• Liga 1 - Play-out etapa a 13-a: Concordia Chiajna - Botoşani, pe DigiSport 1, luni, 29.05, ora 20:30
  • Handbal masculin - Champions League Final 4: Veszprem - PSG (Digi Sport 1, sâmbătă, 03.06, ora 16:15) şi Vardar - Barcelona (DigiSport 1, sâmbătă, 03.06, ora 19:00)

Ştiinţa Bacău şi-a turat la maximum motoarele pentru a câştiga derbiul rundei a 16-a cu CSM Bucureşti. Campioana a avut nevoie de set decisiv pentru a se impune.

Știința și CSM București au făcut spectacol total la Bacău. Primul set a fost sub semnul echilibrului până la 17-17, când bucureștencele au forțat și s-au impus la 19. Gazdele au echilibrat situația după actul al doilea, câştigat cu 25-16, apoi, Moise, Rogojinaru şi Lupu şi-au intrat în mână şi au câştigat şi următorul set cu acelaşi scor.

Replica a venit de la Takagui şi Gavrilescu, iar CSM a împins partida în decisiv după 26-24. Bucureştencele nu au mai putut ţine însă pasul, iar Ştiinţa Bacău a profitat şi s-a impus cu 15-10. Cele două echipe sunt pe primele locuri, la egalitate de puncte, alături de CSM Târgovişte.