ratari
VIDEO ACS Poli - Dinamo 0-0. ”Câinii” termină anul în afara play-off-ului
VIDEO FC Voluntari - Sepsi 3-0. Victorie categorică a ilfovenilor
Gigi Becali
Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

• 90+3 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Silviu Lung junior, care a întârziat repunerea mingii la un aut de poartă
  • 90+2 | OcaziiPandurii
    Ocazie mare pentru Pandurii! Portarul Silviu Lung junior a avut o intervenție de zile mari și a scos din plonjon un șut superb trimis de Eric de la 20 de metri. Execuția brazilianului a semănat cu golul lui Dorinel Munteanu cu Anglia, de la Campionatul European din 2000
  • 86 | Goluri
    GOOOOL Astra! Takayuki Seto egalează cu un șut de senzație. După o respingere neconvingătoare a apărării gorjene, japonezul a tras din prima, de la marginea careului, catapultând mingea în plasa porții lui Gliwa, care nu a avut timp de reacție
  • 84 | Faze meciPandurii
    Șut de la distanță trimis de Găman, dar cu mult peste poartă
  • 78 | OcaziiPandurii
    Ocazie imensă pentru Pandurii! Portarul Silviu Lung jr a reușit o paradă extraordinară la lovitura de cap a lui Cordoș. Mingea a ajuns la Vasiljevic, care a trimis peste poartă din doar câțiva metri, dar a fost semnalizat în offside
    Ocazie pentru Pandurii! Eric a recuperat o minge în jumătatea de teren a oaspeților și l-a deschis în stânga pe Nicoară, care a centrat din prima. Mihai Roman a preluat bine, dar Lung i-a ieșit în întâmpinare și a trimis în corner
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Kouadja
  • 73 | Schimbări
    Ultima schimbare la Pandurii: iese Matulevicius și intră Dan Roman
  • 68 | Goluri
    GOOOOL Pandurii! Andrei Cordoș deschide scorul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Eric, dintr-o lovitură liberă de la distanță. Fundașul central a deviat pe spate, învingându-l pe portarul Silviu Lung jr, care a rămas țintuit pe linia porții
  • 66 | Schimbări
    Ultima schimbare la Astra: iese Fatai și intră Sebai Senin Hyacinthe, debutant în Liga 1
  • 59 | Faze meciPandurii
    Continuă presiunea gazdelor, care ajung în careu prin Eric, dar nici brazilianul nu poate găsi drumul spre poartă sau o pasă către un coleg mai bine plasat
  • 56 | Faze meciPandurii
    Giurgiuvenii cer penalty, la un șut al lui Florescu, blocat în careu de Cordoș. Astra reclamă că fundașul gazdelor a fost lovit de minge în mână
  • 55 | Faze meciPandurii
    Gorjenii conduc jocul și aduc des mingea în careul Astrei, dar nu reușesc să amenințe poarta giurgiuvenilor
  • 52 | OcaziiPandurii
    Ocazie pentru Pandurii! Dan Nistor a șutat de la circa 20 de metri, dar portarul Silviu Lung a reușit să respingă în corner de la rădăcina barei
  • 46 | Schimbări
    Înlocuire și la Astra: iese Chițu și intră Kouadja, care debutează în Liga 1
    A doua modificare la gazde: iese Buleică și intră Nicoară
    Schimbare la Pandurii: iese Paul Anton și intră Eric
    Începutul reprizei secunde
  • 45+2 | Final repriza 1
    Pauză la Târgu Jiu, acolo unde Pandurii și Astra Giurgiu se află la egalitate, scor 0-0
  • 45 | Faze meci
    De la margine se arată două minute de prelungire
  • 42 | Schimbări
    Prima schimbare a meciului e efectuată de Astra: iese Constantin Budescu și intră Gabriel Enache
  • 38 | Faze meciPandurii
    Gazdele au posesia în aceste momente și caută culoare către poarta lui Silviu Lung, dar fără succes, deocamdat. Asta se apără bine după ce pierde mingea și nu le lasă spații elevilor lui Edi Iordănescu
  • 35 | Faze meciPandurii
    Șut bun trimis de Dan Nistor, din afara careului, dar mingea e blocată de apărătorii giurgiuvenilor
  • 29 | Faze meciPandurii
    Răduț își face mingea pe șut din flancul stâng și trage la colțul scurt, dar Silviu Lung junior prinde fără probleme
  • 28 | Faze meciPandurii
    Budescu trimite din nou pe poartă, dintr-o lovitură liberă din colțul stâng al careului gazdelor, dar șutul său puternic este pe direcția portarului Gliwa, care a prins cu siguranță
  • 23 | OcaziiPandurii
    Budescu șutează surprinzător de la mijlocul terenului, iar portarul Gliwa este atent și respinge mingea de sub bară. Ar fi fost gol, fără intervenția goalkeeper-ului
  • 22 | Cartonaşe Roşii
    Eliminare directă la Astra! Danu Spătaru a primit direct cartonașul roșu, după o intrare cu talpa înainte, la mijlocul terenului, asupra lui Elton da Silva
  • 14 | Faze meciPandurii
    Astra a împins jocul în jumătatea de teren a Pandurilor, dar ocaziile întârzie să apară
  • 9 | Faze meciPandurii
    Budescu trimite peste poartă, după ce mingea i-a revenit în urma unei centrări respinse de apărarea gorjeană
  • 5 | Faze meciPandurii
    Centrare bună a lui Buleică, de pe dreapta, dar Matulevicius este prins între fundașii centrali ai Astrei și portarul Lung jr prinde cu siguranță
    Fluier de start al meciului dintre Pandurii Tg. Jiu și Astra Giurgiu, din etapa a 25-a a Ligii 1
Dorinel MunteanuAstra

