1 - 0
Sturm Graz logo Sturm Graz
29 ianuarie 2016
90 |
Final de meci! Steaua s-a impus cu 1-0 în faţa lui Sturm Graz, prin golul marcat de Ciprian Marica.
77 |
Ocazie Steaua! Momcilovic a fost foarte aproape de primul său gol la Steaua, după o schemă bine executată la un corner.
75 |
Schimbare la Steaua. Tudorie a intrat în locul lui Pintilii.
75 |
O nouă modiciare la Steaua. Ştefănescu a intrat în locul lui Marica.
73 |
Ocazie Sturm! O minge pierdută uşor de Muniru s-a transformat într-o şansă de gol pentru Lovric, al cărui şut de la distanţă a trecut puţin pe lângă poarta lui Cojocaru.
72 |
Ocazie Sturm! Bawab a salvat de pe linia porţii, după un corner al celor de la Sturm.
64 |
Ocazie Sturm! Edomwonyi a tras din interiorul careului, dintr-o poziţie bună, dar mingea trimisă de jucătorul austriecilor s-a dus pe mijlocul porţii, iar Cojocaru a prins fără emoţii.
61 |
GOOOOOOOOOOOL, 1-0 Steaua! Marica înscrie primul său gol pentru Steaua, după o pasă excelentă a noului intrat Chitoşcă şi o mare greşeală de portar.
60 |
O nouă modificare la Steaua. Chitoşcă a intrat în locul lui Enceanu.
46 |
Schimbare la Steaua. Momcilovic l-a înlocuit pe Toşca.
46 |
Schimbare la Steaua. Cojocaru i-a luat locul lui Niţă.
46 |
Schimbare la Steaua. Bawab a intrat în locul Varela.
46 |
45 |
Pauză! Steaua şi Sturm Graz sunt la egalitate, scor 0-0. Campioana României a ratat un penalty.
41 |
Ocazie Steaua! Hamroun a trimis cu capul peste poartă, din poziţie excelentă, după o centrare ideală a lui Râpă.
27 |
Papp a încercat un şut de la distanţă, dar execuţia sa a fost slabă şi nu foarte bine plasată, iar portarul austriecilor a prins fără probleme.
17 |
Ocazie Sturm! Austriecii au avut şansa de a marca, dar Varela a intervenit excelent şi a respins în corner.
16 |
Hamroun a ratat lovitura de la 11 metri. Algerianul a tras peste poartă.
15 |
Penalty Steaua! Marica a scos lovitura de la 11 metri, după o pasă excelentă primită de la Hamroun. Noul atacant al roş-albaştrilor a forţat faultul, lăsându-şi picioarele în spate, dar contactul a fost evident.
1 |
A început meciul, cu o întârziere de 20 de minute.
0 |
Meciul nu poate începe deocamdată, pentru că arbitrii nu au venit încă pe teren.
0 |

Ultimul sosit la Steaua, germanul Timo Gebhart, se află în tribună, de unde îşi va urmări noii colegi.

VIDEO Steaua - Sturm Graz 1-0. Marica a adus a doua victorie în Turcia

Ciprian Marica a înscris primul gol de la transferul la Steaua, iar campioana s-a impus cu 1-0 în faţa lui Sturm Graz, locul din Austria, în al treilea amical din această iarnă. Fostul dinamovist a scos şi un penalty, ratat, însă, de Hamroun.

Meciul, la care au asistat ultima achiziţie a campioanei, Timo Gebhart, dar şi Dumitru Dragomir, Ionel Ganea şi Cristi Dulca, a început cu 20 de minute întârziere, din cauza arbitrilor, care nu au ajuns la timp.

După ce a reuşit o pasă de gol în primul amical al iernii, 2-2 cu Young Boys, Marica s-a remarcat din nou. În minutul 15, a obţinut un penalty, pe care Hamroun l-a ratat, trimiţând peste poartă.

Algerianul care a împlinit 27 de ani în urmă cu două zile a mai irosit o ocazie până la pauză, din centrarea lui Râpă.

În minutul, 61 Marica şi-a trecut în cont prima reusita la Steaua, cu largul concurs al portarului Esser, după o pasă excelentă a lui Chitoşcă, jucător care a ajuns deja la un acord de împrumut cu FC Voluntari.

Bawab a salvat de pe linia porţii, după un corner al celor de la Sturm, apoi un alt un alt jucător transferat în această iarnă de Steaua, Momcilovic, a fost aproape de gol.

"Sunt mulţumit de randamentul jucătorilor. Nu mă interesează rezultatele în momentul de faţă. Am avut anumite probleme, Stanciu are o problemă musculară şi nu vrem să riscăm nimic. Adi Popa a fost răcit.

La ultimele două amicale, vrem să folosim o echipă cât mai apropiată de cea pe care o vom avea în primele meciuri oficiale", a declarat tehnicianul roş-albaştrilor, Laurenţiu Reghecampf, la finalul întâlnirii.

Următorul amical al Stelei este cel împotriva lui Ludogorets, care va avea loc pe 31 ianuarie, de la ora 19:00, şi va fi transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.