Australianul Lleyton Hewitt şi-a amânat retragerea din activitate cu cel puţin un meci, după ce l-a învins pe compatriotul său James Duckworth în primul tur la Australian Open, primul turneu de tenis de Grand Slam din acest an, cu 7-6 (7/5), 6-2, 6-4, marţi, la Melbourne.

Fostul nr.1 mondial, ajuns pe locul 308 la vârsta de 34 ani, dispută ultimul său turneu înainte de a deveni căpitan al echipei de Cupa Davis a Australiei, aceasta fiind de altfel a 20-a participare la competiţia australiană.

În următoarea fază, Hewitt va da piept cu spaniolul David Ferrer, nr. 8 mondial şi cap de serie nr.8.

Rezultatele de marţi - simplu masculin (turul 1):

Andy Murray (Marea Britanie/N.2) - Alexander Zverev (Germania) 6-1, 6-2, 6-3
Fernando Verdasco (Spania) - Rafael Nadal (Spania/N.5) 7-6 (8/6), 4-6, 3-6, 7-6 (7/4), 6-2
Dudi Sela (Israel) - Benjamin Becker (Germania) 6-1, 6-3, 2-6, 6-2
Andrei Kuznetsov (Rusia) - Ryan Harrison (SUA) 7-5, 6-4, 6-4
Jeremy Chardy (Franţa/N.30) - Ernests Gulbis (Letonia) 7-5, 2-6, 6-7 (5/7), 6-3, 13-11
Gael Monfils (Franţa/N.23) - Yuichi Sugita (Japonia) 6-1, 6-3, 6-2
Nicolas Mahut (Franţa) - Marco Cecchinato (Italia) 4-6, 6-2, 6-2, 6-2
Stephane Robert (Franţa) - Bjorn Fratangelo (SUA) 6-2, 6-2, 6-2
Rajeev Ram (SUA) - Kevin Anderson (Africa de Sud/N.11) 7-6 (7/4), 6-7 (4/7), 6-3, 3-0 - abandon
Milos Raonic (Canada/N.13) - Lucas Pouille (Franţa) 6-1, 6-4, 6-4
Tommy Robredo (Spania) - Malek Jaziri (Tunisia) 7-5, 3-6, 4-6, 7-6 (9/7), 8-6
Tim Smyczek (SUA) - Daniel Gimeno-Traver (Spania) 6-1, 3-6, 6-3, 6-2
Jack Sock (SUA/N.25) - Taylor Fritz (SUA) 6-4, 3-6, 0-6, 6-3, 6-4
Radek Stepanek (Cehia) - Tatsuma Ito (Japonia) 6-4, 6-3, 6-7 (5/7), 6-2
David Ferrer (Spania/N.8) - Peter Gojowczyk (Germania) 6-4, 6-4, 6-2
Thomaz Bellucci (Brazilia) - Jordan Thompson (Australia) 6-2, 6-3, 6-2
Steve Johnson (SUA/N.31) - Aljaz Bedene (Marea Britanie) 6-3, 6-4, 7-6 (7/3)
Feliciano Lopez (Spania/N.18) - Daniel Evans (Marea Britanie) 6-1, 6-0, 6-4
Guido Pella (Argentina) - Steve Darcis (Belgia) 2-6, 3-6, 6-3, 7-5, 6-1
Marcel Granollers (Spania) - Matthew Ebden (Australia) 6-2, 4-6, 6-1, 6-4
John Isner (SUA/N.10) - Jerzy Janowicz (Polonia) 6-3, 7-6 (9/7), 6-3
Bernard Tomic (Australia/N.16) - Denis Istomin (Uzbekistan) 6-7 (4/7), 6-4, 6-4, 6-4
Simone Bolelli (Italia) - Brian Baker (SUA) 7-6 (8/6), 7-6 (7/3), 6-7 (2/7), 7-6 (7/5)
John Millman (Australia) - Diego Schwartzman (Argentina) 3-6, 5-7, 7-6 (7/2), 5-0 - abandon
Gilles Muller (Luxemburg) - Fabio Fognini (Italia/N.20) 7-6 (8/6), 7-6 (9/7), 6-7 (5/7), 7-6 (7/1)
Joao Sousa (Portugalia/N.32) - Mihail Kukuşkin (Kazahstan) 6-3, 6-4, 6-3
Santiago Giraldo (Columbia) - Donald Young (SUA) 6-4, 1-6, 6-3, 6-2
Samuel Groth (Australia) - Adrian Mannarino (Franţa) 7-6 (8/6), 6-4, 3-6, 6-3.