

Cu doi absenți importanți, Cadu și Camora, suspendați, clujenii s-au organizat foarte bine la mijlocul terenului și au încercat să blocheze sus acțiunile ofensive ale gazdelor. Florin Costea a apărut prima oară titular la CFR în acest an, fără să arate ceva deosebit, dincolo de determinare și dispoziție la efort.

Norocul a fost de partea oaspeților în prima repriză, în primul rând pentru că atunci când l-au scăpat pe Nicoară în banda stângă, și nu o dată, mijlocașul gorjenilor n-a putut trimite nici măcar o singură centrare utilizabilă.

Dar șansa cea mai mare pentru formația lui Miriuță a apărut chiar înainte de pauză, când Giusti a scăpat singur dar a întârziat șutul, iar când a trimis spre poartă Felgueiras a reușit să blocheze.

După pauză jocul a fost mai închis decât în prima parte, cu și mai puține faze de poartă și cu o luptă surdă la mijloc. Breeveld și Elton n-au găsit soluții să construiască repede, nici Nistor, introdus după primele 45 de minute, n-a putut crește ritmul și se părea că disputa se îndreaptă spre un 0-0 relativ echitabil.

Victoria CFR-ului a venit la ultima fază fixă a meciului, când Rada a prelungit incredibil, din piruetă, un balon centrat din corner, lăsându-l singur cu poarta pe Piccolo, care a înscris simplu, stabilind scorul final.