• International Champions Cup: Chelsea - Bayern Munchen, marţi, 25.07, pe Digi Sport 1, de la ora 14:35
  • Liga 1, etapa a treia: Viitorul - Dinamo, duminică, 30.07, pe Digi Sport 1, de la ora 18:00

Voleibalistele de la Ştiinţa Bacău au obţinut o victorie de excepţie în grupa F a Ligii Campionilor.

La debutul în cea mai importantă competiţie continentală, moldovencele adunaseră doar două puncte în cinci meciuri şi se luptau cu Dabrowa Gornicza pentru a evita ultima poziţie. Disputa a fost cu atât mai dificilă pentru Ştiinţa cu cât polonezele şi-au trecut în cont primul set, cu 25-20.

Campioanele României au reuşit însă o revenire de senzaţie. Au egalat după ce au concretizat a 9-a minge de set, şi chiar au preluat conducerea. Băcăuancele au câştigat cu 25-16 setul trei şi au ajuns primele la punctul 25 şi în setul patru.

Pînă la urmă, victorie cu 3-1 pentru liderul Diviziei A1, care s-a clasat in extremis pe poziţia a treia a grupei. Cu acest rezultat, Ştiinţa îşi va continua parcursul european în Cupa CEV.