0 - 1
Petrolul logo Petrolul
29.03.2016, 20:30, Digi Sport 1
90+4 |
Final de meci la Timişoara! Petrolul se impune cu 1-0 şi pune capăt unei serii de 10 meciuri fără victorie în campionat. De cealaltă parte, Petre Grigoraş debutează cu un eşec pe banca bănăţenilor.
90 |
Ocazie Poli! Timişorenii puteau egala în ultimul minut, printr-un jucător al Petrolului, Alexandru David, care a fost aproape de autogol. Cobrea a fost, însă, atent şi a prins.
89 |
Ultima schimbare şi la Petrolul. Inez i-a luat locul lui Stana.
87 |
Cobrea a fost avertizat, pentru că a tras de timp.
82 |
Ocazie Poli! Bărbuţ a trimis cu capul, după o centrare foarte bună de pe partea stângă, dar mingea a trecut puţin pe lângă poartă.
81 |
Ultima schimbare la gazde. Nimley a intrat în locul lui Goga.
80 |
Abia intrat pe teren, Mareş a fost avertizat de centralul Florin Marcu.
74 |
O nouă modificare la oaspeţi. Autorul golului, Astafei, a fost înlocuit de Mareş.
73 |
Cartonaş galben pentru Stana.
68 |
Schimbare la Petrolul. Gavrilă a intrat în locul lui Ziani.
61 |
Ocazie Poli! Elek, încă o dată aproape de gol. Atacantul gazdelor a tras dintr-o poziţie asemănătoare celei din care Astafei a deschis scorul, dar Cobrea a intervenit din nou foarte bine.
60 |
Schimbare la Poli. Doman a intrat în locul lui Melinte.
58 |
Cartonaş galben primit de Elek.
52 |
Ocazie Poli! Elek a avut şi el şansa de a marca, după o centrare a lui Belu, dar reluarea din cădere a atacantului timişorean a trecut pe lângă poartă.
48 |
Cartonaş galben pentru Goga.
46 |
45+1 |
Pauză la Timişoara! Petrolul conduce cu 1-0, prin golul marcat de Astafei.
44 |
Cartonaş galben pentru Astafei.
40 |
Schimbare la Poli. Bărbuţ a intrat în locul lui Zicu.
31 |
Ocazie Poli! Timişorenii au avut şansa de a egala, după o fază confuză. Cobrea a respins, însă, cu un reflex frumos mingea trimisă cu capul de Torres.
24 |
GOOOOOOOOOL, 1-0 Petrolul! Oaspeţii au deschis scorul, prin Astafei, care a primit mingea într-o poziţie ideală în careul advers şi a finalizat simplu, cu un şut la colţul lung.
18 |
Ocazie Poli! Elek a reluat cu capul la colţul scurt, după o lovitură de colţ, dar Cobrea a fost atent şi a reţinut.
16 |
Ocazie Poli! O nouă şansă pentru gazde, prin Goga, al cărui şut frumos din marginea careului a fost prins de Cobrea.
6 |
Ocazie Poli! Javi Hernandez a fost aproape de deschiderea scorului, dar şutul său a trecut pe lângă poarta lui Cobrea.

Video rezumat: ACS Poli - Petrolul

ACS Poli Timișoara - Petrolul 0-1. Ploieştenii au obţinut prima victorie după 10 meciuri

Petrolul a spart gheaţa şi a reuşit prima victorie după mai bine de patru luni. "Lupii galbeni" au câştigat în deplasarea cu Poli Timişoara, scor 1-0, unicul gol fiind marcat de Victoraş Astafei.

Astfel, Petrolul i-a stricat debutul lui Petre Grigoraş pe banca lui Poli si a pus capăt unei serii de zece meciuri fără victorie în campionat.

Gazdele au început mai bine. În debutul meciului, Javi Hernandez nu a prins spaţiul porţii, iar Cobrea a intervenit la şutul lui Goga. Portarul Petrolului i-a refuzat golul şi lui Elek.

La cealaltă poartă, jucătorii lui Ionel Gane au dat lovitura la prima oportunitate de care au beneficiat. Astafei a înscris în minutul 24, cu un şut frumos la colţul lung.

Timişorenii au fost din nou aproape de gol prin Torres, dar Cobrea a fost în continuare de netrecut.

După pauză, Elek a ratat şi el două ocazii, iar bănăţenii puteau primi un ajutor nesperat chiar în ultimul minut, când Alexandru David a fost aproape de autogol.

S-a terminat 1-0 pentru Petrolul, care are 4 puncte din 6 posibile şi nu a primit gol de la venirea lui Gane.

Dupã patru etape din play-out, cele două echipe ocupă ultimele poziţii ale clasamentului, cele care duc în liga a doua.