3 - 1
UTA Bătrâna Doamnă logo UTA Bătrâna Doamnă
01.06.2016, ora 18:00
90+4 |
FINAL DE MECI! Dunărea Călăraşi se impune cu 3-1, după un meci în care a avut şi trei bare, şi ia o opţiune serioasă pentru a merge mai departe în barajul de promovare în Liga 1. Returul este programat sâmbătă, la Arad, de la ora 18:00.
90+3 |
Ultima schimbare la gazde. A ieşit Alami şi a intrat Chiţu.
87 |
Încă o schimbare la UTA. Copil a fost înlocuit de Adrian Petre.
87 |
Copil a primit cartonaşul galben.
84 |
Ocazie Dunărea! Stoica putea marca al patrulea gol al gazdelor, dar şutul său a lovit bara porţii lui Lungu. A treia bară a meciului, toate în dreptul călărăşenilor.
81 |
Schimbare la gazde. Introdus pe teren în prima repriză, Balint a fost înlocuit de Valentin Andrei.
80 |
GOOOOL, 3-1 Dunărea! Gazdele se desprind, cu zece minute înainte de final. Kanda a înscris al trielea gol al Dunării, lobându-l elegant pe Miron de la marginea careului.
72 |
O nouă modificare la UTA. Strătilă i-a lăsat locul lui Ciprian Rus.
70 |
Ocazie Dunărea! Kanda a irosit o nouă oportunitate pentru gazde, care se puteau desprinde la două goluri. Mijlocaşul gazdelor a trimis puţin pe lângă poartă, din interiorul careului.
69 |
Strătilă a primit, la rândul său, un cartonaş galben.
63 |
Schimbare la Uta. Jorza a intrat în locul lui Tănase.
61 |
Panait a primit cartonaşul galben.
58 |
Cartonaş galben primit de Covaci.
51 |
Ocazie Dunărea! Valentin Alexandru a fost aproape de hat-trick, după o centrare foarte bună a lui Ţenea, dar, de această dată, mingea trimisă cu capul de atacantul călărăşan a fost prinsă de Miron.
46 |
45+1 |
PAUZĂ! Dunărea Călăraţi conduce cu 2-1, după o primă repriză spectaculoasă.
45 |
GOOOOL, 2-1 Dunărea! În ultimul minut al primei reprize, gazdele revin în avantaj, graţie dublei lui Valentin Alexandru. Atacantul echipei lui Adrian Mihalcea a înscris tot cu o lovitură de cap, după o altă neatenţie în apărarea arădenilor.
43 |
GOOOOL UTA, 1-1! Împotriva cursului jocului, oaspeţii au egalat chiar înaintea pauzei, prin Strătilă, care, lansat foarte bine de Denis Man, a marcat în poarta goală, după ce l-a driblat pe Lungu.
32 |
Schimbare la gazde. Vădrariu, accidentat, a fost înlocuit de Valentin Balint.
28 |
Ocazie Dunărea! A doua bară pentru gazde. De această dată, ghinionistul a fost Valentin Alexandru, care nu a putut înscrie după o lovitură de cap din apropiere.
26 |
Ocazie Dunărea! O neînţelegere între Miron şi Botiş le-a oferit gazdelor şansa de a se desprinde, dar Stoica a ratat incredibil cu poarta goală, din 7-8 metri.
15 |
Ocazie Dunărea! Alami a şutu surprinzător, din întoarcere, de la aproximatic 20 de metri, iar mingea a lovit bara porţii lui Miron.
4 |
GOOOOL, 1-0 Dunărea! Gazdele au deschis rapid scorul, prin Valentin Alexandru, care a l-a învins pe Miron cu o lovitură de cap din mijlocul careului. Atacantul călărăşenilor era complet nemarcat şi a putut trimite fără probleme în poartă.
3 |
Ocazie Dunărea! Început bun al gazdelor, care puteau marca prin Kanda, dar şutul din unghi al mijlocaşului a fost respins de Miron.
1 |
Cartonaş galben primit de Mihai Popescu.
1 |
A început meciul. Gazdele au avut lovitura de start.

Video rezumat: Dunărea Călăraşi - UTA Bătrâna Doamnă

Dunărea Călăraşi - UTA 3-1. Gazdele au câştigat turul barajului de promovare în Liga 1

Dunărea Călăraşi a câştigat cu 3-1 primul meci al barajului de promovare cu UTA Bătrâna Doamnă. Câştigătoarea dublei se va lupta cu FC Voluntari pentru un loc în viitoarea ediţie a Ligii 1.

Meciul dintre ocupantele locuri 2 din liga secundă a început abrupt. Valentin Alexandru a deschis scorul pentru echipa lui Adi Mihalcea în minutul 4, iar în prima jumătate de oră a mai ratat trei marii ocazii, trimiţând de două ori în bară.

Împotriva cursului jocului, UTA a egalat cu două minute înainte de pauză, prin Strătilă, însă la pauză s-a intrat cu 2-1 pentru Dunărea, după ce Valentin Alexandru a reuşit dubla.

Atacantul de 24 de ani al Dunării a ajuns, astfel, la 25 de goluri marcate în acest sezon.

"Mi-ar face plăcere să aud că sunt echipe interesate de el, dar cred că dacă vom promova, el va rămâne aici", a spus Adrian Mihalcea despre elevul său.

În repriza a doua, gazdele au mai trimis o dată în bară, prin Stoica, înainte ca Badouin Kanda să stabilească rezultatul final, în minutul 80, cu un lob elegant din marginea careului.

"E un rezultat pe care putem să-l remontăm şi ne vom agăţa de orice, pentru că în faţa suporterilor ştim să jucăm şi credem în şansa noastră", a declarat antrenorul arădenilor, Roland Nagy.

"Ştiu ce atmosferă fac cei de la Arad, ştiu că vom fi supuşi unei presiuni mari, dar eu zic că, dacă vom avea puţină maturitate, vom reuşi să câştigăm la Arad", a răspuns Mihalcea.

Returul se joacă sâmbătă, de la ora 18:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, iar câştigătoarea dublei va lupta în barajul pentru promovarea în Liga 1 cu FC Voluntari.