• La Liga, etapa 13: Real Madrid - Malaga (sâmbătă, Digi Sport 2, ora 17:15) şi Valencia - Barcelona (duminică, Digi Sport 2, ora 21:45)
  • Fotbal, Liga 1, etapa a 19-a: Botoşani - Craiova (vineri, 20:45, Digi Sport 1) şi Astra - FCSB (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Lyon a bifat prima victorie după patru etape în Ligue 1. Nabil Fekir a făcut diferenţa în derby-ul cu Monaco, câştigat de OL cu 3-2.

Francezul de 24 de ani a pasat mai întâi decisiv la golul lui Mariano Diaz. Monegascii au egalat după un contraatac finalizat de Rony Lopes.

Fekir a readus-o în avantaj pe Lyon la mijlocul primei reprize, dar. până la pauză, s-a mai marcat o dată. Adama Traore a prins un şut fabulos, care l-a lăsat fără replică pe Lopes.

În repriza a doua, cele două echipe au evoluat mai prudent. Meciul se îndrepta spre o remiză, însă Fekir a făcut diferenţa cu un şut perfect, din lovitură liberă.

S-a terminat 3-2 pentru Lyon, care a urcat, cel puțin pentru moment, pe podium, la șase puncte în urma lui PSG și la trei, în spatele lui Monaco.

Echipele:

Lyon: Lopes - Tete, Yanga-Mbiwa, M. Diakhaby, F. Mendy (Marcal, 84) - Ndombele (Maolida, 80), Fekir, Tousart - B. Traore (Depay, 60), Mariano, Aouar.
Antrenor: Bruno Genesio.

Monaco: Subasic - A. Traore, Glik, Jemerson, Kongolo - S. Meite, Moutinho - R. Lopes, A. Traore (Tielemans, 79), Lemar (Boschilia, 89) - K. Balde (G. Carillo, 90+2).
Antrenor: Leonardo Jardim.