3 - 1
FC Botoșani logo FC Botoșani
19.12.2016, ora 20:30
90+4 |
FINAL DE MECI! Viitorul se impune cu 3-1 în faţa lui FC Botoşani şi revine pe primul loc în Liga 1, poziţie pe care de altfel va încheia 2016. Răzvan Marin a fost, indiscutabil, omul meciului.
87 |
Ultima schimbare şi la Viitorul. Daniel Lopez i-a luat locul lui Benzar.
86 |
Cartonaş galben pentru Cucu, după un fault asupra lui Florinel Coman.
84 |
Ultima modificare la oaspeţi. Târnovan a intrat în locul lui Elek.
80 |
Ocazie Viitorul! Florinel Coman şi noul intrat Cicâldău au avut şansa la aceeaşui fază de a închide definitiv meciul, dar au ratat din poziţii excelente.
78 |
A doua schimbare la Viitorul. Nedelcu a fost înlocuit de Carp.
74 |
Schimbare la Viitorul. Cicâldău a intrat în locul lui Iancu.
66 |
Ocazie Viitorul! Răzvan Marin a avut şansa dublei. Scăpat singur cu Albuţ, mijlocaşul gazdelor a tras puţin pe lângă poartă.
63 |
Schimbare la oaspeţi. Hergheligiu a intrat în locul lui Mihai Roman.
62 |
GOOOOOL, 3-1 Viitorul! Răzvan Marin, cel mai bun om de pe teren, a marcat un gol pe care îl merita. Lansat foarte bine de Florinel Coman, a finalizat elegant, cu o scăriţă de efect, din interiorul careului.
50 |
GOOOOOL, 2-1 Viitorul! Continuă prestaţia la superlativ a lui Răzvan Marin. Tânărul mijlocaş a centrat superb, din prima, cu piciorul stâng, pentru Chiţu, care a înscris simplu cu capul, din apropiere.
49 |
Ocazie Viitorul! Încă o şansă irosită prea uşor de elevii lui Gică Hagi, prin Florinel Coman, care a trimis din prima peste poartă din interiorul careului, după centrarea foarte bună a lui Ganea.
46 |
45 |
PAUZĂ! Viitorul şi FC Botoşani sunt la egalitate, scor 1-1, după o repriză plină de evenimente.
41 |
Ocazie Viitorul! Răzvan Marin a creat o nouă şansă mare pentru gazde. Chiţu a irosit, însă, oportunitatea de a-şi aduce echipa în avantaj, în situaţie de singur cu portarul.
38 |
Schimbare la Botoşani. Popovici a intrat în locul lui Plămadă.
34 |
ŞI Iancu a primit cartonaşul galben, după duelul verbal mai dur cu Albuţ.
34 |
Albuţ a fost avertizat, după un conflict cu Gabi Iancu.
28 |
Ocazie Viitorul! O nouă pasă senzaţională a lui Răzvan Marin pentru Florinel Coman, care a intrat în centru şi a tras de la marginea careului, dar Albuţ s-a remarcat cu o paradă providenţială.
24 |
Ocazie Viitorul! Gazdele puteau trece în avantaj, prin Benzar, dar şutul din prima al acestuia a fost respins de Albuţ cu un reflex foarte bun.
16 |
GOOOOOL Viitorul, 1-1! Gabi Iancu a executat lovitura de pedeapsă pe centrul porţii şi a restabilit egalitatea.
15 |
Penalty pentru Viitorul! Istvan Kovacs a arătat punctul cu var, după un fault pe care Burcă l-a comis în propriul careu asupra lui Florinel Coman. Faza a pornit de la o pasă de excepţie a lui Răzvan Marin.
6 |
Ocazie Botoşani! Şansă mare pentru Roman de a face dubla şi de mări avantajul echipei sale, dar Buzbuchi a reuşit să respingă în situaţie de unu contra unu.
1 |
GOOOOOL, 1-0 Botoşani! Deschidere de scor rapidă, după doar 8 secunde la la începutul meciului. La o pasă în adâncime, Ganea şi Buzbuchi nu s-au înţeles, iar Mihai Roman a profitat şi a înscris în poarta goală.
1 |
A început meciul. Lovitura de start a aparţinut oaspeţilor.

Video rezumat: FC Viitorul - FC Botoșani

Viitorul - FC Botoșani 3-1. Echipa lui Gică Hagi termină 2016 pe primul loc în Liga 1

Viitorul a intrat în vacanţă de pe primul loc în Liga 1. Echipa lui Gică Hagi a învins FC Botoşani cu 3-1, deşi a luat gol în secunda opt.

Meciul de la Ovidiu nu a început bine pentru gazde. Moldovenii au deschis scorul în secunda 8, după ce Mihai Roman a profitat de o neînţelegere între Ganea şi portarul Buzbuchi şi a marcat cel mai rapid gol al actualei ediţii de campionat.

Mai mult decât atât, Botoşaniul putea face 2-0, dar Buzbuchi s-a revanşat la ocazia aceluiaşi Roman, în minutul 6.

Ratarea s-a răzbunat la finalul primului sfert de oră de joc. Florinel Coman, lansat senzaţional de Răzvan Marin, a scos un penalty, iar Gabi Iancu a egalat.

Până la pauză, Viitorul putea trece în avantaj. Constănţenii, cu Răzvan Marin în zi excelentă, au avut trei ocazii mari, dar Benzar, Florinel Coman şi Chiţu nu au reuşit să-l bată pe Albuţ.

La cinci minute de la reluare, inevitabilul s-a produs. Marin a centrat superb de pe partea stângă, iar Chiţu a făcut 2-1 cu o lovitură de cap din apropiere.

Internaţionalul de 20 de ani şi-a completat prestaţia extraordinară în minutul 62, când a finalizat elagant o pasă primită de la Coman, şi a stabilit rezultatul ultimei partide a anului în Liga 1.

După a şasea victorie consecutivă în toate competiţiile, Viitorul şi-a păstrat primul loc. Trupa lui Hagi are două puncte peste Steaua, înaintea pauzei de iarnă.