VIDEO Pandurii - Astra 1-1. Oaspeții, la al nouălea meci la rând fără victorie pe teren străin în Liga 1

Astra Giurgiu a reușit să smulgă un punct din deplasarea cu Pandurii Târgu Jiu, dar rămâne fără victorie în deplasare de pe 24 august 2014. 1-1 a fost scorul joi, în etapa a 25-a, la capătul unui meci cu un final spectaculos.

Giurgiuvenii au jucat în inferioritate numerică încă din minutul 22, când Danu Spătaru a fost eliminat direct, pentru o intrare cu talpa înainte, la mijlocul terenului. Până să fie schimbat (44), Budescu a încercat o execuție care l-ar fi făcut favorit la golul anului, dar șutul său de la mijlocul terenului a fost respins în corner de portarul Gliwa (23). La poarta cealaltă, Răduț a încercat și el un șut din colțul careului blocat de Silviu Lung junior. Cele două formații au alternat momentele de posesie, dar ocaziile clare nu au mai apărut la vreuna dintre cele duă porți.

În a doua repriză, goalkeeper-ul oaspeților a blocat și un șut al lui Dan Nistor, de la circa 20 de metri, respingând în corner de la rădăcina barei. Giurgiuvenii au cerut și un penalty, Andrei Cordoș fiind lovit în braț în propriul careu de o minge șutată de George Florescu, dar arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue (56).

Tot Cordoș avea să deschidă și scorul în minutul 68, cu o lovitură de cap la capătul unei centrări trimise de Eric - intrat la pauză - dintr-o lovitură liberă. La 1-0, Pandurii a mai ratat două ocazii mari în același minut 78, prima dată prin Mihai Roman - intrat pe parcursul reprizei secunde - blocat de portar, iar a doua oară la o nouă lovitură de cap a lui Cordoș, respinsă spectaculos și util de Silviu Lung junior.

Golul egalizator i-a aparținut lui Takayuki Seto, cu un șut de excepție trimis din prima, de la 16 metri, care l-a lăsat fără reacție pe Gliwa (86). Gorjenii au încheiat în atac, dar portarului oaspeților i-a reușit un nou plonjon de excepție, la un șut superb semnat de Eric de Oliveira în al doilea minut de prelungiri.

Giurgiuvenii rămân fără victorie în deplasre din 24 august 2014, atunci când au câştigat pe terenul Rapidului cu 2-0. De atunci, au adunat 7 egaluri și două înfrângeri.